Komerční bance v prvních devíti měsících roku narostl objem poskytnutých úvěrů o 11 %, čistý zisk se jí zvýšil na 10,6 miliardy Kč
|

Komerční bance v prvních devíti měsících roku narostl objem poskytnutých úvěrů o 11 %, čistý zisk se jí zvýšil na 10,6 miliardy Kč

Komerční banka hospodařila v prvních devíti měsících roku s čistým ziskem 10,6 miliardy Kč. Meziročně si tak banka polepšila o 7,7 %. Celkový objem poskytnutých úvěrů se bance zvýšil o 11,1 % na 593,4 miliardy Kč. Objem hypotečních úvěrů překročil hranici 200 miliard Kč. Společnost současně oznámila, že její představenstvo zamýšlí navrhnout výplatu dividendy na úrovni 55 % čistého zisku za rok 2016. To s ohledem na současné odhady výsledků za celý rok implikuje dividendu kolem 40 Kč na akcii.

Banky Komerční banka Akcie ČR Výsledková sezóna Finanční sektor Evropské banky

K celkovému objemu poskytnutých úvěrů přispěly částkou 4,7 miliardy Kč firmy PSA Finance Czech Republic a PSA Finance Slovakia, které v létě koupila dceřiná společnost Komerční banky ESSOX. Objem vkladů stoupl o 7,7 % na 708,6 miliardy Kč a objem nebankovních aktiv ve správě vzrostl o 9,9 % na 148,6 miliardy Kč. Počet klientů vzrostl ke konci třetího čtvrtletí o 8 200 na 1,65 milionu.

Komerční banka - vývoj objemu a skladby úvěrového portfolia

Ve výsledcích banky za první tři čtvrtletí roku se pozitivně projevilo rovněž zaúčtování jednorázového příjmu 0,7 miliardy Kč z prodeje 80% podílu ve firmě Cataps společnosti Worldline v rámci vytvoření aliance pro elektronické platby KB SmartPay a dále příjem z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe zaúčtovaný ve druhém čtvrtletí.

Celkové výnosy se Komerční bance v prvních devíti měsících roku zvýšily o 3,7 % na 23,98 miliardy Kč. Bez zahrnutí náhrady za prodej podílu ve Visa Europe výnosy tržby klesly o 0,4 % na 23,02 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy se snížily o 1,5 % na 15,77 miliardy Kč, čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 2,3 % na 5,08 miliardy Kč a vykázaný čistý zisk z finančních operací včetně jednorázového příjmu z prodeje Visa Europe za devět měsíců roku vzrostl o 64,1 % na 3,01 miliardy Kč.

Provozní náklady Komerční bance vzrostly o 0,7 % na 10,5 miliardy Kč. Provozní náklady očištěné o efekt rozdílných účetních metodik v roce 2016 a 2015 u nákladů na příspěvky do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize zůstaly téměř stabilní, když vzrostly o 0,7 % na 10,52 miliardy Kč. Z toho personální náklady vzrostly o 2,9 % na 5,24 miliardy Kč. Náklady na rizika se zvýšily na 1,2 miliardy Kč z 0,4 miliardy Kč o rok dříve.

Komerční banka - hospodářské výsledky za 9M2016

"Posilujeme svoji obchodní pozici tak, jak jsme si v tomto roce předsevzali, tedy zvyšováním tržního podílu v úvěrování, zaváděním inovativních a užitečných finančních nástrojů a služeb a zaměřením se na dlouhodobou spokojenost klientů. Z pohledu finanční výkonnosti jednorázové příjmy sice zvýšily čistý zisk, nadále ale pociťujeme tlak nízkých úrokových sazeb a utahující se regulace. Zvyšování produktivity a cílená optimalizace struktury skupiny jsou v takovém prostředí dalšími způsoby, jak zachovat ziskovost," uvedl Albert Le Dirac'h, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

Banka ve výsledkové zprávě uvedla, že po období výplaty dividend na zvýšené úrovni s cílem uvolnit přebytek vlastního kapitálu plánuje její představenstvo s ohledem na očekávaný výsledek za letošní rok navrhnout dozorčí radě výplatu dividendy na úrovni 55 % z konsolidovaného čistého zisku za rok 2016. Po očištění zisku o vliv prodeje Visa Europe a podílu ve firmě Cataps odpovídá výplatní poměr přibližně 61 %. Rozdělení hospodářského výsledku podléhá rozhodnutí valné hromady Komerční banky, která se bude konat po sestavení auditovaných finančních výkazů za rok 2016. S ohledem na očekávané celoroční výsledky by se dividenda měla pohybovat kolem 40 Kč na akcii (4,4% hrubý dividendový výnos).

Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 se ke konci třetího čtvrtletí meziročně snížil o 1,4 procentního bodu na 15 %.

Komerční banka - hlavní provozní ukazatele (ke konci 3. čtvrtletí 2016)

Za samotné třetí čtvrtletí vykázala Komerční banka celkové výnosy 7,7 miliardy Kč (meziročně +0,6 %). Čistý úrokový příjem bance ve třetím čtvrtletí klesl o 0,2 % na 5,32 miliardy Kč a příjem z poplatků a provizí se snížil o 2,1 % na 1,68 miliardy Kč, zatímco zisk z finančních operací vzrostl o 10,7 % na 652 milionů Kč. Provozní náklady ve třetím čtvrtletí dosáhly 3,32 miliardy Kč, meziročně se tak snížily o tři procenta, a náklady na rizika se ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšily o 34,6 % na 436 milionů Kč. Čistý zisk připadající akcionářům pak v samotném třetím kvartálu stoupl o 21,6 % na 3,95 miliardy Kč.

Komerční banka - hospodářské výsledky za 3Q2016

"Čistý zisk za třetí čtvrtletí mírně zaostal za našimi odhady, předčil ale konsenzuální očekávání. Ziskovost byla pod odhady zejména kvůli nižším než očekávaným výnosům z poplatků a provizí a slabšímu výsledku obchodní divize. Čistý úrokový příjem dosáhl 5,32 miliardy Kč, což odpovídá odhadu trhu. Náklady na rizika a daň z příjmu byly pod úrovní našich odhadů. Provozní náklady byly o něco vyšší, než se čekalo. Podíl klasifikovaných úvěrů na celkové hodnotě úvěrového portfolia mezikvartálně poklesl o 3,9 procentního bodu, zatímco krytí klasifikovaných úvěrů stouplo z 61,8 % v 2Q2016 na na 62,4 %," říká Thomas Unger, analytik z Erste Group Bank.

"Komerční banka reportovala za třetí čtvrtletí čistý zisk 3,95 miliardy Kč, a překonala tak naše odhady. Růst úvěrového portfolia zrychlil na 11,1 %. Kromě tradičně rychlého růstu hypotečních úvěrů (+12,3 %) výrazně ožil také zájem o spotřebitelské úvěry (+9 %) a o podnikatelské úvěry (+12 %). Po započtení výsledků akvírované společnosti PSA Finance pak spotřebitelské úvěry vzrostly dokonce o 17 %. Čistá úroková marže (2,5 %) byla stabilní v porovnání s prvním pololetím roku a mírně nižší ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím (2,6 %). Pokles provozních nákladů je dán nižšími náklady na platby do regulatorních fondů, po očištění o tyto platby vzrostly náklady o 3 %. Opravné položky meziročně výrazně vzrostly na 563 milionů Kč, stále nicméně zůstávají na velmi nízké úrovni. Za prvních devět měsíců roku dosáhly rizikové náklady 30 bazických bodů, což je na spodní hraně celoročního výhledu managementu (30-40 bazických bodů). Nižší opravné položky jsou pak také hlavním rozdílem mezi naší projekcí a výsledkem na úrovni čistého zisku. Výrazný meziroční nárůst zisku je pak způsoben mimořádným ziskem z prodeje podílu ve společnosti Cataps ve výši 728 milionů Kč," uvedl k výsledkům Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Komerční banka - reportované hospodářské výsledky za 3Q2016 vs. odhady J&T Banky a konsenzus trhu

"Samotná čísla vnímáme pozitivně, když se stále více projevuje příznivý vývoj české ekonomiky (růst objemu a dobrá kvalita úvěrů). Nicméně z pohledu investorů zřejmě převáží zklamání z nižší dividendy. Doposud trh počítal s dividendou ve výši 60-70 % z čistého (neočištěného) zisku. Očekáváme tak mírně negativní reakci trhu," dodal Lávička.

Zdroj: Komerční banka
S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
před 24 minutami

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
před 37 minutami

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
před hodinou

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
10:45

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice
Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI
09:28

Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI

Po konci pondělního obchodování dojde k převážení indexů MSCI. Philip Morris ČR bude přidán do indexu MSCI Small Cap...
Indexy Akcie ČR Emerging Markets
Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst
09:24

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 propustí asi 3 000 lidí, což je zhruba 15 % zaměstnanců. Čelí déletrvající...
PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna
09:18

PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens oznámil odložení své valné hromady o měsíc na 8. ledna 2021. Hlavním bodem...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum…
08:12

Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum nad 580 USD

Kurzy kryptoměn po propadu z druhé poloviny minulého týdne opět rostou. Kurz bitcoinu se vrátil nad 18 500 USD a kurz...
Kryptoměny Bitcoin
Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři…
07:37

Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři roky

Aktivita v čínských továrnách rostla v listopadu nejrychleji za tři roky a také růst v sektoru služeb se dostal na...
Čína Asijská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)