Americké akcie týden zahájily výstupem na nová rekordní maxima

Nejsledovanější americké akciové indexy se v první polovině pondělní obchodní seance pohybovaly kolem nuly, krátce nato se ale odrazily a začaly stoupat. Indexy Dow a S&P 500 se vyšplhaly na nová historická maxima.
Dow posílil o 0,14 % na zavírací maximum 18 298,88 bodu, když se během dne dostal na historické maximum 18 325,54 bodu. S&P 500 stoupl o 0,3 % na zavírací maximum 2 129,20 bodu a během dne posunul historické maximum na 2 131,78 bodu. Technologický Nasdaq zpevnil o 0,6 % na 5 078,44 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,83 % na 12,73 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA vyskočil o devět bazických bodů na 2,23 %.
V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektoru zdravotnictví, cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží a dobře si vedly i technologické tituly. Přes procento naopak klesly sektor základních materiálů a telekomunikační odvětví a pod nulou zůstaly i energetický sektor a sektor necyklického spotřebního zboží.
"Investoři se podle všeho přesouvají z dluhopisů do akcií, čemuž napomáhá holubičí rétorika Fedu," řekl podle CNBC Jack Ablin, investiční šéf ve společnosti BMO Private Bank. "Mít Fed, který váhá se zvyšováním sazeb, na svojí straně, je hodně přesvědčivý argument," dodal. "Pozornost investorů se opět přesouvá k makrodatům a významnou roli začíná hrát kvůli slabému růstu USA po nějaké době i Evropa," doplnil Art Hogan, hlavní tržní stratég ve společnosti Wunderlich Securities.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká centrální banka by podle šéfa chicagské pobočky Fedu Charlese Evanse mohla zvážit první zvýšení úrokových sazeb už na červnovém zasedání, pokud bude ekonomika vykazovat známky solidního růstu.
- Vývoz ropy ze Saúdské Arábie do USA klesl nejníže od finanční krize. Přispívá k tomu rozvoj těžby ropy z břidlic v USA a růst dovozu z Kanady. Spojené státy za poslední rok podle vládních údajů dovezly ze Saúdské Arábie v průměru méně než jeden milion barelů ropy denně, což je nejméně od roku 2009, kdy poptávku po ropě prudce snížila finanční krize, upozornil list Financial Times.
- Irsko-americká farmaceutická společnosti Endo International koupí za více než osm miliard dolarů od soukromého investičního fondu TPG Capital výrobce léků Par Pharmaceutical Holdings. Sloučená firma bude patřit mezi pět největších prodejců generických léků v USA.
- Podle rozhodnutí amerického soudu jihokorejská společnost Samsung porušila patentová práva firmy Apple na design produktů, a bude jí tedy muset zaplatit odškodné. Zároveň však soud odmítl, že by porušení práv Apple poškodilo natolik, aby mu bylo Samsungem vyplaceno 930 milionů dolarů, což je částka, kterou Apple uvedl v žalobě. Apple zažaloval Samsung v dubnu 2011, před soudem je ještě jedna žaloba, která stále nebyla rozhodnuta.
- Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie Las Vegas Sands na "neutral" z "buy". Analytici banky snížení doporučení zdůvodňují složitou situací na dvou nejvýznamnějších trzích pro Las Vegas Sands - ve Spojených státech a Macau.
- Intel údajně znovu jedná o možné akvizici společnosti Altera. Na začátku roku byla jejich jednání neúspěšná.
- Americká skupina Ascena Retail Group, která provozuje obchody s dámskou módou Dressbarn či Lane Bryant, koupí za 2,15 miliardy dolarů konkurenční skupinu Ann. Firmy to uvedly v tiskové zprávě. Ann má pod sebou značky dámské módy LOFT či Ann Taylor. Obě skupiny se zaměřují na ženy ve věkové kategorii od 20 do 40 let.
Výsledková sezóna
- Výsledky Urban Outfitters v 1Q: Čistý zisk na akcii 0,25 USD (loni: 0,26 USD), tržby 739 milionů USD (odhad: 758 milionů USD, loni: 686,3 milionu USD).
Z indexu Dow v pondělí nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+1,24 %), technologické firmy Apple (+1,10 %) a farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+1,09 %). Nedařilo se naopak cenným papírům energetické firmy Chevron (-1,28 %), softwarového obra Microsoft (-0,59 %) nebo ropné společnosti Exxon Mobil (-0,57 %).
Akcie prodejce dámské módy Ann (+19,87 %) zdražily téměř o pětinu poté, co konkurenční skupina Ascena Retail Group (-0,99 %) oznámila, že Ann koupí za 2,15 miliardy dolarů. Ascena hodlá transakci uhradit v hotovosti a akciích. Celková částka za jednu akcii Ann činí 47 dolarů, což proti předchozí závěrečné ceně na burze představuje prémii 21,4 %. Transakce by měla být dokončena v letošním druhém pololetí.
Cenné papíry Apple (+1,10 %) přidaly přes procento poté, co americký soud rozhodl, že jihokorejský konkurent Applu, firma Samsung, porušil patentová práva amerického podniku, a bude mu tedy muset zaplatit odškodné. Zároveň však soud rozhodl, že porušení práv nepoškodilo Apple do té míry, aby mu Samsung musel zaplatit 930 milionů dolarů, což je částka, kterou Apple požadoval v žalobě. Odškodnění, které Samsung zaplatí, tak bude nižší, o jeho konkrétní výši ale zatím rozhodnuto nebylo.
V řádném obchodování zdražily i akcie prodejce oblečení Urban Outfitters (+2,85 %), který v after-marketu zveřejnil své hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí. Společnost oznámila, že v prvních třech měsících roku hospodařila s čistým ziskem 0,25 USD na akcii. O rok dříve firma za stejné období vykázala čistý zisk 0,26 USD na akcii. Tržby podniku meziročně stouply z 686,3 milionu USD na 739 milionů USD, avšak zaostaly za odhadem trhu 758 milionů USD. Akcie firmy v poobchodní fázi zlevňovaly až o 13 %.
Akcie irsko-americké farmaceutické firmy Endo International (-5,37 %) odepsaly více než pět procent poté, co se firma dohodla na koupi výrobce léků Par Pharmaceutical Holdings od soukromého investičního fondu TPG Capital za zhruba osm miliard dolarů. Sloučená firma bude v USA patřit mezi pět největších prodejců generických léků, což jsou kopie léků, jimž vypršela patentová ochrana.
Dolar oživil z předchozích poklesů
Americký dolar v pondělí na devizových trzích všeobecně zpevňoval, výrazný nárůst zaznamenal například k novozélandskému či kanadskému dolaru, ale také vůči euru. Americká měna se tak částečně zotavila z výprodeje, který ji v posledních týdnech dostal na atraktivnější úroveň.
Jednotná evropská měna, jejíž hodnota vůči dolaru stoupla za jeden měsíc o téměř devět procent, v pondělí vůči americké měně ztratila více než procento a oslabila na 1,131 USD, což je pro ni nejhorší denní výkon od poloviny dubna. Dolar k japonskému jenu posílil zhruba o půl procenta na 120 JPY.
Korekce se na eurodolaru začala objevovat už v pátek v odpoledním evropském obchodování. Podle analytiků jí napomohly i některé faktory související s rostoucími výnosy amerických vládních dluhopisů.
Trhy nyní čekají na páteční data o dubnové inflaci ve Spojených státech. Analytik Adam Myers z investiční společnosti Crédit Agricole uvedl, že pokud překonají odhady, mohl by kurz eura k dolaru sestoupit až na 1,125 USD.
Světové ceny ropy v pondělí zůstaly bez výraznějších změn. Vliv na trh má aktuálně silnější dolar, který omezil poptávku po komoditách. Investiční banka Goldman Sachs navíc snížila odhad cen ropy na příštích pět let. Trh naopak podporují zprávy o postupu ozbrojenců z hnutí Islámský stát v Iráku a obnovených leteckých úderech koalice vedené Saúdskou Arábií proti šíitským povstalcům v Jemenu.
Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 55 centů na 66,37 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 19 centů na 60,48 USD za barel.
"Skutečnost, že se síla dolaru navzdory geopolitickému napětí na Blízkém východě projevuje na trhu s ropou, ukazuje, že ne všichni jsou přesvědčeni, že by nedávný růst cen ropy měl pokračovat," uvedl analytik Tariq Zahir ze společnosti Tyche Capital Advisors.
Banka Goldman Sachs ve víkendové zprávě zvýšila odhad průměrné ceny ropy Brent pro letošní rok na 58 dolarů za barel z dříve předpokládaných 52 dolarů za barel. Odhad pro období 2016 až 2019 ale snížila, a to na 60 až 65 dolarů za barel. Pro rok 2020 předpověděla pokles na 55 dolarů za barel.
Americké úřady mezitím oznámily, že dovoz ropy ze Saúdské Arábie do USA klesl nejníže od roku 2009. Přispívá k tomu rozvoj těžby ropy z břidlic v USA a růst dovozu z Kanady. Spojené státy za poslední rok podle vládních údajů dovezly ze Saúdské Arábie v průměru méně než jeden milion barelů ropy denně. Saúdská Arábie kompenzuje pokles prodeje suroviny do USA zvyšováním dodávek do Asie, zvláště do Číny, která nyní soupeří s USA o pozici největšího odběratele saúdskoarabské ropy.
Zlato v pondělí zdražilo zhruba o dolar na 1 225,50 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 15 centů na 17,69 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, MarketWatch ČTK
Aktuality
