Ve čtvrtek americké akcie po počátečním silném růstu zamířily k nule, v poslední hodině ale tradeři razantně odmítli hrozbu poklesu

Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v silném růstu a jejich hlavní indexy v polovině obchodování přidávaly kolem dvou procent. Pak se sice nálada otočila a akcie se přiblížily středečním závěrečným úrovním, v poslední hodině obchodování se ale indexy vrátily do blízkosti denních maxim. Trh se zotavuje z prudkého výprodeje, který minulý týden vyvolaly obavy o zdraví čínské ekonomiky. K růstu přispěla příznivá data o vývoji hrubého domácího produktu v USA za druhé čtvrtletí. Zhruba 10% růst cen zaznamenala ropa.
Index Dow nakonec posílil o 2,27 % na 16 654,77 bodu (+369,26 bodu), S&P 500 zpevnil o 2,43 % na 1 987,66 bodu (+47,15 bodu) a Nasdaq Composite vzrostl o 2,45 % na 4 812,71 bodu (+115,17 bodu). V plusu stejně jako ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů, když nejvíce posilovaly tituly z odvětví energetiky a základních materiálů, relativně nejméně se dařilo sektorům necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Index volatility VIX po návratu k hladině 30 bodů nakonec klesl o 13,89 % na 26,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl zhruba o jeden bazický bod na 2,19 %.
Mimochodem, index S&P 500 se zřejmě ještě tento týden dočká takzvaného kříže smrti. Aby k tomu nedošlo v pátek, musel by index uzavřít nad 2 047,86 bodu. Takže se zřejmě po 1 016 obchodních dnech dočkáme tohoto negativně vnímaného signálu. Analytici z Bespoke Investment Group ale upozorňují, že akcie po kříži smrti v půlročním horizontu téměř vždy nadprůměrně posilují.
Index S&P 500 se nevyhne takzvanému kříži smrti. 50denní klouzavý průměr je po čtvrtku jen 1,5 bodu nad 200denním průmě...Posted by investicniweb.cz on 27. srpen 2015
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila roční tempo růstu na 3,7 % namísto původně odhadovaných 2,3 %. Další čtvrteční údaje ukázaly, že počet žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti minulý týden klesl po několika týdnech růstu.
"Data o hrubém domácím produktu ukazují, že základní ekonomické ukazatele americké ekonomiky jsou v dobrém stavu a dále se zlepšují, navzdory všem globálním překážkám," řekl podle agentury Reuters investiční ředitel společnosti Commonwealth Financial Brad McMillan.
Americké akcie ve středu prudce posílily i díky komentáři prezidenta Federální rezervní banky v New Yorku Williama Dudleyho. Ten řekl, že zvýšení úrokových sazeb v USA již v září mu nyní připadá méně vhodné, než mu připadalo ještě před několika týdny. Dudley tím poukazoval právě na výprodej na akciových trzích. Fed už dříve uvedl, že úrokové sazby zvýší tehdy, až uvidí trvalé oživování americké ekonomiky.
Dva dny silného růstu po předchozím rychlém pádu do korekce z posledních maxim je podle expertů celkem logický. Atraktivnější ceny přilákaly kupce. Čtvrteční ochlazení nálady zhruba v polovině obchodní seance pak podle Petera Colemana ze společnosti Convergex rovněž má jednoduché vysvětlení. "Dow krátce za poslední dva dny přidával tisíc bodů. To vedlo k realizaci krátkodobých zisků. Za den nebo dva se ale předchozí hlubší poklesy nespraví, to zabere minimálně dva nebo tři týdny," poznamenal pro CNBC.
Díky oživení na trhu s ropou výrazně posílily například akcie Chevronu (+6,23 %), které ovšem od začátku května oslabily ze 110 USD až na 70 USD. Dařilo se i akciím Applu (+2,88 %), který ale zůstává hluboko v korekci z předchozích maxim.
Aktivistický investor Carl Icahn vstoupil do pozice v akciích těžební společnosti Freeport-McMoRan (+28,66 %). Ty v poobchodní fázi přidávaly dalších 20 %. Icahn nakoupil 17,6 milionu akcií firmy. Společnost na burze letos ztratila přes polovinu hodnoty. Podle agentury Dow Jones by Icahn mohl management mimo jiné nasměrovat k lepší práci s kapitálovými výdaji a posvítit si na prakticky v oblasti odměňování manažerů.
Silnější dolar a raketový růst cen ropy
Americký dolar třetím dnem za sebou posiloval. Těžil zejména z oživení na světových akciových trzích a z příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států.
Příznivá zpráva o vývoji HDP ale výrazněji neovlivnila očekávání, že americká centrální banka odloží zvýšení úrokových sazeb, které mnozí ještě donedávna odhadovali na září. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořil ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Řada investorů i analytiků po výkyvech na finančních trzích vyvolaných obavami ohledně čínské ekonomiky dospěla k názoru, že Fed své základní úrokové sazby možná zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce.
Šéfka Fedu v Kansas City Esther Georgeová v interview pro CNBC z Jackson Hole, kde začalo třídenní setkání centrálních bankéřů, uvedla, že by americká centrální banka měla začít normalizovat sazby. Je to její dlouhodobý postoj. Trhy se podle guvernérky příliš soustředí na krátkodobý vývoj. Georgeová ale letos není hlasující členkou FOMC.
Ceny ropy na světových trzích se ve čtvrtek prudce zvýšily, v závěru obchodování stouply o více než 10 % a zažily nejlepší den za posledních několik let. K růstu přispělo zotavení globálních akciových trhů, údaje o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidní data z americké ekonomiky.
Termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent s dodáním v říjnu v závěru obchodování přidal 10,3 % na 47,56 USD za barel, což je nejlepší jednodenní výkon od prosince 2008. Americká lehká ropa West Texas Intermediate zpevnila stejným tempem, obchodní seanci uzavřela na ceně 42,56 USD, a zažila tak k největší denní nárůst od března 2009, informoval list Financial Times.
Akcie v Číně a jinde v Asii ve čtvrtek prudce oživily a navázaly na středeční strmý vzestup na Wall Street. Oživení akciových trhů v Číně zmírnilo obavy z pokračujícího zpomalování druhé největší ekonomiky světa, které by zřejmě dále sráželo ceny na globálním komoditním trhu.
Zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 5,5 milionu barelů, což je mnohem více, než se čekalo. Někteří analytici ale tento pokles považují za důsledek snížení dovozu suroviny do USA, což naznačuje, že by minulý týden mohl být jen anomálií.
Trh ve čtvrtek k růstu popohnaly i nečekaně dobré údaje o výkonu americké ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí zrychlila podstatně více, než se uvádělo původně. K nárůstu přispěl i krok těžebního koncernu Shell, který po únicích a krádežích ropy zavřel dva významné ropovody v Nigérii. Omezil tím vývoz této suroviny ze země, která je jejím největším producentem na africkém kontinentě.
Ceny ropy od června klesly asi o třetinu. Srážela je vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a také obavy z klesající poptávky v asijských zemích. V pondělí klesla cena Brentu i WTI na nejnižší úroveň od začátku roku 2009, zejména pod vlivem obav z výrazného zpomalování růstu čínské ekonomiky.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika podle zpřesněných údajů zrychlila ve druhém čtvrtletí růst na 3,7 % anualizovaně. Rychlý odhad z konce července hovořil o růstu HDP o 2,3 %. V prvním čtvrtletí ekonomika USA v anualizovaném vyjádření přidala pouze 0,6 %. Americké hospodářství tak ve druhém čtvrtletí rostlo nejrychleji od minulého léta. K solidnímu výkonu ekonomiky přispěla slušná domácí poptávka. Analytici očekávali růst jen o 3,2 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 22. srpna klesl na 271 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu. Očekával se pokles na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 15. srpna vzrostl na 2,269 milionu z 2,256 milionu v předchozím týdnu, čekal se pokles na 2,25 milionu.
- Pokračující prodeje domů ve Spojených státech v červenci stouply o 0,5 % meziměsíčně a o 7,2 % meziročně. V červnu meziměsíčně klesly o 1,8 % a meziročně se zvýšily o 11,1 % (revidováno z +8,2 %).
- Index aktivity kansaského Fedu v srpnu klesl na -16 bodů z -5 bodů.
- Raymond James zvyšuje doporučení na akcie internetového obchodu Amazon na "strong buy" z "outperform".
- Stifel Nicolaus zvyšuje doporučení na akcie železničního dopravce CSX na "buy" z "hold".
- Ve čtvrtek poprvé v historii byla na Facebooku aktivní miliarda lidí. Oznámil to šéf společnosti Mark Zuckerberg. Akcie firmy přidaly 2,91 %.
- Americká společnost Google ve čtvrtek odmítla obvinění, že porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu s internetovým vyhledáváním. Obvinění, které letos v dubnu vznesla Evropská komise, podle firmy postrádá faktické, právní i ekonomické základy.
- Světové ceny ropy jsou na více než šestiletých minimech. Stejně tak další důležité komodity jsou nejlevnější za několik let. Známý investor Jim Rogers nicméně upozorňuje, že situace nemusí být až tak špatná, jak se na první pohled zdá. Na komoditní trhy se podle něj klidně brzy mohou vrátit býci.
- Čínská vláda ve čtvrtek intervenovala na akciovém trhu. Nakupovala akcie, aby trh stabilizovala před výročím porážky Japonska v druhé světové válce a s ním spojenou vojenskou přehlídkou, která je naplánovaná na 3. září. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací.
Výsledková sezóna
- Výsledky Tiffany & Co. ve čtvrtletí do konce července: Tržby klesl o 0,2 % na 990,5 milionu USD (po očištění o změny kurzů měn +7 %), analytici čekali tržby 1 miliardu USD. Zisk na akcii dosáhl 0,81 USD, po očištění 0,86 USD, analytici čekali 0,91 USD. Firma překvapila výhledem poklesu celoročního zisku, nyní odhaduje 3,99-4,12 USD, trh čekal 4,26 USD. Akcie ve čtvrtek -2,10 %.
- Výsledky Dollar General ve 2Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,94 USD), tržby lehce pod očekáváním. Akcie ve čtvrtek -3,18 %.
- Výsledky Autodesk ve 2Q: Zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,17 USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolísaly, kvůli slabému výhledu ale zhruba po hodině odepisovaly zhruba 6 %.
- Výsledky Aeropostale ve 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,56 USD).
- Výsledky GameStop ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,24 USD). Tržby 1,76 miliardy USD (+1,8 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu i díky zlepšení výhledu ziskovosti +4,5 %.
- Výsledky Smith & Wesson Holding ve 2Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,22 USD). Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi +7 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Bespoke Investment Group