Americké akcie vstoupily do týdne poklesem. Investoři čekají na čtvrteční rozhodnutí Fedu

Americké akcie v pondělí oslabily, negativní dopad na ně měly pokračující obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Investoři také čekají, jak dopadne dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, které začne ve středu a skončí ve čtvrtek. Otazník zůstává nad tím, zda Fed poprvé po devíti letech zvýší úrokové sazby.
Index Dow odepsal 0,38 % na 16 370,96 bodu, S&P 500 klesl o 0,41 % na 1 953,03 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,34 % na 4 805,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,53 % na 24,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,18 %.
V indexu Dow zlevnilo 26 titulů, jen čtyři posílily. V plusu skončily akcie společností Apple, Merck, Johnson & Johnson a Caterpillar.
Investoři sledovali především akcie technologické společnosti Apple, které během dne rostly až o 1,4 %, když firma ohlásila, že očekává rekordní prodeje nových iPhonů. Postupně však akcie část zisků odevzdaly a seanci zakončily se ziskem 0,96 %.
Naopak akcie čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding se propadly o 3 %. V průběhu dne ztrácely i přes 4 %, když analýza magazínu Barron's naznačila, že by titul mohl oslabit i o 50 % a že její finanční výkazy nejsou v pořádku. Firma se vůči tomu ohradila. Akcie internetové firmy Yahoo!, která vlastní v Alibabě podíl, oslabily o 3,5 % a patřily k nejslabším titulům v indexu S&P 500.
Akcie Solera Holdings naopak připsaly přes 8,5 % poté, co softwarová společnost souhlasila s akviziční nabídkou ze strany Vista Equity Partners za zhruba 6,5 miliardy dolarů.
Týden ve znamení Fedu začíná. Případné rozhodnutí americké centrální banky zvýšit úrokové sazby může být historickým mezníkem. "Od pádu Lehman Brothers se o zvýšení sazeb pokusilo ve vyspělém světě více než deset centrálních bank, všechny ale nakonec musely otočit kormidlo zpět. To je jeden z řady argumentů, které budou nabádat Fed před čtvrtečním rozhodnutím k opatrnosti," napsal v pondělí Jan Bureš, hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny.
Středeční a čtvrteční zasedání měnového výboru americké centrální banky bude nejsledovanější událostí tohoto týdne. Někteří ekonomové a analytici oslovení finanční televizí CNBC ale všechen ten humbuk zlehčují a tvrdí, že stres kolem možnosti růstu sazeb je zbytečný. I případné mírné zvýšení úroků totiž ponechá měnovou politiku daleko od normálu.
Pravděpodobnost růstu úrokových sazeb v USA již tento týden se podle agentury Bloomberg v pondělí zvýšila na 30 %. Stratég Komal Sri-Kumar ze společnosti Sri-Kumar Global Strategies ale tvrdí, že sazby ve Spojených státech neporostou dříve než za dva roky. "Na začátku roku jsem prohlásil, že letos růst sazeb v USA neuvidíme. Nyní si začínám myslet, že se sazby ve Spojených státech nezvýší ani v příštím roce," říká Sri-Kumar.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Finanční trhy netrpělivě očekávají výsledek zasedání americké centrální banky, na němž se bude rozhodovat o nastavení základní úrokové sazby. Někteří investoři jsou přesvědčeni, že Fed musí sazby zvednout, a klidně i výrazněji.
- Prodej nového modelu chytrého telefonu iPhone americké společnosti Apple by mohl za první víkend překonat loňský rekord, uvedl v pondělí výrobce. Loni Apple za první týden prodal deset milionů iPhonů.
- Kanada za minulý fiskální rok vykázala rozpočtový přebytek 1,9 miliardy kanadských dolarů. Podle pondělních vládních údajů tak rozpočet skončil v přebytku poprvé za šest let a zároveň o rok dříve, než vláda čekala.
- Americká internetová společnost Google zneužívá svého postavení na ruském trhu, za což jí hrozí pokuta. Oznámil to v pondělí ruský antimonopolní úřad (FAS), který zahájil vyšetřování Googlu na popud jeho ruského konkurenta Jandex. Google prý požadoval, aby na přístrojích s jeho operačním systémem Android byl automaticky předinstalován jako vyhledávač Google a další aplikace.
- Raymond James snižuje cílovou cenu akcií Alibaby na 85 z 87 USD.
- Citigroup zvyšuje doporučení na akcie společnosti Ingredion na "buy" z "neutral" a upravuje cílovou cenu na 100 z 90 USD.
- BTIG snižuje doporučení na akcie H&R Block na "neutral" z "buy".
- Morgan Stanley snižuje doporučení na akcie Marvell Technology na "equal weight" z "overweight" a upravuje cílovou cenu na 9,50 z 17,50 USD.
- Qualcomm kupuje firmu Capsule, detaily transakce společnost neuvedla.
Ceny ropy po propadu cen benzínu klesají
Ceny ropy zahájily nový týden poklesem, ropa zlevňuje zejména kvůli propadu cen benzinu. Trh se nyní soustředí na zasedání měnového výboru americké centrální banky, které začíná tuto středu. Analytici se přitom čím dál více přiklánějí k tomu, že očekávané zvýšení úrokových sazeb Fed odsune až na konec roku.
Cena severomořské ropy Brent s dodáním v říjnu krátce po 21.45 SELČ odepisovala 3,2 % na zhruba 47,46 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou chvíli ztrácela 1,23 % a pohybovala se v blízkosti 44 USD za barel.
Pokles cen částečně zbrzdila statistika, která ukázala, že zásoby ropy v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě se za poslední týden snížily. Jejich pokles byl přitom nejvyšší za poslední tři měsíce. OPEC navíc uvedl, že na americké producenty ropy z břidlic začíná výrazně tlačit nízká cena suroviny.
Ropa oslabovala také v reakci na nejnovější statistiku z Číny. Růst investic a tovární výroby v Číně v srpnu zaostal za očekáváním. To vyvolalo obavy, že ekonomický růst ve třetím čtvrtletí by mohl klesnout pod sedm procent.
Dolar před rozhodnutím o sazbách setrvává v úzkém rozpětí
Americký dolar zahájil týden bez výraznějších změn, ke koši hlavních světových měn se drží blízko nejnižší hodnoty za tři měsíce. Investoři před zveřejněním výsledku zasedání Fedu spíše vyčkávají a nepouštějí se do zásadních obchodů.
Ve 21.50 SELČ euro vůči dolaru ztrácelo asi 0,15 % na 1,1321 USD a k japonskému jenu odepisovalo 0,5 % na 136,04 JPY. Dolar vůči jenu ztrácel 0,4 % na 120,15 JPY, zatímco ke koši hlavních světových měn dolarový index mírně rostl a nacházel se na 95,37 bodu.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch