Maloobchodní tržby v ČR v srpnu vzrostly meziročně o osm procent, meziměsíčně stagnovaly

Tržby v českém maloobchodě bez aut v srpnu zrychlily meziroční růst na osm procent z červencových 1,6 %. Vývoj tržeb byl ovlivněn mimo jiné tím, že letošní srpen měl o dva pracovní dny více než ten loňský. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Po očištění o sezónní vlivy vzrostly srpnové tržby meziročně o 5,6 %, ve srovnání s letošním červencem reálně stagnovaly.
Zvýšení tržeb zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. "V nepotravinářském sortimentu vzrostl prodej ve specializovaných prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 14,3 %, s výrobky pro domácnost o 14,1 %," uvedl ČSÚ. Podobně na tom byly obchody s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím, kterým v srpnu vzrostly tržby o 10,7 %.
Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel v srpnu vzrostly reálně meziměsíčně o 3,6 %. Meziročně se zvýšily o 11,5 %. "Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 18,8 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 19,7 %," uvedli statistici.
"Českým spotřebitelům nadále pomáhají nízká inflace, klesající nezaměstnanost a zvyšující se mzdy. Posilující maloobchod tak přispívá k domácímu ekonomickému růstu a zvyšuje i výběr daně z přidané hodnoty, čímž pomáhá příjmům státního rozpočtu," říká Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.
"Dobré výsledky maloobchodu by se měly přetavit i do růstu HDP. Očekáváme, že po škobrtnutí v druhém čtvrtletí domácí spotřeba znovu přidá a za celý letošní rok vykáže růst o 2,2 %, čímž přispěje do růstu HDP jedním procentním bodem," dodává Zeisel.
"Srpnové hodnoty maloobchodu příjemně překvapily a překonaly i odhady analytiků. Silný růst tržeb v motoristickém segmentu potvrdil, že červencový pokles byl pouze jednorázový efekt spojeny s čerpáním dovolených. Domácnosti tak nadále zůstávají optimistické ohledně ekonomického vývoje, což potvrzují i indikátory spotřebitelské důvěry nacházející se poblíž svých maximálních hodnot. Domácnosti nadále těží z nízkých cen a příznivého vývoje na trhu práce, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje na svých dlouhodobých minimech, a postupně se také zvyšují mzdy. Spotřebitelský sentiment zůstává silný, a spotřeba domácností tak bude v letošním roce patřit mez hlavní faktory růstu tuzemské ekonomiky," potvrzuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.
Zdroj: ČTK
Aktuality
