Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a zakončily obchodní seanci v plusu

Americké akciové trhy v pondělním obchodování smazaly počáteční ztráty vyvolané propadem indexu podnikatelské aktivity v New Yorku a nakonec mírně posílily. Wall Street podpořily údaje o lepší náladě ve stavebnictví.
Zpočátku akcie klesaly v reakci na to, že index podnikatelské aktivity ve státě New York se tento měsíc nečekaně propadl hluboko do záporného pásma a sestoupil na nejnižší úroveň od roku 2009. Ke slabému výkonu akcií na Wall Street přispěl i nový pokles cen ropy k blízkosti více než šestiletých minim.
Trhy ale smazaly ztráty poté, co Národní sdružení stavbařů domů uvedlo, že většina stavebníků považuje situaci na trhu obytných nemovitostí za příznivou.
Dow připsal 0,39 % na 17 545,18 bodu, S&P 500 posílil o 0,52 % na 2 102,44 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,86 % na 5 091,70 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,48 % na 13,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,168 %.
Devět z deseti sektorů vzrostlo, jen energetické odvětví zůstalo na nule. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotní péče, telekomunikačním titulům a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží.
Akcie společnosti zulily vystřelily vzhůru o více než 48 % poté, co Liberty Interactive oznámila akvizici společnosti za 18,75 dolaru za akcii, tedy zhruba 2,4 miliardy dolarů.
Telekomunikační firma Sprint posílila přes 10 % v reakci na nový program iPhone Forever. Za měsíční poplatek 22 dolarů mohou zákazníci vlastnící iPhone telefon kdykoli vyměnit za nejnovější model, stačí přinést na pobočku Sprintu starý iPhone.
Williams Cos zpevnila přes 5 % a vedla vzhůru celý index S&P 500 poté, co byly zveřejněny zprávy o tom, že se Spectra Energy chystá podat akviziční nabídku.
Tesla Motors posílila o 5 % díky tomu, že analytici z banky Morgan Stanley zvýšili cílovou cenu akcií o 66 % s tím, že by se hodnota akcií mohla více než zdvojnásobit.
Pentair přidala přes 1,5 % v reakci na zprávu, že hodlá koupit společnost Erico Global za 1,8 miliardy USD v hotovosti.
T-Mobile US posílila o více než 1,5 % díky páteční zprávě o nákupu 6,5 milionu akcií ze strany společnosti Third Point.
Estée Lauder Cos v reakci na zveřejněná hospodářská čísla a zhoršení výhledu naopak ztratila přes 6,5 %.
Po konci pondělního obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky společnost Urban Outfitters, která uzavřela den se ztrátou 0,17 %, v after-marketu však posilovala o více než 6 %, protože výsledky předčily očekávání. Analytici očekávali zisk na akcii ve výši 49 centů při tržbách 881 milionů dolarů, firma reportovala zisk na akcii ve výši 53 centů a tržby 867,5 milionu dolarů po 51 centech na akcii a 758,5 milionu dolarů ve stejném období v předchozím roce.
Období zveřejňování čtvrtletních firemních výsledků končí a tento týden se nečekají významnější ekonomické údaje. Investoři se tak zaměřují na středeční zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed), aby odhadli, kdy se začnou v USA zvyšovat úrokové sazby.
Ceny ropy klesaly, WTI se vrátila k šestiletému minimu
Světové ceny ropy začaly nový týden poklesem a americká ropa WTI se vrátila k nedávnému minimu za zhruba šest a půl roku. Ropný trh podkopaly údaje o poklesu japonské ekonomiky a pokračující růst počtu nových vrtů ve Spojených státech.
Nakonec ale ropa WTI mírně ztrátu umazala a kolem 21.20 SELČ se pohybovala kolem 42,43 dolaru za barel. V pátek se během dne propadla až na 41,35 dolaru za barel, minimum od března 2009. Severomořská ropa Brent ztrácela 44 centů na 48,75 USD za barel.
Ropa Brent je stále deset procent nad letošním lednovým minimem 45,19 USD za barel, za poslední dva týdny ale ztratila čtyři procenta. Americká ropa je nyní kvůli odstávkám tamních rafinerií mnohem slabší a za dva týdny ztratila asi deset procent.
Obavy z rostoucího přebytku suroviny zvýšily páteční údaje o dalším týdenním nárůstu počtu nově hloubených vrtů v USA. Ke slabosti trhu přispěla i zpráva, že Omán těžil v červenci na rekordní úrovni jeden milion barelů denně.
Poptávka vyspělých zemí po ropě navíc bude v příštích týdnech klesat. Na severní polokouli pomalu končí letní motoristická sezóna a rafinerie zahajují odstávky v rámci pravidelné údržby, řekli analytici agentuře Reuters.
Dolar v očekávání růstu úroků v USA posiloval
Americký dolar v pondělí posiloval a vůči koši hlavních světových měn zpevňoval už třetí den za sebou. Obchodníci se opět zaměřili na možnost zvýšení úrokových sazeb v USA a obavy z hrozby měnové války vedené Čínou ponechali stranou.
Kolem 21.25 SELČ euro vůči dolaru ztrácelo 0,3 % na 1,1082 USD, vůči japonskému jenu odepisovalo 0,2 % na 137,86 JPY. Dolar vůči jenu asi 0,1 % přidával a obchodoval se za 124,41 JPY.
Dolarový index, který měří výkonnost amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval růst o 0,3 %.
Dolarový index minulý týden klesl nejníže za měsíc po nečekaném rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat jüan. Po pátečním stanovení kurzu se však trh přestal obávat, že by Peking chtěl svou měnu devalvovat výraznějším způsobem, a trhy se opět zaměřily na rozdíly v měnové politice klíčových zemích.
Zisky dolaru v pondělí částečně smazala nejnovější statistika. Průzkum ukázal, že aktivita ve zpracovatelském sektoru New Yorku v srpnu klesla nejníže od roku 2009, a to kvůli prudkému propadu nových zakázek a dodávek. Další zpráva však ukázala, že nálada mezi staviteli domů v USA vzrostla v srpnu nejvýše za desetiletí.
Investoři se nyní soustředí na dvě středeční zprávy z USA. Zveřejněny budou údaje o inflaci a zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed).
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Mediální konglomerát Liberty Interactive koupí internetového prodejce zulily za 2,4 miliardy USD. Liberty vlastní nákupní kanál QVC a akvizice posílí pozici firmy v oblasti elektronického obchodování a pomůže jí více proniknout mezi mladší klientelu a do oblasti nákupů prostřednictvím mobilních přístrojů.
- Index podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru se podle newyorského Fedu v srpnu propadl na nejnižší hodnotu od dubna 2009 kvůli prudkému poklesu nových zakázek a dodávek, přestože výhled podniků do budoucna se zlepšil. Analytici očekávali růst tzv. Empire State indexu na 4,5 bodu. Subindex sledující optimismus podniků do budoucna vzrostl na 33,64 bodu z 27,04 bodu v červenci, avšak nové zakázky byly třetí měsíc v řadě v negativním pásmu, a to na -15,7 bodu oproti -3,5 bodu v červenci, a subindex sledující dodávky se propadl na -13,79 bodu z +7,88 bodu v červenci.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v srpnu vzrostl na 61 bodů z červencových 60 bodů, jak se očekávalo.
- Target jmenuje provozním ředitelem Johna Mulligana a finanční ředitelkou Cathy Smithovou.
- Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu akcií společnosti Tesla na 465 z 280 USD, jejich hodnota by se prý mohla zdvojnásobit.
- KBW zvyšuje doporučení na akcie JPMorgan na "outperform" z "market perform".
- Hackeři z počítačů americké daňové služby Internal Revenue Service (IRS) zřejmě ukradli údaje o mnohem více daňových poplatnících, než správce daně původně připustil. Uvedl to v pondělí ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). IRS koncem května uvedl, že hackeři ukradli údaje o více než 100 000 daňových poplatnících. Nyní tato federální agentura připustila, že dotčeno mohlo být i dalších zhruba 390 000 poplatníků.
Výsledková sezóna
- Výsledky Estée Lauder Cos ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 2,52 miliardy USD (odhad: 2,57 miliardy USD).
- Výsledky Urban Outfitters ve 2Q: Zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 867,5 milionu USD (odhad: 881 milionů USD). Akcie v pondělí v aftermarketu +6 %.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch
Aktuality
