Evropské akcie ve středu mírně prohloubily předchozí ztráty
|

Evropské akcie ve středu mírně prohloubily předchozí ztráty

Evropské akcie ve středu po vystoupení Janet Yellenové prohloubily ztráty.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 připsal 0,15 % a německý DAX 0,20 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,6 %, dolů ho vedl realitní sektor a sektor základních materiálů, mírně naopak posílily telekomunikace a pojišťovny. Nejhůře si vedl švýcarský trh, který oslaboval o 1,7 %.

"Konsolidace bude pokračovat," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Do padajícího eura bylo nainvestováno mnoho rychlých peněz a ty pozice se teď musejí uzavřít. Ve všem, co řekne šéfka Fedu, je třeba číst mezi řádky. Fed si uvědomuje, že kdyby zvýšil sazby příliš brzy, uškodil by tím ekonomice i valuacím akcií," dodává.

Valuace akcií jsou celkově vysoké, na trhu jsou skrytá nebezpečí. Janet Yellenová, šéfka Fedu, to uvedla při společném vystoupení s ředitelkou MMF Christine Lagardeovou na konferenci pořádané Institute for New Economic Thinking. Akcie podle Yellenové jsou zajímavé ve srovnání s dluhopisy (také překoupenými), celkově jsou ale vysoké.

Evropské akcie (6. května 2015)

Hlavní středeční události na evropských trzích

 • Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v dubnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů spadl na 54,1 bodu z 54,2 bodu v březnu, předběžná data však počítala s větším poklesem na 53,7 bodu. Díky tomu se snížil i kompozitní index, a to na 53,9 bodu z 54 bodů v březnu, předběžná data uváděla pokles na 53,5 bodu.
 • Mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli zůstává řada nevyřešených otázek. Za nynější situace tak neexistuje možnost dosažení dohody o dalším financování Řecka na pondělním zasedání euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, uvedl ve středu podle agentury Reuters šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po setkání s francouzským ministrem financí Michelem Sapinem. Také Sapin dal novinářům najevo, že dohoda s Řeckem ještě není na dosah.
 • Řecká vláda navrhuje zavést mimořádnou daň pro 500 nejbohatších řeckých rodin. Napsal to ve středu německý list Bild s odvoláním na nový seznam reforem, které se Atény chystají předložit euroskupině, tedy ministrům financí zemí eurozóny. Mimořádná daň je jedním z opatření, které mají vládě pomoci uvolnit slíbené peníze ze záchranného úvěru. Zdroj z vlády ve středu řekl, že Atény ve středu uhradily splatný dluh 200 milionů eur.
 • Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu vzrostly meziročně jen o 1,6 %, očekával se 2,4% růst po 3% růstu v únoru. Meziměsíčně tržby klesly o 0,8 %, trh predikoval 0,7% pokles po +0,1 % v únoru (revidováno z -0,2 %). V celé Evropské unii tržby klesly meziměsíčně o 0,6 % po 0,1% růstu v únoru. meziročně se zvýšily o 2,5 %.
 • Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila a dostala se na 25,4 %. V lednu podle zpřesněných údajů činila 25,6 %. Nezaměstnanost tak byla nejnižší od července 2012, kdy činila 25,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.
 • Německému sektoru služeb se v dubnu opět dařilo, přestože tempo expanze mírně zpomalilo na tříměsíční minimum. Index nákupních manažerů podle finálních dat spadl na 54 bodů z 55,4 bodu v březnu, předběžná data počítala s mírnějším poklesem na 54,4 bodu. Zaměstnanost v sektoru rostla osmnáctý měsíc v řadě a dále prudce roste i příliv nových firem do odvětví, přestože o něco pomaleji než v březnu. Kompozitní index se tudíž snížil na dvouměsíční dno 54,1 bodu z 55,4 bodu v březnu. Podle předběžných údajů měl klesnout jen na 54,2 bodu.
 • Francouzský sektor služeb se v i dubnu udržel nad padesátibodovou hranicí dělící pásmo kontrakce od expanze, přestože spadl na tříměsíční dno. Index nákupních manažerů klesl na 51,4 bodu z březnových 52,4 bodu, předběžná data přitom počítala s mnohem prudším poklesem na 50,8 bodu. Zaměstnanost v sektoru rostla podle údajů agentury Markit již druhý měsíc v řadě, přestože příchod nových firem do odvětví se mírně zpomalil. Kompozitní index se snížil na 50,6 bodu z 51,5 bodu v březnu, předběžná data hlásila pokles na 50,2 bodu.
 • Tempo růstu aktivity v italském sektoru služeb se v dubnu výrazně zvýšilo. Index nákupních manažerů vyskočil na 53,1 bodu z březnových 51,6 bodu. Očekával se růst na 52 bodů. Jedná se o druhý nejlepší výsledek indexu za poslední čtyři roky, vyšší byl pouze v červnu 2014. Zaměstnanost v sektoru rostla nejprudším tempem od roku 2007. Kompozitní index se díky tomu zvýšil na 53,9 bodu z březnových 52,4 bodu, očekával se růst na 52,7 bodu.
 • Aktivita španělského sektoru služeb v dubnu opět zrychlila, tentokrát dokonce nečekaně výrazně. Index nákupních manažerů vyskočil na 60,3 bodu z březnových 57,3 bodu, očekával se přitom mírnější růst na 57,4 bodu. Nové zakázky rostly nejprudčeji od roku 2000 a zaměstnanost v sektoru se zvýšila nejvíce za více než sedm let. Kompozitní index se zvýšil na 59,1 bodu z 56,9 bodu. Situace ve zpracovatelském sektoru se v dubnu naopak mírně zhoršila, index zde klesl na 54,2 bodu z březnových 54,3 bodu.
 • Index nákupních manažerů ve Spojeném království v sektoru služeb v dubnu vzrostl na 59,5 bodu z březnových 58,9 bodu, očekával se přitom pokles na 58,5 bodu. Kompozitní index klesl na 58,4 bodu z březnových 58,7 bodu, očekával se prudší pokles na 58,1 bodu.
 • Většina výkonných manažerů německých firem si přeje odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit. Vyplývá to z průzkumu deníku Handelsblatt. 44 % z 673 dotazovaných si myslí, že by Řekové měli euro opustit na vlastní žádost, dalších 13 % je přesvědčeno, že by Řecko mělo být aktivně "vyloučeno".
 • Meziroční míra inflace v Rusku v dubnu poprvé za devět měsíců klesla. Tamní statistický úřad ve středu oznámil, že spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 16,4 %. V březnu se inflace vyšplhala na třináctileté maximum 16,9 %, a to zejména kvůli výraznému oslabení ruského rublu.
 • Polská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 1,50 %.
 • Šéf německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) Rüdiger Grube ve středu vyzval stávkující strojvůdce, aby neprodleně ukončili protestní akci a vrátili se k jednání. Nabídl také Odborovému svazu strojvůdců (GDL), aby rozhovory o pracovních podmínkách vedl nezávislý zprostředkovatel. Stávka strojvůdců začala v nákladní dopravě v pondělí, v osobní v úterý a potrvá do neděle.

Výsledková sezóna

Zdroj: Bloomberg
Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a…
Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a Čínou zpevnily, v týdenním horizontu ale indexy klesly

Akcie ve Spojených státech v pátek posílily. K růstu přispěly pozitivní komentáře z Washingtonu i Pekingu ohledně...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americký regulátor má ZTE a Huawei za hrozbu národní bezpečnosti
včera v 21:47

Americký regulátor má ZTE a Huawei za hrozbu národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) v pátek jednohlasně označila čínské společnosti Huawei a ZTE za ohrožení...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Čína
Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD
včera v 21:35

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu...
Turismus a cestovní ruch Výsledková sezóna
Kvůli vyšetřování opouští více zahraničních firem investičních plány…
včera v 20:55

Kvůli vyšetřování opouští více zahraničních firem investičních plány v USA

Od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta upouští více zahraničních firem od investičních plánů ve...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Byznys a podnikání
Bloomberg: Ukrajinské dluhopisy lákají zahraniční investory, nejsou…
včera v 18:29

Bloomberg: Ukrajinské dluhopisy lákají zahraniční investory, nejsou ale bez rizika

Ukrajinské dluhopisy v letošním roce lákají zahraniční investory. Jedna z nejlukrativnějších investičních...
Ukrajina Státní dluhopisy Střední a východní Evropa
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním…
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním horizontu přišly zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek zpevnily, když investoři monitorovali smíšené signály týkající se obchodního sporu mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gazprom prodal neznámému zájemci akcie za tři miliardy dolarů
včera v 17:03

Gazprom prodal neznámému zájemci akcie za tři miliardy dolarů

Ruský plynárenský gigant Gazprom získal téměř tři miliardy dolarů z prodeje 3,6 % svých akcií. Podíl koupil jediný...
Rusko Zemní plyn
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,76 % na 1 081,9 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko dělá málo v boji proti změně klimatu, tvrdí uznávaný ekonom
včera v 16:30

Česko dělá málo v boji proti změně klimatu, tvrdí uznávaný ekonom

Česko dělá málo v boji proti klimatickým změnám, v ostatních indikátorech udržitelného rozvoje ale patří ke světové...
Česká republika Ekologie a životní prostředí
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle finálních dat stoupl na 96,8 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu vzrostl na 96,8 bodu z 95,5 bodu v říjnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu…
včera v 15:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu podle předběžných dat stoupl na 52,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v listopadu podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. listopadu)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v září mírně klesly
včera v 14:30

Kanada: Maloobchodní tržby v září mírně klesly

Kanadské maloobchodní tržby se v září podle očekávání meziměsíčně snížily o 0,1 % po růstu o 0,1 % v srpnu. Tržby bez...
Maloobchod Tržby Kanada
Euro.cz: SAZKA Group vyplatí Komárkově KKCG dividendu 3,8 miliardy Kč
včera v 13:58

Euro.cz: SAZKA Group vyplatí Komárkově KKCG dividendu 3,8 miliardy Kč

Loterijní společnost SAZKA Group vyplatí společnosti KKCG miliardáře Karla Komárka, která je od letošního července...
Sázky a hazard Dividendy
Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku
Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku
včera v 13:22

Lagardeová: Eurozóna by se měla více opírat o domácí poptávku

Hospodářský růst v eurozóně by se měl začít více opírat o domácí poptávku, aby byl vyváženější a dokázal čelit...
ECB Centrální banky Eurozóna
Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 144 miliard na 2,41 bilionu Kč
včera v 12:24

Celkový dluh obyvatel ČR vzrostl o 144 miliard na 2,41 bilionu Kč

Objem dluhu obyvatel ČR činil ke konci třetího čtvrtletí 2,41 bilionu korun, a meziročně tak vzrostl o 143,7 miliardy...
Česká republika Zadlužení
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok vzroste o 1,7 procenta
včera v 12:04

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok vzroste o 1,7 procenta

České stavebnictví příští rok meziročně vzroste o 1,7 procenta, v roce 2021 zpomalí růst na 0,5 procenta. Vyplývá to...
Česká republika Stavebnictví