O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy
|

O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy

Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekla, že PPF plánuje zcela ovládnout CETIN, která je klíčovým aktivem PPF. O2 je naproti tomu finanční investicí a PPF nijak nezasahuje do jejího běžného chodu.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy PPF CETIN

Krátké summary rozhovoru:

  • Očekávanou úzkou spolupráci O2 s dalšími firmami v impériu Petra Kellnera, zejména s Home Credit a Air Bank, nebude přímo řídit PPF.
  • Nepřemýšlejte o O2 jako o součásti skupiny PPF. "K CETIN se hlásíme i jako stratég, kdežto O2, tím, jak regulatorně složité rozdělení je, se pro nás stává de facto finanční investicí," uvedla Jirásková
  • Jirásková nechtěla naznačit budoucí dividendovou politiku O2.
  • CETIN je pro PPF klíčovým byznysem, jeho význam lze přirovnat k Home Credit.

"Rozhovor pro akcie O2 Czech Republic vyzněl pozitivně. Potvrzuje totiž nedávné kroky PPF, které indikovaly, že se majitel nechystá operátora stáhnout z obchodování na pražské burze," komentoval interview analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Citujeme pro zajímavost tu část rozhovoru, která se týká rozdělení firmy, nabídky odkupu akcií O2, kritiky PPF ze strany šéfa pražské burzy Petra Koblice a dividendové politiky.

S akvizicí a dělením přímo souvisí i vypořádávání minoritních akcionářů společnosti O2. To vám přineslo kritiku jak ze strany některých investorů, tak ze strany burzy. Razantně postup PPF kritizoval přímo její šéf Petr Koblic, podle nějž bylo například obtížné zvládnout administrativní podmínky výkupu akcií.

Začnu výroky pana Koblice z minulého týdne. Není mi úplně jasné, zda pan ředitel při útoku na PPF zastupoval instituci, nebo jestli mluvil v roli jakéhosi aktivisty na obranu minoritních akcionářů. Čemu na tom už vůbec nerozumím a nejsem sama, je to, proč tyto věci řeší přes média. Nikdo z PPF s ním osobně o řešení otázek složitosti odkupu nejednal. Ta obvinění, která byla vznesena, jsou ve velké míře lživá, a proto zvažujeme proti panu Koblicovi právní kroky.

Co to znamená?

Předali jsme vše právníkům a ti nyní analyzují možné prostředky obrany a reakce. Protože jsou to v tomto případě z jeho strany zcela nepodložená obvinění, nic jiného nám nezbývá.

Co říkáte tvrzení, že vámi stanovené podmínky měly výkup akcií za zákonem stanovenou cenu znesnadnit?

Existuje zákon o nabídkách převzetí, kterým jsme se během odkupu řídili. Ten proces jako takový schvalovala ČNB. To nebylo něco, co jsme si vymysleli. Asi nejvíce pobuřující je fakt, že jsme jednali se zástupci burzy ještě před odkupem o tom, jak celý proces technicky, v rámci burzovního vypořádání v centrálním depozitáři, zjednodušit. A bylo nám řečeno, že nemají ani čas, ani kapacitu se tomu věnovat.

Žádali jsme, že bychom pro tuto výjimečnou situaci byli rádi, kdyby k nám burza byla vstřícná a zvolila nějakou nižší cenu než svých standardních 285 korun za pokyn k převodu akcií, a to zejména pro minoritní akcionáře. Protože v opačném případě je účast na odkupu při malém počtu akcií prodělečná. Řekli nám, že se hodlají řídit standardním ceníkem.

Konečně, pokud pan Koblic tvrdí, že je zásluhou burzy, že došlo k pozastavení obchodování při dělení O2, tak ani toto není pravda. První se na burzu v této věci obrátila O2.

V rozhovoru pro HN pan Koblic také tvrdil, že to byla burza, kdo prosadil proti vůli PPF, aby se infrastrukturní společnost CETIN obchodovala dále, byť na neregulovaném trhu.

My jme nikdy nejednali s burzou v tom smyslu, že bychom byli proti kotaci CETIN na neregulovaném trhu. Tomu jsme nikdy nebránili. Nemáme zájem na tom, aby česká burza jakkoli dále upadala. Navíc se s námi o tom nikdo nebavil. Pan Koblic říká, že jsme to "opakovaně odmítali". Ne, není to tak.

Takže to, že se CETIN dále obchoduje, vám nevadí?

Ne. Proč by nám to mělo vadit?

Zmiňujete, že při výkupech akcií O2 jste se drželi zákona, ale je tam spousta věcí, které zákon nepopisuje. Co říkáte výtkám, že složitost postupu byla nad rámec toho, co zákon vyžaduje?

Pojďme se podívat ne na to, kolik akcií dorazilo, ale kolik lidí nebo institucí se odkupu zúčastnilo. A tahle čísla jasně říkají, že jen 15 % akcionářů nezvládlo podání udělat formálně správně, a bylo tudíž odmítnuto. To není mnoho. A k tvrzení, že jsme nepostupovali standardně - my se tu bavíme o standardu u něčeho, co se v Česku reálně příliš často neděje. Navíc některé odkupy v minulosti byly procesně ještě složitější.

A vnímáte, že vám tato záležitost uškodila co do reputace, že vám vytvořila špatné PR? Opravdu jste nic z toho nepředvídali?

Reálně nespokojených akcionářů opravdu nebylo velké procento, je to hodně virtuální problém. Mám strach, že problém je jinde - naši investoři se příliš upínají na to, kolik stojí akcie na burze, a přepočítávají to na hodnotu společnosti. Objektivně nejvíce nám nakonec uškodilo to, že akcie společnosti O2 byly vyřazeny z mezinárodního indexu, a tudíž je velcí zahraniční investoři museli prodávat. A musím říci, že mě třeba reakce u těch velkých institucionálních investorů překvapila.

A je tedy něco, o čem byste s odstupem řekla, že jste to podcenili?

Zpětně vždy vidíte, co lze udělat lépe. Mně ale připadá velmi důležité říci, že se snažíme i přes to, co se na burze děje, nabízet minoritním akcionářům za akcii O2 stále stejnou cenu. V prvním odkupu byl rozdíl v ceně opticky způsoben jen tím, že Španělům platíme v určitém čase, zatímco minoritní akcionáři dostali své peníze hned. Pak jsme na podzim dělali další odkup a cenu jsme drželi opět stejnou, jen se odečetla vyplacená dividenda. A mezitím jsme koupili několik balíků na trhu a cenou těchto balíků se řídíme i ve stávajícím odkupu. Takhle vzniká 254 korun na akcii, což je součet dobrovolných nabídek u akcií O2 i CETIN mínus dividenda.

Říkáme tedy všem minoritářům stále to samé: Máte pořád šanci udělat ten obchod za stejnou cenu, za kterou jsme naposledy koupili velký balík. A upřímně, většinou se minoritářům ve světě neplatí to, co se platí za velký balík, bývají tam různé diskonty.

Nebo prémie.

Podle situace.

Když ale investorům chybí jakékoli vodítko, jako je třeba dividendová politika, o které jste na valné hromadě O2 na podzim nechtěli vůbec nic říci, nebo když existuje nejistota ohledně zadlužení firmy, může to být problém i pro cenu akcie, načež lze zažít i tak masivní propad jako v týdnu před rozdělením.

Myslím si, že to má více co dělat s likviditou než s dividendovou politikou. Nakonec vidíte, že technická věc typu vyřazení z nějakého indexu způsobí na trhu řádově větší turbulence než to, co se dělo předtím.

Můžete dnes, po rozdělení, nastínit, jakou dividendu bude O2 vyplácet?

Když O2 vlastnili Španělé, dividendovou politiku také veřejně nedeklarovali. Co se týče obecně dividendové politiky, existuje spousta firem, které představují pro minoritní akcionáře hotovou modlu a které dividendy nikdy nevyplácely, například Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Je mnoho dalších firem typu Amazon nebo Google, které nevyplácejí dividendy.

Takže mohou investoři očekávat dividendu?

To se bude vždy řídit aktuálním hospodařením firmy, její aktuální strategií, tím, zda je kapacita na výplatu dividendy vzhledem k tomu, co před firmou leží v budoucnosti. Indikaci určitě dát nemohu.

Když ale argumentujete firmami, které dividendu vůbec nevyplácejí, znamená to, že O2 by měla tento příklad následovat? Ne, to to neznamená. Neznamená to vůbec nic.

Zdroj: Hospodářské noviny
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)