Evropské akcie v úterý ožily, investory potěšila slabá americká makrodata

Evropské akcie v úterý ožily díky ropnému sektoru a automobilkám. Investoři vyčkávají před dvoudenním zasedáním Fedu a do příliš rizikových obchodů se nepouštějí.
Britský FTSE 100 připsal 0,87 %, francouzský CAC 40 1,13 % a německý DAX 0,56 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,79 %, nahoru ho vedly automobilky a ropný sektor. Trhy navíc pozitivně přijaly slabší americká makrodata, která by mohla oddálit rozhodnutí Fedu o zvyšování sazeb.
"Diskuze ohledně prvního zvýšení amerických úrokových sazeb začíná být poněkud hysterická," říká William Hobbs, šéf investičních strategií v Barclays. "Trhy jsou v tuhle chvíli jako na trní," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 12,1 bodu z 25 bodů v srpnu. Očekával se jen pokles na 18,3 bodu. Hodnocení současné situace se naopak zlepšilo na 67,5 bodu z 65,7 bodu v srpnu, čekal se pokles na 64 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se výrazně zhoršilo, když index spadl na 33,3 bodu z 47,6 bodu v srpnu.
- Rusko, Ukrajina a Evropská komise mohou dosáhnout dohody o dodávkách plynu na Ukrajinu a přes její území dál do Evropy do konce tohoto měsíce, pokud všechny strany projeví vůli vyřešit zatím otevřené otázky. Řekl to v úterý místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn později prohlásil, že uzavření dohody s Moskvou o zimních dodávkách plynu čeká do konce příštího týdne.
- Zaměstnanost v Evropské unii i v zemích eurozóny ve druhém čtvrtletí pokračovala v mírném růstu. V celé EU se počet zaměstnaných proti předešlému čtvrtletí zvýšil o 0,2 % na 228,8 milionu. V zemích platících eurem vzrostl o 0,3 % na 151 milionů mužů a žen. Vyplývá to z úterních údajů evropského statistického úřadu Eurostat.
- Tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu meziměsíčně zrychlilo na 0,2 %, jak se očekávalo po červencovém poklesu cen o 0,2 %. Meziročně spotřebitelské ceny stagnují, rovněž v souladu s odhady, po červencovém mírném růstu o 0,1 %.
- Italskému výrobci luxusního zboží Prada klesl v první polovině fiskálního roku čistý zisk o 23 % na 188,6 milionu eur. K poklesu přispěla slabší poptávka v oblasti Asie a Tichomoří, zvláště v Hongkongu a na Macau. Tržby za šest měsíců do konce července o 4,2 % vzrostly a dosáhly 1,82 miliardy eur, k růstu ale přispělo slabší euro. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů tržby naopak o 5,9 % klesly.
- Spotřebitelské ceny v Polsku v srpnu dál klesaly, meziroční míra deflace se ale mírně zpomalila na 0,6 % z červencového tempa 0,7 %. Dál zlevňovaly potraviny, pohonné hmoty a ošacení, plyne z úterních údajů polského statistického úřadu.
- Ruské ministerstvo obchodu navrhlo vládě přijmout program potravinových lístků pro nemajetné, který by měl zmírnit dopad drahoty vyvolané pádem kurzu rublu a "válkou sankcí" mezi Ruskem a Západem. Oznámila to v úterý agentura TASS s odvoláním na zdroje v ruské vládě. O zavedení lístků uvažovala ruská vláda v minulosti již několikrát, nikdy se ale zatím k podobnému kroku neodhodlala.
- Evropská komise by měla trvat na tom, aby členské státy Evropské unie skutečně dodržely předběžné podmínky čerpání z evropských strukturálních fondů v období do roku 2020. Uvedl to v úterý Evropský účetní dvůr (ECA) s tím, že pokud některá země své závazky do konce příštího roku nesplní, měla by jí unijní exekutiva platby z fondů zastavit. Doporučení auditorů, kterým se komise ve své písemné odpovědi slíbila řídit, je jedním ze závěrů dnes zveřejněné zprávy ECA o zadávání veřejných zakázek v rámci kohezních fondů. Problém se týká i Česka.
Zdroj: Bloomberg