Americké akcie po pondělní rekordní seanci hledaly v úterý směr

Americké akciové trhy po výstupu na nové rekordy zůstávaly v úterý bez větších změn, index Dow však přesto o něco posunul zavírací rekord. Ztráty utrpěly zejména energetické tituly, kterým uškodil pokles cen ropy.
Dow připsal 0,07 % a posunul pondělní zavírací rekord 18 298,88 bodu na 18 312,39 bodu. Naproti tomu index S&P 500 ztratil 0,06 % a technologický Nasdaq 0,17 %. V indexu Dow se dařilo především akciím společností McDonald's, DuPont a American Express, ztrácely naopak akcie společností Wal-Mart a Home Depot poté, co firmy zveřejnily hospodářské výsledky za první kvartál.
Wal-Mart oslabil o více než 4 % poté, co kvartální čísla firmy nenaplnila očekávání trhu. Urban Outfitters ztratila 16 %, rovněž v reakci na neuspokojivé hospodářské výsledky. Energetické akcie zamířily do červených čísel kvůli klesající ceně ropy, Chevron odevzdal přes procento. Naproti tomu akciím bank se dařilo díky rostoucím výnosům dluhopisů.
"Když vyjdou lepší makrodata, rozpoutá se panika z blížícího se zvyšování úrokových sazeb," říká Bill Schultz, investiční ředitel McQueen, Ball & Associates. "Ocitli jsme se zpátky ve hře, v níž tipujeme, co se bude se sazbami dít a zda budou data natolik silná, aby přiměla Fed jednat," dodává.
Vzhůru mířily kromě cenných papírů bank také akcie developerů, kteří se zaměřují na obytné domy. K růstu jim pomohla zpráva amerického ministerstva obchodu, podle které výstavba obytných domů v USA v dubnu prudce stoupla (na nejvyšší úroveň od listopadu 2007). Výrazně se zvýšil také ukazatel počtu nových stavebních povolení, z něhož je možné odhadovat budoucí vývoj.
V úterý rostly výnosy amerických vládních dluhopisů USA. Výnos 10letých bondů vzrostl o 5 bazických bodů na 2,29 % a dotkl se letošního maxima 2,303 %. 30letý výnos narostl na 3,08 % (rovněž +5 bazických bodů).
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Zahájena výstavba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 20,2 % na celoroční tempo 1,14 milionu jednotek, což je nejvíce od listopadu 2007. Očekával se mírnější nárůst na 1,018 milionu jednotek z 944 tisíc v předchozím měsíci (revidováno z 926 tisíc). Počet vydaných stavebních povolení vzrostl o 10,1 % na 1,143 milionu anualizovaně po 5,4% propadu na 1,042 milionu v březnu, očekával se jen mírný 2,2% růst.
- Americká justice obvinila šest Číňanů z ekonomické špionáže a krádeže obchodního tajemství, kterého se měli dopustit ve prospěch společností a univerzit kontrolovaných čínskou vládou. Oznámilo to v úterý ve Washingtonu ministerstvo spravedlnosti USA. Jeden z obviněných byl zatčen v minulých dnech krátce po příletu do USA.
- Newyorská burza začala zveřejňovat bitcoinový index. Index NYXBT bude odrážet data z bitcoinové burzy Coinbase, v níž má NYSE menšinový podíl.
Výsledková sezóna
- Americký řetězec hobby marketů Home Depot ve svém prvním fiskálním čtvrtletí vydělal 1,21 USD na akcii při tržbách 20,9 miliardy dolarů. Loni firma ve stejném období vydělala jeden dolar na akcii. Tržby společnosti meziročně stouply o 6 %. Firma současně oznámila, že ve zbytku roku na trhu nakoupí vlastní akcie za 3,4 miliardy dolarů.
- Největší maloobchodní společnosti světa, americkému řetězci Wal-Mart Stores, klesl v prvním čtvrtletí finančního roku čistý zisk o sedm procent na 3,34 miliardy dolarů. Oznámila to v úterý firma. Na hospodaření se podepsal mimo jiné silnější kurz amerického dolaru.
- Výsledky Urban Outfitters v 1Q: Zisk na akcii 25 centů (odhad: 30 centů), tržby 739 milionů USD (sice rekordní, ale pod odhadem 757,58 milionu USD).
Ceny ropy prudce klesaly, dolů je tlačil silný dolar
Světové ceny ropy v úterý výrazně oslabovaly, dolů je tlačil zejména silný růst hodnoty dolaru. Ke zhruba tříprocentnímu propadu cen ale přispěly i známky toho, že Spojené státy a Saúdská Arábie těží více ropy, než je ve světě zapotřebí.
Cena severomořské ropy Brent vykazovala krátce před 19.00 SELČ pokles o 2,8 % na zhruba 64,40 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI klesala o 3,1 % a pohybovala se kolem 57,60 USD.
Americký dolar se v úterý vyšplhal na dvoutýdenní maximum vůči koši hlavních světových měn. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což omezuje poptávku.
Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že se vývoz její ropy vyšplhal na nejvyšší úroveň za téměř deset let. Růst exportu podtrhuje odhodlání Rijádu nepřenechat část svého tržního podílu těžařům s vyššími náklady, například producentům ropy z břidlicových hornin ve Spojených státech. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě.
Podle analytiků se rovněž snižují obavy z ohrožení dodávek ropy z Blízkého východu pokračujícími boji v Iráku a Jemenu. "Takové obavy jsou zveličené," citovala agentura Reuters analytika Carstena Fritsche z Commerzbank. "Ve skutečnosti dodávky ropy z tohoto regionu pokračují v růstu," dodal.
Euro výrazně oslabuje, vliv mají hlavně chystané kroky ECB
Euro v úterý na devizových trzích výrazně oslabuje a například vůči dolaru spadlo pod 1,12 USD. Trhy reagují hlavně na vyjádření, podle kterých by Evropská centrální banka mohla podniknout další kroky na podporu spotřebitelských cen v eurozóně. Dolar naproti tomu podpořila nečekaně solidní data o výstavbě obytných realit v USA.
Člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré v úterý prohlásil, že ECB v květnu a červnu dočasně posílí nákupy dluhopisů, kterými podporuje hospodářský růst v eurozóně. To ji umožní snížit nákupy v červenci a srpnu, kdy je aktivita na dluhopisových trzích slabší. Cœurého kolega z ECB Christian Noyer pak uvedl, že je banka připravena podniknout další kroky ve snaze podpořit v eurozóně růst cen.
Jednotná evropská měna euro se po slovech činitelů ECB propadla k dolaru až o 1,3 %. Rostoucí výnosy dluhopisů členských zemí eurozóny jí přitom na konci minulého týdne pomohly vyšplhat se až na 1,1468 USD. Další pokles kurzu eura v úterý následoval po zveřejnění údajů o výrazném nárůstu výstavby obytných realit v USA.
Euro se pak vůči dolaru propadlo až na 1,1122 USD, což byla jeho nejnižší hodnota za poslední dva týdny. Vůči dolaru tak euro ztrácelo 1,6 %.
Výrazný propad vůči dolaru zažila v úterý britská libra, která odepsala více než procento. Úterní data ukázala, že míra inflace v Británii v dubnu poprvé od roku 1960 sestoupila do záporného pásma.
Zdroj: ČTK, MarketWatch, Bloomberg, Reuters
Aktuality
