Evropské akcie ve středu mírně prohloubily předchozí ztráty
|

Evropské akcie ve středu mírně prohloubily předchozí ztráty

Evropské akcie ve středu po vystoupení Janet Yellenové prohloubily ztráty.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 připsal 0,15 % a německý DAX 0,20 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,6 %, dolů ho vedl realitní sektor a sektor základních materiálů, mírně naopak posílily telekomunikace a pojišťovny. Nejhůře si vedl švýcarský trh, který oslaboval o 1,7 %.

"Konsolidace bude pokračovat," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Do padajícího eura bylo nainvestováno mnoho rychlých peněz a ty pozice se teď musejí uzavřít. Ve všem, co řekne šéfka Fedu, je třeba číst mezi řádky. Fed si uvědomuje, že kdyby zvýšil sazby příliš brzy, uškodil by tím ekonomice i valuacím akcií," dodává.

Valuace akcií jsou celkově vysoké, na trhu jsou skrytá nebezpečí. Janet Yellenová, šéfka Fedu, to uvedla při společném vystoupení s ředitelkou MMF Christine Lagardeovou na konferenci pořádané Institute for New Economic Thinking. Akcie podle Yellenové jsou zajímavé ve srovnání s dluhopisy (také překoupenými), celkově jsou ale vysoké.

Evropské akcie (6. května 2015)

Hlavní středeční události na evropských trzích

 • Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v dubnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů spadl na 54,1 bodu z 54,2 bodu v březnu, předběžná data však počítala s větším poklesem na 53,7 bodu. Díky tomu se snížil i kompozitní index, a to na 53,9 bodu z 54 bodů v březnu, předběžná data uváděla pokles na 53,5 bodu.
 • Mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli zůstává řada nevyřešených otázek. Za nynější situace tak neexistuje možnost dosažení dohody o dalším financování Řecka na pondělním zasedání euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, uvedl ve středu podle agentury Reuters šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po setkání s francouzským ministrem financí Michelem Sapinem. Také Sapin dal novinářům najevo, že dohoda s Řeckem ještě není na dosah.
 • Řecká vláda navrhuje zavést mimořádnou daň pro 500 nejbohatších řeckých rodin. Napsal to ve středu německý list Bild s odvoláním na nový seznam reforem, které se Atény chystají předložit euroskupině, tedy ministrům financí zemí eurozóny. Mimořádná daň je jedním z opatření, které mají vládě pomoci uvolnit slíbené peníze ze záchranného úvěru. Zdroj z vlády ve středu řekl, že Atény ve středu uhradily splatný dluh 200 milionů eur.
 • Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu vzrostly meziročně jen o 1,6 %, očekával se 2,4% růst po 3% růstu v únoru. Meziměsíčně tržby klesly o 0,8 %, trh predikoval 0,7% pokles po +0,1 % v únoru (revidováno z -0,2 %). V celé Evropské unii tržby klesly meziměsíčně o 0,6 % po 0,1% růstu v únoru. meziročně se zvýšily o 2,5 %.
 • Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila a dostala se na 25,4 %. V lednu podle zpřesněných údajů činila 25,6 %. Nezaměstnanost tak byla nejnižší od července 2012, kdy činila 25,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.
 • Německému sektoru služeb se v dubnu opět dařilo, přestože tempo expanze mírně zpomalilo na tříměsíční minimum. Index nákupních manažerů podle finálních dat spadl na 54 bodů z 55,4 bodu v březnu, předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 54,4 bodu. Zaměstnanost v sektoru rostla osmnáctý měsíc v řadě a dále prudce roste i příliv nových firem do odvětví, přestože o něco pomaleji než v březnu. Kompozitní index se tudíž snížil na dvouměsíční dno 54,1 bodu z 55,4 bodu v březnu. Podle předběžných údajů měl klesnout jen na 54,2 bodu.
 • Francouzský sektor služeb se v i dubnu udržel nad padesátibodovou hranicí dělící pásmo kontrakce od expanze, přestože spadl na tříměsíční dno. Index nákupních manažerů klesl na 51,4 bodu z březnových 52,4 bodu, předběžná data přitom počítala s mnohem prudším poklesem na 50,8 bodu. Zaměstnanost v sektoru rostla podle údajů agentury Markit již druhý měsíc v řadě, přestože příchod nových firem do odvětví se mírně zpomalil. Kompozitní index se snížil na 50,6 bodu z 51,5 bodu v březnu, předběžná data hlásila pokles na 50,2 bodu.
 • Tempo růstu aktivity v italském sektoru služeb se v dubnu výrazně zvýšilo. Index nákupních manažerů vyskočil na 53,1 bodu z březnových 51,6 bodu. Očekával se růst na 52 bodů. Jedná se o druhý nejlepší výsledek indexu za poslední čtyři roky, vyšší byl pouze v červnu 2014. Zaměstnanost v sektoru rostla nejprudším tempem od roku 2007. Kompozitní index se díky tomu zvýšil na 53,9 bodu z březnových 52,4 bodu, očekával se růst na 52,7 bodu.
 • Aktivita španělského sektoru služeb v dubnu opět zrychlila, tentokrát dokonce nečekaně výrazně. Index nákupních manažerů vyskočil na 60,3 bodu z březnových 57,3 bodu, očekával se přitom mírnější růst na 57,4 bodu. Nové zakázky rostly nejprudčeji od roku 2000 a zaměstnanost v sektoru se zvýšila nejvíce za více než sedm let. Kompozitní index se zvýšil na 59,1 bodu z 56,9 bodu. Situace ve zpracovatelském sektoru se v dubnu naopak mírně zhoršila, index zde klesl na 54,2 bodu z březnových 54,3 bodu.
 • Index nákupních manažerů ve Spojeném království v sektoru služeb v dubnu vzrostl na 59,5 bodu z březnových 58,9 bodu, očekával se přitom pokles na 58,5 bodu. Kompozitní index klesl na 58,4 bodu z březnových 58,7 bodu, očekával se prudší pokles na 58,1 bodu.
 • Většina výkonných manažerů německých firem si přeje odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit. Vyplývá to z průzkumu deníku Handelsblatt. 44 % z 673 dotazovaných si myslí, že by Řekové měli euro opustit na vlastní žádost, dalších 13 % je přesvědčeno, že by Řecko mělo být aktivně "vyloučeno".
 • Meziroční míra inflace v Rusku v dubnu poprvé za devět měsíců klesla. Tamní statistický úřad ve středu oznámil, že spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 16,4 %. V březnu se inflace vyšplhala na třináctileté maximum 16,9 %, a to zejména kvůli výraznému oslabení ruského rublu.
 • Polská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 1,50 %.
 • Šéf německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) Rüdiger Grube ve středu vyzval stávkující strojvůdce, aby neprodleně ukončili protestní akci a vrátili se k jednání. Nabídl také Odborovému svazu strojvůdců (GDL), aby rozhovory o pracovních podmínkách vedl nezávislý zprostředkovatel. Stávka strojvůdců začala v nákladní dopravě v pondělí, v osobní v úterý a potrvá do neděle.

Výsledková sezóna

Zdroj: Bloomberg
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
před hodinou

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna