SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na lednovém zasedání ponechala politiku beze změny, Draghi ale naznačil její možnou úpravu v březnu
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na lednovém zasedání ponechala politiku beze změny, Draghi ale naznačil její možnou úpravu v březnu

Evropská centrální banka (ECB) na svém lednovém zasedání rozhodla, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Zachovány zůstaly výše úrokových sazeb i parametry a časový harmonogram kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB Mario Draghi ale na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že v březnu centrální banka politiku opět zváží a možná i přehodnotí. Upozornil, že inflace se bude nadále pohybovat na nízkých hodnotách, možná dokonce spadne do záporu. Euro po těchto slovech oslabilo a proti dolaru spadlo na nejnižší hodnotu za dva týdny.

Eurozóna Úrokové sazby ECB Centrální banky Podpora ekonomiky Kvantitativní uvolňování Mario Draghi Evropská ekonomika

Základní úrokovou sazbu ECB ponechala na 0,05 % a depozitní sazbu na -0,3 %. V prosinci depozitní sazbu snížila z -0,2 %. Zápůjční sazba zůstává na 0,3 %. Ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních se všeobecně očekávalo. Rovněž pokračuje kvantitativní uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně, a to minimálně do března 2017.

Na tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi řekl, inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dokonce dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu cen se opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu rozvíjejících se ekonomik a výkyvů na finančních a komoditních trzích a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům. Zaktualizovanou ekonomickou prognózu ECB představí na březnovém zasedání.

"Tisková konference po zasedání především povzbudila spekulace, že by mohlo dojít k dalšímu uvolnění měnové politiky. Důvodem těchto spekulací je kombinace pomalého zotavování evropských ekonomik, stále nízké inflace, poklesu cen komodit a rizik plynoucích z možného výraznějšího zpomalení čínské ekonomiky," říká Ľuboš Mokráš, ekonom z Fio banky. "V poslední době na síle nabývají také obavy z negativních dopadů nestability finančních trhů na reálnou ekonomiku. Draghi do značné míry váhu těchto faktorů potvrdil, specificky se zmínil o sekundárních efektech poklesu cen komodit, především ropy, a také o utažení podmínek financování kvůli neklidu na trzích. Čínu naopak vidí ECB zatím poměrně optimisticky. Klíčové bude březnové zasedání, do té doby jak vývoj makroekonomických údajů, především inflace, tak vývoj inflačních očekávání a vývoj na finančních trzích. Případná pokračující nestabilita by měla přispět k silnějšímu stimulu," dodává Mokráš.

Evropská centrální banka inflaci cíluje na 2 %. V prosinci v eurozóně inflace podle finálních dat Eurostatu zrychlila na 0,2 % z 0,1 % v listopadu (revidováno z +0,2 %). K růstu cen v prosinci přispěly například vyšší ceny v restauracích a kavárnách. Dolů naopak cenovou hladinu tlačily ceny pohonných hmot či ceny topného oleje a plynu. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily proti předloňskému prosinci o 0,9 %.

Pokles cen zaznamenalo 12 členských států osmadvacítky. Nejvíce klesly ceny v Bulharsku, a to o 0,9 %. Naopak nejvyšší byla meziroční inflace v Belgii, kde činila 1,4 %. V České republice ceny po listopadové stagnaci o 0,1 % klesly, ukázala data Eurostatu.

Tisková konference Maria Draghiho

14.30 Draghi: Založeno na naší měnové a ekonomické analýze a poté, co jsme měnovou politiku upravili na minulém zasedání, jsme se rozhodli na tomto zasedání politiku ponechat beze změn.

14.31 Draghi: Je zřejmé, že opatření měnové politiky, která jsme přijali od roku 2014, fungují. Situace se celkově zlepšila a evropská ekonomika je nyní více odolná vůči šokům ze světové ekonomiky.

14.32 Draghi: Program skupování aktiv v objemu 60 miliard eur měsíčně bude pokračovat minimálně do března 2017.

14.33 Draghi: Se začátkem nového roku rizika opět vzrostla, zejména v souvislosti s děním na rozvíjejících se trzích. Bude tedy nezbytné opět zvážit, případně přehodnotit naše stanovisko ohledně měnové politiky na zasedání na začátku března.

14.34 Draghi: Ve třetím čtvrtletí 2015 ekonomika eurozóny vzrostla o 0,3 %, podpořily ji spotřebitelské výdaje. Očekáváme pokračování ožívání evropské ekonomiky podporované dobrými výdaji spotřebitelů.

14.35 Draghi: Pokles cen ropy je příznivý pro spotřebitele, kterým tak zbývá více peněz. Protirůstové faktory ve světové ekonomice jsou riziky pro evropský export.

14.37 Draghi: Výhledy pro inflaci v roce 2016 jsou nyní výrazně nižší, než byly v prosinci 2015, a to kvůli dalšímu poklesu cen ropy. Inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, nelze vyloučit, že se dokonce dostane do záporných čísel.

14.38 Draghi: Nové ekonomické projekce ECB budou dostupné po březnovém zasedání. Zároveň v nich bude i výhled pro rok 2018.

14.39 Draghi: Dlouhodobá dynamika nahrává pokračování ožívání evropské ekonomiky. Situace na úvěrovém trhu v Evropě je příznivá díky investičním příležitostem, nízkým úrokům a dobré situaci evropských domácností.

14.41 Draghi: Jsme připraveni na zasedání na začátku března představit úpravy měnové politiky, které zajistí návrat inflace ke 2 %, bude-li to třeba.

14.44 Draghi: Máme sílu a odhodlání jednat. V rámci mandátu, který máme, budeme nadále podporovat ožívání evropské ekonomiky. Opakuji, bude nezbytné znovu zvážit, případně i přehodnotit naši měnovou politiku na zasedání na začátku března.

14.47 Draghi: Opatření na poli měnové politiky, k nimž jsme přistoupili od roku 2014, jsou účinná. Když měnovou politiku zvažujeme, díváme se na ceny ropy i ekonomické predikce a rozvíjející se trhy. Tyto faktory se ale v čase mění, nyní se zhoršují. V rámci mandátu, který máme, neexistují limity našich opatření (na podporu ekonomiky).

14.51 Draghi: Měnovou politiku přizpůsobujeme aktuálním podmínkám a děláme vše, co je třeba a co je v mezích našeho mandátu. Stále platí náš závazek podporovat růst inflace těsně pod dvě procenta.

14.54 Draghi: Uprchlíci jsou nečekaný faktor, který mění a bude měnit tvář evropské společnosti, jak ji známe. Máme ale příležitost tento faktor přetavit v růstový katalyzátor Evropy.

14.57 Draghi: Nepřetržitě monitorujeme finanční trhy a bankovní sektor a analyzujeme, zda opatření centrálních bank, nejen ECB, nemohou způsobit nestabilitu trhů a bankovního sektoru. Zatím nic takového nepozorujeme.

14.58 Draghi: Naším cílem zůstává dosažení udržitelného ekonomického růstu a zajištění cenové stability.

14.59 Draghi: Opatření, jež jsme dosud představili, probíhají hladce. Musíme se nicméně ujišťovat o odolnosti bankovního sektoru.

15.04 Draghi: V posledních týdnech se v Číně stalo několik důležitých věcí, které vedly k odlivu kapitálu z tamních trhů (slabší PMI, oslabení měny, pokles cen akcií). Čínské úřady nicméně jednají zodpovědně.

15.06 Draghi: Dramaticky vývoj cen ropy a vlastně cen všech komodit nelze ignorovat a vnímat jako dočasný. Nízké ceny komodit se totiž sekundárně promítají i do cen dalšího zboží a služeb. Navíc je třeba brát v potaz vytrvalost poklesu cen komodit.

15.11 Draghi: I my vidíme významné pohyby na trzích, je ale těžké jednoznačně říct, z čeho pramení.

15.30 Draghi: Když se snažíte dosáhnout jistých cílů a nejste úspěšní v nějakém horizontu, můžete se buď vzdát a upravit svoje projekce, případně říct, že k dosažení těchto cílů potřebujete třeba několik let, nebo se snažit dál. My se rozhodně nevzdáváme.

15.30 Tisková konference Maria Draghiho skončila.

Euro v reakci na výsledek zasedání ECB oslabilo k dolaru z 1,0905 USD až na 1,0785 USD. Posléze část ztrát smazalo, kolem 15.15 SEČ se ale nadále pohybovalo kolem 1,08 USD. Pod tuto hladinu euro sestoupilo po dvou týdnech. K japonskému jenu společná evropská měna klesla na minimum za devět měsíců.

"Za předpokladu, že se vývoj na trhu s ropou do března neotočí a vyšší ceny černého zlata nebudou tlačit inflaci nahoru, čekáme, že by ECB na příštím zasedání mohla snížit depozitní sazbu o 0,1 až 0,2 procentního bodu. Ohledně QE by dávalo smysl další zvýšení objemu nákupů aktiv. V kontextu možného dalšího oslabení eura by Fed mohl pomaleji zvyšovat sazby," uvedl Jiří Polanský, ekonom z České spořitelny.

V prosinci ECB trhy zklamala, když zavedla méně důrazná opatření, než jaká se od ní očekávala. Banka snížila svou depozitní sazbu hlouběji do negativního pásma a prodloužila program nákupů dluhopisů minimálně o šest měsíců, aby podpořila ekonomický růst a inflaci.

"V prosinci se ECB shodla, že inflaci je třeba dotlačit ke dvěma procentům poměrně rychle. Od té doby nicméně inflační očekávání poklesla, pětileté z jednoho procenta na 0,7 % a desetileté z 1,4 % na 1,1 %. Trh jednoduše nevěří, že ECB dokáže nejen v dohledné době dostat inflaci na cíl," uvedl v pátek před zasedáním banky David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

"Kvantitativní uvolňování, záporné sazby ECB ani Draghiho slova 'uděláme cokoliv' nemají dostatečnou sílu na to, aby samy o sobě zvýšily inflačních očekávání. Jediné, co s inflačními očekáváními mává, jsou ceny ropy," pokračuje Navrátil.

Ceny ropy přitom pokračují v poklesu. Severomořská ropa Brent se aktuálně prodává zhruba za 28,30 USD za barel a severoamerická ropa WTI za 28,10 USD za barel, tedy poblíž 13letých minim.

Ještě v listopadu stála ropa 50 dolarů za barel. Od podzimu 2014 se její ceny propadly o více než 75 %. Dno přitom podle mnohých analytiků leží ještě níže.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) tento týden snížila výhled světové poptávky po ropě pro rok 2016. Předpokládá pokles nabídky producentů mimo OPEC, který by ale měla vykompenzovat produkce Íránu. Ten by měl do půl roku začít zásobovat trh s ropou dodatečnými 600 tisíci barelů za den. Převis nabídky na trhu s ropou se podle IEA udrží až do konce letošního roku, zejména kvůli vyšší těžbě a nezvykle teplému počasí v zimní sezóně.

Minulý týden snížily své odhady vývoje cen ropy v tomto roce mimo jiné Barclays, Macquarie, Bank of America Merrill Lynch, Standard Chartered nebo Société Générale. Nejpesimističtější je podle agentury Reuters Standard Chartered, která předpověděla, že by ceny mohly spadnout až k 10 USD za barel, protože na ropném trhu podle ní není nic fundamentálního, co by propad zastavilo.

Důležitými údaji jsou pro ECB též data o vývoji HDP eurozóny. Zpřesněná data Eurostatu na začátku prosince potvrdila dříve zveřejněný předběžný odhad růstu ekonomiky společenství zemí platících eurem ve třetím čtvrtletí o 0,3 % mezikvartálně. Ve druhém čtvrteltí růst činil 0,4 %. Meziročně se hrubý domácí produkt eurozóny ve třetím čtvrtletí zvýšil o 1,6 % po +1,5 % ve druhém kvartálu. Hlavním motorem růstu v eurozóně byly ve třetím kvartálu stoupající zásoby podniků a spotřebitelské výdaje.

Ze členských států, které mají již data dostupná, expandovala ekonomika mezikvartálně nejvíce v Rumunsku (+1,4 %), Chorvatsku (+1,3 %), na Maltě (+1,1 %), v Lotyšsku (+1,0 %), v Polsku a na Slovensku (shodně +0,9 %), ve Švédsku a Španělsku (shodně +0,8 %). Pokles naopak zaznamenaly Řecko (-0,9 %), Estonsko a Finsko (shodně -0,5 %) a Dánsko (-0,1 %).

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
včera v 17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
včera v 16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
včera v 16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
včera v 14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
včera v 14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy