Proti summitu G7 demonstrují jen desítky lidí

Jen desítky lidí v pondělí v Garmisch-Partenkirchenu demonstrovaly proti summitu skupiny předních ekonomik (G7), který v pondělí končí v nedalekém alpském zámku Elmau. Sdružení Stop G7 Elmau také odvolalo plánovaný protestní pochod. Demonstrace proti dvoudennímu summitu se tak uskutečnily bez výraznějších střetů mezi odpůrci globalizace a policisty.
Podle televize N24 se na shromáždění v centru Garmisch-Partenkirchenu sešlo asi 40 lidí a zhruba ve stejném počtu byli na místě zástupci médií. Na demonstraci dohlíželo přes sto policistů, k žádnému incidentu ale nedošlo. Demonstranti pouze znovu odsoudili činnost skupiny G7 a poděkovali obyvatelům Garmisch-Partenkirchenu za jejich vstřícnost vůči konání demonstrací.
Malou účast na pondělních protestních shromážděních signalizovalo už to, že v neděli večer a během noci opustila většina demonstrantů tábor v Garmisch-Partenkirchenu. Do pondělního rána v něm zůstalo jen asi 300 lidí. I kvůli malé účasti proto v pondělí organizátoři protestů odvolali plánovaný závěrečný protestní pochod městem.
Nejviditelnějším pondělním protestním činem byla časně ráno akce ekologického sdružení Greenpeace, které pomocí vysoce výkonných laserů promítalo na skalní štít nedaleko zámku Elmau výzvu, aby svět využíval výhradně energii z obnovitelných zdrojů.
Mluvčí bavorské policie vyjádřil spokojenost s průběhem demonstrací. Podle něj bylo vyznění těchto akcí poklidné a nejvýraznějším incidentem byl nedělní pokus aktivistů o zablokování příjezdové silnice k zámku Elmau. Při něm se demonstranti střetli s policií a několik osob bylo zraněno.
Na bezpečnost summitu dohlíželo téměř 20 000 policistů, bavorská policie však nepovažuje přijatá bezpečnostní opatření za přehnaná. Podle ní bylo takové nasazení nutné, aby bylo možné zajistit uzavření rozsáhlého území kolem zámku Elmau a zároveň dohlížet na demonstrace.
Zdroj: ČTK
Aktuality
