Evropské akcie v úvodu týdne kolísaly a nakonec uzavřely v červených číslech

Evropské akcie v pondělí kolísaly a nakonec uzavřely v mínusu, když investoři dál spekulovali o možném výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu, na němž by tento týden mohlo padnout rozhodnutí o zvýšení sazeb.
Britský FTSE 100 odepsal 0,54 %, francouzský CAC 40 0,67 % a německý DAX zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,08 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 0,6 %, dolů ho stahovaly především banky. V průběhu dne přitom index posiloval i o 0,9 %.
"V tomto rozmezí se budeme pohybovat, dokud neproběhne zasedání Fedu," říká Peter Garnry, šéf akciových strategií v Saxo Bank. "Všichni jsou teď hodně zmatení ohledně toho, co Fed udělá, a nikdo se nechce pouštět do velkých obchodů," dodává.
STOXX Europe 600 sice od svého vrcholu dosaženého letos v dubnu oslabil už o 14 %, ale stratégové stále věří, že letošní rok bude pro index nejlepší od roku 2009. Měl by podle nich být na konci roku mít na kontě 18% roční zisk.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Německý finanční ústav Deutsche Bank se připravuje zavřít skoro všechny své aktivity v Rusku, s výjimkou služeb transakčního bankovnictví. Agentuře Reuters to v pondělí oznámil zdroj z finančního světa. Banka již o víkendu oznámila, že předseda její ruské divize opustí Moskvu a odejde do Německa. Sdělení přišlo v době, kdy banka a americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřují nesrovnalosti týkající se moskevské pobočky Deutsche Bank.
- Průmyslová výroba v eurozóně v červenci vzrostla o 0,6 % meziměsíčně, čekal se 0,3% růst po červnovém poklesu o 0,3 % (revidováno z -0,4 %). Meziročně se zvýšila o 1,9 %, analytici predikovali růst o 0,7 % po červnovém růstu o 1,2 %. V celé Evropské unii průmyslová výroba meziměsíčně vzrostla o 0,3 % po 0,1% poklesu v červnu, meziročně vzrostla o 1,8 %.
- Česká republika je stejně jako loni 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 157 sledovaných států světa. Vyplývá to z v pondělí zveřejněného žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích informovalo Centrum ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.
- Slovensko v srpnu zůstalo v deflaci. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání stejně jako v červenci klesly o 0,2 %. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Vývoj byl v souladu s odhady analytiků.
- Reuters: Deutsche Bank se údajně chystá zrušit 23 tisíc pracovních míst.
- Tuzemská Raiffeisenbank převezme část Citibank poskytující v Česku služby fyzickým osobám, a to včetně čtyř set jejích zaměstnanců. Dokončení transakce podléhá schválení regulátora a očekává se během prvního čtvrtletí roku 2016. Transakce se týká také segmentu kreditních karet, poboček a bankomatů. Banky o tom v pondělí informovaly v tiskové zprávě. Cenu ani další detaily dohody firmy nesdělily.
- Itálie: Index spotřebitelských cen v srpnu podle finálních dat vzrostl o 0,2 % meziměsíčně a o 0,2 % meziročně, jak se očekávalo.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
