Evropské akcie v úvodu týdne oslabovaly, mají za sebou největší pětidenní ztrátu v letošním roce

Evropské akcie v pondělí ztrácely a připsaly si tak nejhorší pětidenní ztrátu v letošním roce.
Britský FTSE 100 odepsal 1,13 %, francouzský CAC 40 2,57 % a německý DAX 2,56 %.
Akcie švýcarské banky UBS navzdory příznivým hospodářským výsledkům ztrácely přes dvě procenta poté, co analytici banky Citigroup uvedli, že tyto lepší výsledky jsou způsobeny pouze jednorázovými položkami. Oslabovaly také italské a německé banky, což sektor bank v indexu Stoxx Europe 600 tlačilo hluboko do červených čísel. Stoxx Europe 600 odepsal 2,2 %, což znamená, že za posledních pět obchodních dní podal svůj nejhorší výkon v letošním roce a odepsal přes 4,8 %.
K negativní náladě na trzích přispívá pokračující pokles cen komodit i propad cen akcií v Číně i na mladých rozvíjejících se trzích. "Hlavním tématem letošního léta je nejistota ohledně emerging markets, Číny a komodit," říká Christian Stocker, stratég z UniCredit Bank. "Evropské trhy procházejí fází konsolidace, která bude trvat nejméně do září či října," dodává."
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Týmy mezinárodních věřitelských institucí v pondělí začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to v pondělí uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.
- Vklady v řeckých bankách v červnu klesly o zhruba šest procent na 127,5 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od konce roku 2003, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská centrální banka (ECB). V obavách, že by země mohla opustit eurozónu, tak podniky a drobní střadatelé z bank v červnu vybrali přes osm miliard eur, uvedla agentura Reuters.
- Index podnikatelského klimatu v Německu se v červenci zvýšil. Vzrostl na 108 bodů z červnových 107,5 bodu (revidováno ze 107,4 bodu), čekal se pokles na 107,2 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 113,9 bodu ze 113,1 bodu, čekal se mírný pokles na 112,9 bodu. Index očekávání vyskočil na 102,4 bodu ze 102 bodů, očekával se pokles na 101,8 bodu.
- Index německých dovozních cen v červnu klesl meziměsíčně o 0,5 % (odhad: -0,3 %, květen: -0,2 %), meziročně prohloubil propad na -1,4 % (odhad: -1,3 %, květen: -0,8 %).
- Řecká vláda se snaží najít způsob, jak uvolnit kapitálové kontroly, které sice chrání banky, ale zároveň dusí ekonomiku. Na jednu (levicovou) vládu pod extrémním tlakem celkem složitý úkol.
- Tempo meziročního poklesu ruské ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí zdvojnásobilo na 4,4 % z 2,2 % v předchozích třech měsících. Vyplývá to z odhadů ruského ministerstva hospodářského rozvoje, které v pondělí představil ministr Alexej Uljukajev. Hospodářský pokles již ale podle ministra zřejmě dosáhl svého dna a ekonomická situace by se měla ve třetím čtvrtletí začít zlepšovat.
Výsledková sezóna
- Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair stoupl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 25 % na 245 milionů eur. Hospodaření podpořil růst počtu cestujících a snížení nákladů, uvedla firma v pondělním prohlášení.
- Nizozemskému výrobci elektroniky, osvětlení a zdravotnického vybavení Philips stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 12,8 % na 274 milionů eur. Hospodaření podpořil růst prodeje ve zdravotnické divizi a lepší ziskové marže v divizích spotřební elektroniky a osvětlení, oznámila v pondělí společnost.
- Největší švýcarské bance UBS vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 53 % na 1,2 miliardy franků, což bylo mnohem více, než čekali analytici. Výsledky podpořila hlavně divize správy majetku bohatých klientů. Banka zveřejnila výsledky o den dříve kvůli zavádějící zprávě z nedělního tisku.
Zdroj: Bloomberg