Evropské akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, srazila je Čína

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně klesly. Důvodem bylo mimo jiné zastavení obchodování na čínských burzách, které byly z důvodu více než 7% poklesu uzavřeny již zhruba 30 minut po začátku obchodování. V tomto týdnu šlo navíc již o druhé přerušení obchodování v Číně.
Čínská centrální banka taktéž umožnila výraznější oslabení měny. To vyvolalo mezi investory obavy, že čínská ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo.
"Rozsah zpomalení (hospodářského růstu) v Číně je rozhodně znepokojivý. Nálada investorů je v tuto chvíli velmi křehká," uvedl analytik Terry Torrison z makléřské společnosti McLaren Securities.
Ode dna se evropské akcie odrazily, když Čína sdělila, že od pátku přestane uplatňovat nedávno zavedený mechanismus automatického přerušování obchodů při velkých výkyvech.
Britský index FTSE 100 nakonec odepsal 1,96 %, francouzský CAC 40 přišel o 1,72 % a německý DAX spadl o 2,29 %. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 2,21 % na 346,51 bodu. Dolů zamířily i akciové trhy ve střední Evropě, hlavní index polské burzy WIG 20 odepsal 2,6 % a byl nejníže od května 2009. Maďarské akcie ztratily 1,69 %.
Analytici dodávají, že evropské trhy dále reagovaly též na stále klesající ceny ropy a prohlášení George Sorose, který uvedl, že současné trendy na trzích vykazují podobné znaky jako v době finanční krize v roce 2008.
Index frankfurtské burzy DAX hned dopoledne ztrácel více než tři procenta a poprvé od října se dostal pod psychologicky důležitou hranici 10 000 bodů. Na nejnižší úroveň od října se propadl rovněž panevropský index FTSEurofirst 300. Ztráty na burzách ve Stockholmu, Oslu a Helsinkách během dopoledne překročily čtyři procenta.
Propadaly se akcie německých automobilek, jako jsou BMW nebo Daimler, a to až o čtyři procenta. V návaznosti na aktuální vývoj emisní kauzy Volkswagenu v USA, kdy automobilka musí vykoupit zpět až 115 tisíc vozů, poklesly i ceny akcií německého koncernu.
"Vypadalo to dost ošklivě. Investice na akciových trzích teď omezujeme. Je čas udělat krok zpět a přehodnotit situaci," uvedl k vývoji na evropských trzích například investiční ředitel společnosti ACIES Asset Management Andreas Clenow.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Německo: Podnikové objednávky v listopadu vzrostly meziměsíčně o 0,2 % (odhad: +0,5 %, říjen revidován na -0,1 %) a meziročně o 2,3 % (odhad: +2,4 %, říjen revidován na +2,5 %).
- Německý automobilový koncern Volkswagen bude ve Spojených státech v důsledku emisního skandálu nucen odkoupit od zákazníků zhruba 115 tisíc naftových vozů umožňujících falšování testů emisí. Informoval o tom ve čtvrtek německý list Süddeutsche Zeitung bez uvedení zdrojů. Tito zákazníci podle listu obdrží od firmy zpět plnou kupní cenu, nebo získají výraznou slevu na nový automobil.
- Spojené království: Index cen domů od banky Halifax v prosinci vzrostl meziměsíčně o 1,7 % (odhad: +0,3 %, listopad: -0,2 %).
- Generální ředitel společnosti Marks & Spencer Marc Bolland v dubnu firmu opustí. Ve funkci ho nahradí Steve Rowe, který je v současné době ředitelem nepotravinářské divize firmy. Podnik to ve čtvrtek oznámil spolu s údaji o vývoji prodejů v předvánočním období.
- Energetická firma ČEZ podle deníku E15 připravuje prodej sedminového podílu ve fondu ČEZ OZ, v němž soustředí své české solární a větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a jednu bioplynovou stanici. ČEZ zvažuje prodej až poloviny fondu, ale hodlá si zachovat majoritu. Majetek fondu je oceněn zhruba na 14 miliard korun. Více než pět milionů akcií fondu již ČEZ uvedl na pražskou burzu.
- Celková míra nezaměstnanosti se v Itálii v listopadu snížila na 11,3 % z 11,5 % v říjnu. Čekala se přitom stagnace.
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v prosinci podle finálních údajů nezměnila. Index zůstal na -5,7 bodu, jak čekal již rychlý odhad z druhé poloviny prosince. Zlepšila se ale důvěra v průmyslu, kde index vzrostl na -2 body z -3,2 bodu, čekal se mírnější růst na -2,9 bodu.
- Britská banka Barclays plánuje výrazně omezit své aktivity na akciových trzích v asijsko-pacifické oblasti. Krok je prý součástí plánů šéfa banky Jese Staleyho na snížení nákladů. Agentura Bloomberg to ve čtvrtek uvedla s odkazem na nejmenované zdroje. Oficiálně ale ještě banka záměr neoznámila.
- Tržby evropských maloobchodních prodejců se v listopadu ve srovnání s říjnem snížily o 0,3 %, čekal se naopak růst o 0,2 % po 0,2% poklesu (revidováno z -0,1 %). Meziročně se tržby v maloobchodu zvýšily o 1,4 %, čekal se však 2% růst po +2,4 % v říjnu (revidováno z +2,5 %).
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 10,5 %, zatímco v říjnu byla na úrovni 10,6 %. Dostala se tak nejníže za čtyři roky, oznámil ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii bylo v listopadu bez práce 22,159 milionu lidí. Ve srovnání s říjnem tak jejich počet klesl o 179 000. V samotné eurozóně počet nezaměstnaných klesl o 130 000 na 16,924 milionu lidí.
- Největší nízkonákladové aerolinky v Evropě, irská společnost Ryanair, loni zvýšily počet přepravených cestujících o 17 % na 101,4 milionu. Je to zároveň poprvé, co se firmě podařilo překonat hranici 100 milionů cestujících za rok.
- Hlavní uchazeč o republikánskou prezidentskou nominaci v USA Donald Trump varoval, že zruší svou plánovanou miliardovou investici do výstavby dvou golfových areálů ve Skotsku, pokud bude mít zákaz vstupu na britské území. Americký realitní magnát tak reagoval na záměr britské Dolní sněmovny debatovat o sankci proti Trumpovi v reakci na jeho protimuslimské výroky.
- Jediný řecký těžař ropy Energean Oil & Gas zvýšil díky novým vrtům produkci proti loňsku o 60 % na 3 000 barelů denně. Vyplývá to ze čtvrtečního sdělení firmy. Zadlužené Řecko začalo ve snaze získat peníze pro rozvrácené veřejné finance rozvíjí své omezené ropné zásoby, přestože ceny ropy za poslední rok a půl prudce klesly.
- ČNB loni v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun. V říjnu banka na devizovém trhu neintervenovala. Devizové rezervy České národní banky za loňský rok stouply o 14,6 miliardy eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB. Zástupci banky připouštějí, že banka může uměle oslabovat korunu až do začátku roku 2017.
- Kurz britské libry v tomto týdnu vůči dolaru poklesl na svou nejnižší úroveň od roku 2010. Britský ministr financí propad měny vysvětlil mimo jiné i nebezpečným koktejlem složeným z globálních hrozeb, jimž bude britská ekonomika čelit v letošním roce.
- Dánská centrální banka zvýšila depozitní sazbu na -0,65 % z -0,75 %.
- Světové trhy čelí krizi, která vykazuje podobnosti s rokem 2008. Investoři by proto měli být mimořádně opatrní, varoval miliardář George Soros ve čtvrtek na ekonomickém fóru na Srí Lance. Čína zápasí s hledáním nového růstového modelu a její devalvace měny přenášejí problémy do ostatních regionů světa, prohlásil dále Soros v Colombu.
- Nomura Holdings odhaduje, že ceny ropy Brent klesnou v příštích deseti dnech na 30 dolarů za barel, UBS Group předpokládá, že hranici třiceti dolarů prolomí. Ve čtvrtek se ropa Brent obchodovala za více než 33 dolarů za barel. Ve středu pak cena klesla na 32,16 dolaru, což bylo nejméně od dubna roku 2004.
- Snižování státních úvěrových ratingů zřejmě letos výrazně zrychlí a bude pravděpodobně častější než zvyšování ratingových známek. Uvedla to ratingová agentura Standard & Poor's, která současně upozornila, že počet jejích negativních výhledů je trojnásobný ve srovnání s počtem těch pozitivních.
Zdroj: ČTK, CNBC