Americké akcie ve středu mírně zpevnily, pomohly jim dražší ropa a některá lepší makrodata

Hlavní americké akciové indexy ve středu prakticky napravily úterní ztráty. Pomohly jim vyšší ceny ropy a data z ekonomiky. Investoři si možná začínají zvykat na myšlenku, že v USA ještě letos porostou úrokové sazby.
Index Dow přidal 0,62 % na 18 281,03 bodu, S&P 500 posílil o 0,43 % na 2 159,73 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,50 % na 5 316,02 bodu. Nejvíce posílily akcie v sektorech energetiky a základních materiálů, v lehkém záporu zůstaly telekomunikační a síťové společnosti. Index volatility VIX klesl téměř o pět procent na 12,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,7074 %.
"Trh se, zdá se, adaptuje na to, že letos ještě porostou úrokové sazby v USA," míní Thomas Wilson, investiční manažer z Brinker Capital. "Je to zajímavé, protože dlouho platilo, že dobrá zpráva byla pro akciový trh vlastně nepříznivá. Pokud by dobré zprávy z ekonomiky byly dobré i pro akcie, jako tomu bylo vlastně dlouhá desetiletí, vítali bychom to."
V rámci indexu Dow se dařilo mimo jiné akciím Goldman Sachs (+2,55 %), Boeing (+1,82 %) a Caterpillar (+2,18 %), ropné firmy také posílily výrazněji než celý trh (ExxonMobil +0,87 %, Chevron +0,96 %).
Americký dolar ve středu na devizových trzích mírně posiluje, podporu čerpá ze zprávy o růstu sektoru služeb ve Spojených státech. Ta vykompenzovala i slabší údaje o růstu počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Solidní vývoj sektoru služeb zvýšil pravděpodobnost, že americká centrální banka zvýší úrokové sazby ještě do konce letošního roku. Investoři jsou ale obezřetní před páteční širší zprávou o vývoji nezaměstnanosti v USA.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával odpoledne méně než 0,1 procenta na 96,18 bodu.
Americký sektor služeb rostl v září nejrychleji za 11 měsíců. Zpráva podle analytiků zvýšila pravděpodobnost, že stabilní ekonomický růst umožní Fedu zvýšit sazby ještě do konce letošního roku. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o prosinci. Rostoucí pravděpodobnost, že úrokové sazby v USA v nejbližší době vzrostou, pomohly finančním společnostem, jejichž dílčí index vzrostl nejvýše za tři týdny.
Zpráva o aktivitě ve službách vážila nad údaji o zaměstnanosti ze soukromého sektoru. Podle agentury ADP sektor služeb vytvořil v září jen 154 000 pracovních míst, nejméně od dubna a méně, než se čekalo.
Světové ceny ropy pokračují v růstu, odpoledne přidávaly více než dvě procenta a pohybovaly se kolem nejvyšších hodnot od června. Přispěla k tomu zpráva o citelném poklesu zásob suroviny ve Spojených státech v uplynulém týdnu. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy za týden do konce září klesly o téměř tři miliony barelů. Snížily se tak již pátý týden v řadě. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali naopak růst zásob, a to o 2,6 milionu barelů.
Americký ropný institut API v úterý uvedl, že podle jeho údajů se zásoby ropy v minulém týdnu snížily až o 7,6 milionu barelů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Nejcennější značkou světa zůstává Apple. Hodnota této značky letos stoupla o 5 % na více než 178 miliard dolarů, ačkoli firma Apple začala vykazovat pokles odbytu populárních telefonů iPhone. Vyplývá to z žebříčku stovky nejcennějších značek světa, který ve středu zveřejnila výzkumná společnost Interbrand.
- Počet žádostí o hypotéku se ve Spojených státech v týdnu do 7. října zvýšil o 2,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v září 154 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 166 tisíc míst. V srpnu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 175 tisíc míst (revidováno ze 177 tisíc).
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v srpnu vykázala schodek 40,7 miliardy USD (odhad: -39,2 miliardy USD, červenec: -39,5 miliardy USD).
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v září dosáhl 52,3 bodu (srpen: 51 bodů, odhad: 51,9 bodu). Kompozitní index vzrostl rovněž na 52,3 bodu z 51,5 bodu v srpnu. Předběžné údaje počítaly s růstem na 52 bodů.
- USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v září vyskočil na 57,1 bodu z 51,4 bodu (odhad: 53 bodů).
- Objem amerických továrních objednávek v srpnu vzrostl o 0,2 % po červencovém revidovaném růstu o 1,4 % (revidováno z +1,9 %). Trhy očekávaly pokles o 0,2 %. Bez dopravních prostředků však srpnové objednávky skončily na nule. Červenec byl revidován na -0,1 %.**
- Evropské banky potřebují naléhavé a komplexní kroky, aby vyřešily problémy, které mají kvůli špatným úvěrům a někdy i neefektivním modelům podnikání. Ve své pravidelné zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond. Navzdory potížím v Evropě se ale celková rizika globální finanční stability od minulé zprávy z dubna podle MMF snížila. Zotavení cen komodit pomohlo některým rozvíjejícím se trhům a obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně zmírnila politika tamní vlády zaměřená na podporu růstu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Monsanto ve fiskálním 4Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: -0,05 USD), tržby 2,56 miliardy USD (loni: 2,36 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands ve fiskálním 2Q: Upravený zisk na akcii 1,77 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 2,02 miliardy USD (odhad: 1,96 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands: Očištěný zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,10 USD), tržby 3,3 miliardy USD (odhad: 3,5 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg