Ve čtvrtek americké akcie po počátečním silném růstu zamířily k nule, v poslední hodině ale tradeři razantně odmítli hrozbu poklesu
|

Ve čtvrtek americké akcie po počátečním silném růstu zamířily k nule, v poslední hodině ale tradeři razantně odmítli hrozbu poklesu

Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v silném růstu a jejich hlavní indexy v polovině obchodování přidávaly kolem dvou procent. Pak se sice nálada otočila a akcie se přiblížily středečním závěrečným úrovním, v poslední hodině obchodování se ale indexy vrátily do blízkosti denních maxim. Trh se zotavuje z prudkého výprodeje, který minulý týden vyvolaly obavy o zdraví čínské ekonomiky. K růstu přispěla příznivá data o vývoji hrubého domácího produktu v USA za druhé čtvrtletí. Zhruba 10% růst cen zaznamenala ropa.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec posílil o 2,27 % na 16 654,77 bodu (+369,26 bodu), S&P 500 zpevnil o 2,43 % na 1 987,66 bodu (+47,15 bodu) a Nasdaq Composite vzrostl o 2,45 % na 4 812,71 bodu (+115,17 bodu). V plusu stejně jako ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů, když nejvíce posilovaly tituly z odvětví energetiky a základních materiálů, relativně nejméně se dařilo sektorům necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Index volatility VIX po návratu k hladině 30 bodů nakonec klesl o 13,89 % na 26,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl zhruba o jeden bazický bod na 2,19 %.

Americké akcie (27. srpna 2015)

Mimochodem, index S&P 500 se zřejmě ještě tento týden dočká takzvaného kříže smrti. Aby k tomu nedošlo v pátek, musel by index uzavřít nad 2 047,86 bodu. Takže se zřejmě po 1 016 obchodních dnech dočkáme tohoto negativně vnímaného signálu. Analytici z Bespoke Investment Group ale upozorňují, že akcie po kříži smrti v půlročním horizontu téměř vždy nadprůměrně posilují.

Index S&P 500 se nevyhne takzvanému kříži smrti. 50denní klouzavý průměr je po čtvrtku jen 1,5 bodu nad 200denním průmě...

Posted by investicniweb.cz on 27. srpen 2015

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila roční tempo růstu na 3,7 % namísto původně odhadovaných 2,3 %. Další čtvrteční údaje ukázaly, že počet žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti minulý týden klesl po několika týdnech růstu.

"Data o hrubém domácím produktu ukazují, že základní ekonomické ukazatele americké ekonomiky jsou v dobrém stavu a dále se zlepšují, navzdory všem globálním překážkám," řekl podle agentury Reuters investiční ředitel společnosti Commonwealth Financial Brad McMillan.

Americké akcie ve středu prudce posílily i díky komentáři prezidenta Federální rezervní banky v New Yorku Williama Dudleyho. Ten řekl, že zvýšení úrokových sazeb v USA již v září mu nyní připadá méně vhodné, než mu připadalo ještě před několika týdny. Dudley tím poukazoval právě na výprodej na akciových trzích. Fed už dříve uvedl, že úrokové sazby zvýší tehdy, až uvidí trvalé oživování americké ekonomiky.

Dva dny silného růstu po předchozím rychlém pádu do korekce z posledních maxim je podle expertů celkem logický. Atraktivnější ceny přilákaly kupce. Čtvrteční ochlazení nálady zhruba v polovině obchodní seance pak podle Petera Colemana ze společnosti Convergex rovněž má jednoduché vysvětlení. "Dow krátce za poslední dva dny přidával tisíc bodů. To vedlo k realizaci krátkodobých zisků. Za den nebo dva se ale předchozí hlubší poklesy nespraví, to zabere minimálně dva nebo tři týdny," poznamenal pro CNBC.

Díky oživení na trhu s ropou výrazně posílily například akcie Chevronu (+6,23 %), které ovšem od začátku května oslabily ze 110 USD až na 70 USD. Dařilo se i akciím Applu (+2,88 %), který ale zůstává hluboko v korekci z předchozích maxim.

Aktivistický investor Carl Icahn vstoupil do pozice v akciích těžební společnosti Freeport-McMoRan (+28,66 %). Ty v poobchodní fázi přidávaly dalších 20 %. Icahn nakoupil 17,6 milionu akcií firmy. Společnost na burze letos ztratila přes polovinu hodnoty. Podle agentury Dow Jones by Icahn mohl management mimo jiné nasměrovat k lepší práci s kapitálovými výdaji a posvítit si na prakticky v oblasti odměňování manažerů.

Silnější dolar a raketový růst cen ropy

Americký dolar třetím dnem za sebou posiloval. Těžil zejména z oživení na světových akciových trzích a z příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států.

Příznivá zpráva o vývoji HDP ale výrazněji neovlivnila očekávání, že americká centrální banka odloží zvýšení úrokových sazeb, které mnozí ještě donedávna odhadovali na září. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořil ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Řada investorů i analytiků po výkyvech na finančních trzích vyvolaných obavami ohledně čínské ekonomiky dospěla k názoru, že Fed své základní úrokové sazby možná zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce.

Šéfka Fedu v Kansas City Esther Georgeová v interview pro CNBC z Jackson Hole, kde začalo třídenní setkání centrálních bankéřů, uvedla, že by americká centrální banka měla začít normalizovat sazby. Je to její dlouhodobý postoj. Trhy se podle guvernérky příliš soustředí na krátkodobý vývoj. Georgeová ale letos není hlasující členkou FOMC.

Ceny ropy na světových trzích se ve čtvrtek prudce zvýšily, v závěru obchodování stouply o více než 10 % a zažily nejlepší den za posledních několik let. K růstu přispělo zotavení globálních akciových trhů, údaje o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidní data z americké ekonomiky.

Termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent s dodáním v říjnu v závěru obchodování přidal 10,3 % na 47,56 USD za barel, což je nejlepší jednodenní výkon od prosince 2008. Americká lehká ropa West Texas Intermediate zpevnila stejným tempem, obchodní seanci uzavřela na ceně 42,56 USD, a zažila tak k největší denní nárůst od března 2009, informoval list Financial Times.

Akcie v Číně a jinde v Asii ve čtvrtek prudce oživily a navázaly na středeční strmý vzestup na Wall Street. Oživení akciových trhů v Číně zmírnilo obavy z pokračujícího zpomalování druhé největší ekonomiky světa, které by zřejmě dále sráželo ceny na globálním komoditním trhu.

Zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 5,5 milionu barelů, což je mnohem více, než se čekalo. Někteří analytici ale tento pokles považují za důsledek snížení dovozu suroviny do USA, což naznačuje, že by minulý týden mohl být jen anomálií.

Trh ve čtvrtek k růstu popohnaly i nečekaně dobré údaje o výkonu americké ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí zrychlila podstatně více, než se uvádělo původně. K nárůstu přispěl i krok těžebního koncernu Shell, který po únicích a krádežích ropy zavřel dva významné ropovody v Nigérii. Omezil tím vývoz této suroviny ze země, která je jejím největším producentem na africkém kontinentě.

Ceny ropy od června klesly asi o třetinu. Srážela je vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a také obavy z klesající poptávky v asijských zemích. V pondělí klesla cena Brentu i WTI na nejnižší úroveň od začátku roku 2009, zejména pod vlivem obav z výrazného zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Tiffany & Co. ve čtvrtletí do konce července: Tržby klesl o 0,2 % na 990,5 milionu USD (po očištění o změny kurzů měn +7 %), analytici čekali tržby 1 miliardu USD. Zisk na akcii dosáhl 0,81 USD, po očištění 0,86 USD, analytici čekali 0,91 USD. Firma překvapila výhledem poklesu celoročního zisku, nyní odhaduje 3,99-4,12 USD, trh čekal 4,26 USD. Akcie ve čtvrtek -2,10 %.
  • Výsledky Dollar General ve 2Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,94 USD), tržby lehce pod očekáváním. Akcie ve čtvrtek -3,18 %.
  • Výsledky Autodesk ve 2Q: Zisk na akcii 0,19 USD (odhad: 0,17 USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolísaly, kvůli slabému výhledu ale zhruba po hodině odepisovaly zhruba 6 %.
  • Výsledky Aeropostale ve 2Q: Ztráta na akcii 0,56 USD (odhad: 0,56 USD).
  • Výsledky GameStop ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,24 USD). Tržby 1,76 miliardy USD (+1,8 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu i díky zlepšení výhledu ziskovosti +4,5 %.
  • Výsledky Smith & Wesson Holding ve 2Q: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,22 USD). Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi +7 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Bespoke Investment Group

Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě