Evropské akcie ve čtvrtek kvůli obnovení obav z budoucnosti Řecka zlevnily

Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech. Trhy se soustředily na řeckou dluhovou krizi, jejíž vývoj opět zvýšil obavy z toho, že zemi čeká státní bankrot.
Britský FTSE 100 odepsal 1,31 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,93 % a německý DAX oslabil o 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 skončil obchodování slabší o 0,83 %. Výnos 10letých bondů Německa mírně klesl, udržel se ale nad 0,8 %.
S výjimkou realitního odvětví skončily všechny hlavní sektory v mínusu. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, cenným papírům z odvětví veřejných služeb a sektoru ropy a zemního plynu.
Mezinárodní věřitelé Řecka po Aténách v nejnovějším návrhu dohody žádají výměnou za souhlas s uvolněním dalších peněz z programu finanční pomoci snížení důchodů, zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH), privatizaci řady státních podniků a zachování nepopulárních reforem trhu práce. To ale silně zadlužená země odmítá. Podle řecké vlády se jedná o požadavky, které "překračují červenou čáru".
Řecko se tak se svými věřiteli na další finanční pomoci stále nedohodlo. Země přitom v červnu musí Mezinárodnímu měnovému fondu uhradit celkem 1,6 miliardy eur. První dílčí splátku ve výši 310 milionů eur musí země odeslat do tohoto pátku.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Další kolo jednání mezi předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se uskuteční v nejbližších dnech. Novinářům to ve čtvrtek řekl Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Juncker s Tsiprasem za přítomnosti šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema jednal v noci na čtvrtek. Schůzka podle Schinase sice dala stranám lepší představu o vzájemných postojích, řešení ale nepřinesla.
- Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná 100% generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun. Akcie PLG na pražské burze v reakci na zprávu prudce posilovaly. Prodej je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna.
- Bank of England ponechala v červnu politiku beze změny. Základní sazba zůstává na 0,5 %, program odkupů aktiv v objemu 375 miliard liber.
- Řecko se již několik let potýká s vážnými finančními problémy a v roce 2012 se dohodlo s věřiteli na restrukturalizaci svého dluhu. Zatím však nikdy nebylo v prodlení se splácením svého dluhu. Zítra však již může být všechno jinak. Řecko má 5. června zaplatit více než 300 milionů eur Mezinárodnímu měnovému fondu a země varovala, že tuto splátku nemusí uhradit. Dostala by se tak do platební neschopnosti, napsal list Financial Times (FT) a dodal, že cesta k úplnému bankrotu země je však mnohem složitější.
- Mezinárodní věřitelé Řecka žádají po Aténách výměnou za souhlas s uvolněním dalších úvěrů snížení důchodů, zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH), zachování nepopulárních reforem trhu práce a privatizaci řady státních podniků. O pětistránkovém návrhu, který zástupci institucí Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) předložili ve středu řecké vládě, informovaly ve čtvrtek agenturu Reuters zdroje obeznámené se situací. Jde vesměs o požadavky, které překračují "červenou čáru", již si pro jednání o záchraně před bankrotem vytyčila řecká vláda.
- Řecký tisk se po jednání premiéra Alexise Tsiprase s vysokými představiteli Evropské unie obává, že řeckému národu nastanou ještě horší časy než dosud. Mezinárodní věřitelé výměnou za poskytnutí další finanční pomoci žádají "řeckou krev", tvrdí ve čtvrtek některé řecké listy, z nichž citovala agentura DPA.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v březnu stagnovala na 25,6 % (únor revidován z 25,4 %).
- Portugalská vláda se ve čtvrtek rozhodla pokračovat v privatizaci tamní letecké společnosti TAP Air Portugal. Napadla tak rozhodnutí soudu, který o den dříve schválil žádost o pozastavení privatizace. Vláda schválila usnesení, které poukazuje na nutnost chránit veřejný zájem, a časový plán prodeje ponechala v platnosti, uvedl vládní mluvčí Luís Marques Guedes. Usnesení, které schválila vláda na čtvrtečním zasedání, musí být ještě předloženo soudu.
- Francouzský hrubý domácí produkt v letošním roce stoupne o 1,2 % poté, co během předchozích tří let v podstatě stagnoval. Předpověděla to ve čtvrtek francouzská centrální banka. Dodala, že v příštím roce by měl hospodářský růst zrychlit na 1,8 %. Její prognózy jsou o něco optimističtější než výhled francouzské vlády, upozornila agentura Reuters.
- Společnost Airbus v prvních pěti měsících letošního roku obdržela 247 nových zakázek. Dvaadvacet z nich bylo stornováno, čisté zakázky tedy činí 255 letadel. Zároveň od ledna do května dodala klientům 243 strojů.
- Unipetrol na pondělní valné hromadě zveřejnil strukturu akcionářů, která ukázala, že společnosti kolem J&T Banky za poslední rok snížily svůj podíl v Unipetrolu o 5 procentních bodů (z 23,7 % na 18,7 %). Hlavní akcionář PKN Orlen má stále podíl 62,99 %.
- Maďarský úřad pro regulaci energetického trhu MEKH povolil zahájení komerčního provozu nového spojovacího vedení plynovodních sítí mezi Slovenskem a Maďarskem od 1. července. Úřad o tom ve čtvrtek informoval na svých internetových stránkách. Spuštění bylo několikrát odloženo kvůli technickým problémům, původně měl být provoz zahájen již na počátku roku.
- Německá daň z jaderného paliva neporušuje zákony Evropské unie. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie. Uštědřil tak ránu německým energetickým firmám E.ON, RWE a EnBW, které daň označují za nezákonnou a požadují vrácení odvedených peněz, píše agentura Reuters.
- Dijsselbloem: Rozpory v jednáních s Řeckem jsou "stále dost velké".
- Mezinárodní věřitelé Řecka žádají po Aténách výměnou za souhlas s uvolněním dalších úvěrů snížení důchodů, zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH), zachování nepopulárních reforem trhu práce a privatizaci řady státních podniků. O 5stránkovém návrhu, který zástupci institucí Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) předložili ve středu řecké vládě, informovaly ve čtvrtek agenturu Reuters zdroje obeznámené se situací. Jde vesměs o požadavky, které překračují "červenou čáru", již si pro jednání o záchraně před bankrotem vytyčila řecká vláda.
- Bankovní skupina HSBC zaplatí 40 milionů švýcarských franků, aby ukončila vyšetřování své švýcarské větve. Pro podezření z praní špinavých peněz je proti ní vedla prokuratura v Ženevě. O dohodě s tamními vyšetřovateli ve čtvrtek informovala zahraniční média.
Výsledková sezóna
- Ruskému těžaři diamantů Alrosa stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk téměř čtyřnásobně na 22,2 miliardy rublů. Hospodaření podpořily vyšší ceny diamantů a slabší rubl, oznámila ve čtvrtek společnost. Alrosa je podle produkce v karátech největším těžařem diamantů na světě.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
