Ve čtvrtek americké akcie po počátečním silném růstu zamířily k nule, v poslední hodině ale tradeři razantně odmítli hrozbu poklesu
|

Ve čtvrtek americké akcie po počátečním silném růstu zamířily k nule, v poslední hodině ale tradeři razantně odmítli hrozbu poklesu

Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v silném růstu a jejich hlavní indexy v polovině obchodování přidávaly kolem dvou procent. Pak se sice nálada otočila a akcie se přiblížily středečním závěrečným úrovním, v poslední hodině obchodování se ale indexy vrátily do blízkosti denních maxim. Trh se zotavuje z prudkého výprodeje, který minulý týden vyvolaly obavy o zdraví čínské ekonomiky. K růstu přispěla příznivá data o vývoji hrubého domácího produktu v USA za druhé čtvrtletí. Zhruba 10% růst cen zaznamenala ropa.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec posílil o 2,27 % na 16 654,77 bodu (+369,26 bodu), S&P 500 zpevnil o 2,43 % na 1 987,66 bodu (+47,15 bodu) a Nasdaq Composite vzrostl o 2,45 % na 4 812,71 bodu (+115,17 bodu). V plusu stejně jako ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů, když nejvíce posilovaly tituly z odvětví energetiky a základních materiálů, relativně nejméně se dařilo sektorům necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Index volatility VIX po návratu k hladině 30 bodů nakonec klesl o 13,89 % na 26,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl zhruba o jeden bazický bod na 2,19 %.

Americké akcie (27. srpna 2015)

Mimochodem, index S&P 500 se zřejmě ještě tento týden dočká takzvaného kříže smrti. Aby k tomu nedošlo v pátek, musel by index uzavřít nad 2 047,86 bodu. Takže se zřejmě po 1 016 obchodních dnech dočkáme tohoto negativně vnímaného signálu. Analytici z Bespoke Investment Group ale upozorňují, že akcie po kříži smrti v půlročním horizontu téměř vždy nadprůměrně posilují.

Index S&P 500 se nevyhne takzvanému kříži smrti. 50denní klouzavý průměr je po čtvrtku jen 1,5 bodu nad 200denním průmě...

Posted by investicniweb.cz on 27. srpen 2015

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila roční tempo růstu na 3,7 % namísto původně odhadovaných 2,3 %. Další čtvrteční údaje ukázaly, že počet žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti minulý týden klesl po několika týdnech růstu.

"Data o hrubém domácím produktu ukazují, že základní ekonomické ukazatele americké ekonomiky jsou v dobrém stavu a dále se zlepšují, navzdory všem globálním překážkám," řekl podle agentury Reuters investiční ředitel společnosti Commonwealth Financial Brad McMillan.

Americké akcie ve středu prudce posílily i díky komentáři prezidenta Federální rezervní banky v New Yorku Williama Dudleyho. Ten řekl, že zvýšení úrokových sazeb v USA již v září mu nyní připadá méně vhodné, než mu připadalo ještě před několika týdny. Dudley tím poukazoval právě na výprodej na akciových trzích. Fed už dříve uvedl, že úrokové sazby zvýší tehdy, až uvidí trvalé oživování americké ekonomiky.

Dva dny silného růstu po předchozím rychlém pádu do korekce z posledních maxim je podle expertů celkem logický. Atraktivnější ceny přilákaly kupce. Čtvrteční ochlazení nálady zhruba v polovině obchodní seance pak podle Petera Colemana ze společnosti Convergex rovněž má jednoduché vysvětlení. "Dow krátce za poslední dva dny přidával tisíc bodů. To vedlo k realizaci krátkodobých zisků. Za den nebo dva se ale předchozí hlubší poklesy nespraví, to zabere minimálně dva nebo tři týdny," poznamenal pro CNBC.

Díky oživení na trhu s ropou výrazně posílily například akcie Chevronu (+6,23 %), které ovšem od začátku května oslabily ze 110 USD až na 70 USD. Dařilo se i akciím Applu (+2,88 %), který ale zůstává hluboko v korekci z předchozích maxim.

Aktivistický investor Carl Icahn vstoupil do pozice v akciích těžební společnosti Freeport-McMoRan (+28,66 %). Ty v poobchodní fázi přidávaly dalších 20 %. Icahn nakoupil 17,6 milionu akcií firmy. Společnost na burze letos ztratila přes polovinu hodnoty. Podle agentury Dow Jones by Icahn mohl management mimo jiné nasměrovat k lepší práci s kapitálovými výdaji a posvítit si na prakticky v oblasti odměňování manažerů.

Silnější dolar a raketový růst cen ropy

Americký dolar třetím dnem za sebou posiloval. Těžil zejména z oživení na světových akciových trzích a z příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států.

Příznivá zpráva o vývoji HDP ale výrazněji neovlivnila očekávání, že americká centrální banka odloží zvýšení úrokových sazeb, které mnozí ještě donedávna odhadovali na září. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořil ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Řada investorů i analytiků po výkyvech na finančních trzích vyvolaných obavami ohledně čínské ekonomiky dospěla k názoru, že Fed své základní úrokové sazby možná zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce.

Šéfka Fedu v Kansas City Esther Georgeová v interview pro CNBC z Jackson Hole, kde začalo třídenní setkání centrálních bankéřů, uvedla, že by americká centrální banka měla začít normalizovat sazby. Je to její dlouhodobý postoj. Trhy se podle guvernérky příliš soustředí na krátkodobý vývoj. Georgeová ale letos není hlasující členkou FOMC.

Ceny ropy na světových trzích se ve čtvrtek prudce zvýšily, v závěru obchodování stouply o více než 10 % a zažily nejlepší den za posledních několik let. K růstu přispělo zotavení globálních akciových trhů, údaje o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidní data z americké ekonomiky.

Termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent s dodáním v říjnu v závěru obchodování přidal 10,3 % na 47,56 USD za barel, což je nejlepší jednodenní výkon od prosince 2008. Americká lehká ropa West Texas Intermediate zpevnila stejným tempem, obchodní seanci uzavřela na ceně 42,56 USD, a zažila tak k největší denní nárůst od března 2009, informoval list Financial Times.

Akcie v Číně a jinde v Asii ve čtvrtek prudce oživily a navázaly na středeční strmý vzestup na Wall Street. Oživení akciových trhů v Číně zmírnilo obavy z pokračujícího zpomalování druhé největší ekonomiky světa, které by zřejmě dále sráželo ceny na globálním komoditním trhu.

Zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 5,5 milionu barelů, což je mnohem více, než se čekalo. Někteří analytici ale tento pokles považují za důsledek snížení dovozu suroviny do USA, což naznačuje, že by minulý týden mohl být jen anomálií.

Trh ve čtvrtek k růstu popohnaly i nečekaně dobré údaje o výkonu americké ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí zrychlila podstatně více, než se uvádělo původně. K nárůstu přispěl i krok těžebního koncernu Shell, který po únicích a krádežích ropy zavřel dva významné ropovody v Nigérii. Omezil tím vývoz této suroviny ze země, která je jejím největším producentem na africkém kontinentě.

Ceny ropy od června klesly asi o třetinu. Srážela je vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a také obavy z klesající poptávky v asijských zemích. V pondělí klesla cena Brentu i WTI na nejnižší úroveň od začátku roku 2009, zejména pod vlivem obav z výrazného zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Tiffany & Co. ve čtvrtletí do konce července: Tržby klesl o 0,2 % na 990,5 milionu USD (po očištění o změny kurzů měn +7 %), analytici čekali tržby 1 miliardu USD. Zisk na akcii dosáhl 0,81 USD, po očištění 0,86 USD, analytici čekali 0,91 USD. Firma překvapila výhledem poklesu celoročního zisku, nyní odhaduje 3,99-4,12 USD, trh čekal 4,26 USD. Akcie ve čtvrtek -2,10 %.
  • Výsledky Dollar General ve 2Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,94 USD), tržby lehce pod očekáváním. Akcie ve čtvrtek -3,18 %.
  • Výsledky Autodesk ve 2Q: Zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,17 USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolísaly, kvůli slabému výhledu ale zhruba po hodině odepisovaly zhruba 6 %.
  • Výsledky Aeropostale ve 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,56 USD).
  • Výsledky GameStop ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,24 USD). Tržby 1,76 miliardy USD (+1,8 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu i díky zlepšení výhledu ziskovosti +4,5 %.
  • Výsledky Smith & Wesson Holding ve 2Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,22 USD). Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi +7 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Bespoke Investment Group

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra