Americké akcie ve středu mírně posílily, investory potěšila solidní ekonomická data

Americké akcie ve středu zamířily vzhůru, když dění kolem řecké dluhové krize posílilo naděje, že se Atény vyhnou platební neschopnosti. Wall Street podpořila i solidní data, která naznačila, že americká ekonomika pokračuje v oživování.
Index Dow obchodování zakončil silnější o 0,36 % na 18 076,27 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,21 % na 2 114,07 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,45 % na 5 099,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,07 % na 13,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 10 bazických bodů nad 2,36 %.
V červených číslech skončily tři z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji oslabil sektor veřejných služeb, následovaly energetické odvětví a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží či průmyslovému odvětví.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států na jaře rostla mírným tempem, podporovaly ji stoupající výdaje spotřebitelů na automobily a další zboží. Uvedl to ve středu Fed v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
- Schodek zahraničního obchodu Spojených států v dubnu oproti předešlému měsíci klesl o 19,2 % na 40,9 miliardy dolarů. Ukázaly to středeční údaje amerického ministerstva obchodu. Za poklesem stojí propad dovozu, zatímco vývoz služeb ze Spojených států vystoupil na rekordní hodnotu.
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v květnu podle finálních dat klesl na 56,2 bodu z 57,4 bodu v dubnu. Čekal se pokles na 56,4 bodu. Zaměstnanost rostla nejvíce od června 2014. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 56 bodů z dubnových 57 bodů, předběžná data počítala s poklesem na 56,1 bodu.
- ISM index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru v květnu klesl na 55,7 bodu (odhad: 57 bodů, duben: 57,8 bodu).
- Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v květnu zhruba 201 tisíc pracovních míst. Ve srovnání se slabým předešlým měsícem tak tvorba pracovních míst zrychlila. Středeční údaje agentury ADP naznačují, že největší světová ekonomika po hospodářském propadu v prvním čtvrtletí oživuje.
- Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že americké zásoby ropy klesly minulý týden o 1,95 milionu barelů, tedy více, než předpokládali analytici v průzkumu agentury Reuters. Zásoby destilátů, mezi které se počítají nafta a topný olej, ale stouply téměř čtyřnásobně více, než se čekalo.
- Další dvě švýcarské banky dosáhly dohody s americkými úřady kvůli obviněním, že napomáhaly bohatým Američanům k daňovým únikům. Bankovní domy Rothschild Bank a Banca Credinvest tak využily dobrovolného programu, který švýcarským finančním domům umožňuje vyhnout se trestnímu stíhání v této kauze, oznámilo ve středu americké ministerstvo spravedlnosti.
- Americká technologická společnost Apple stahuje z trhu své přenosné reproduktory Beats Pill XL, které jsou k dostání rovněž v České republice. Důvodem je možné přehřívání baterií.
Výsledková sezóna
- Výsledky Five Below za 1Q: Zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 154 milionů USD (odhad: 151 milionů USD).
Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,41 %), banky JPMorgan Chase (+1,03 %) a technologické firmy United Technologies (+1 %). V mínusu seanci zakončily cenné papíry výrobce čipů Intel (-1,62 %), energetické firmy Chevron (-0,4 %) nebo výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,29 %).
Akcie Wendy's posílily o 3,33 % poté, co fastfoodový řetězec oznámil odkup akcií za 1,4 miliardy dolarů.
Nedařilo se naopak akciím Vera Bradley, které ve středu oslabily o 14 % poté, co reportované tržby i zisk společnosti zaostaly za očekáváním trhu.
Dolar k euru spadl na dvoutýdenní minimum
Dolar ve středu vůči jednotné evropské měně klesl na 2týdenní minimum poté, co ECB navzdory nedávným výkyvům na finančních trzích ponechala svou měnovou politiku beze změny. Americká měna tak navázala na úterní propad, za kterým stály naděje na brzkou dohodu Řecka s mezinárodními věřiteli.
Jednotná evropská měna se vůči dolaru vyšplhala až na 1,1286 EUR/USD. Ve večerních hodinách posilovala o 1,11 % nad 1,127 EUR/USD.
Vůči japonskému jenu dolar po desáté hodině posiloval o 0,12 % na 124,24 USD/JPY.
Světové ceny ropy klesaly, barel severomořské ropy Brent večer zlevňoval o 2,74 % na 63,84 dolaru. Trhy tak reagují na zprávu o nárůstu amerických zásob ropných destilátů včetně nafty.
Investoři se zároveň chystají na páteční schůzku OPEC. Očekává se, že ropný kartel odmítne všechny apely na omezení těžby a bude dál těžit o zhruba dva miliony barelů ropy denně více, než jaká je poptávka.
Severoamerická lehká ropa ve středu večer ztrácela 2,58 % na 59,69 dolaru za barel.
Cena zlata rovněž klesla. Žlutý kov po desáté hodině zlevňoval o 0,69 % na 1 185,35 dolaru za trojskou unci.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, Google, ČTK