Pátek na trzích: Asijské a evropské akcie na konci týdne zpevnily, revize zprávy o vývoji americké ekonomiky do hry vrátila scénář zvyšování sazeb v USA
|

Pátek na trzích: Asijské a evropské akcie na konci týdne zpevnily, revize zprávy o vývoji americké ekonomiky do hry vrátila scénář zvyšování sazeb v USA

(AKTUALIZOVÁNO) Hlavní asijské akciové trhy v pátek rostly. Také burzy v západní Evropě týden zakončily optimisticky. Ráno zveřejnila hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2015 rakouská Erste Group Bank. Společnost současně oznámila, že plánuje ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii. V USA byla zveřejněna revidovaná data o vývoji HDP za poslední loňský kvartál, která naznačila, že by Fed letos přece jen mohl pokračovat ve zvyšování sazeb. Americké akcie se obchodovaly smíšeně.

Světové akcie Akcie ČR Erste Group Bank Evropské akcie Americké akcie Japonské akcie Asijské akcie

Asijské akcie se pohybovaly v plusu, na trzích však přetrvává obezřetnost před zasedáním skupiny G20, které začne v Šanghaji. Japonský Nikkei 225 přidal 0,3 % na 16 188,41 bodu, a mírně tak rozšířil čtvrteční zisky. Širší Topix posiloval rovněž o 0,3 % na 1 311,27 bodu.

V pátek byla zveřejněna data o japonské inflaci za leden. Spotřebitelské ceny v tomto období meziročně stagnovaly, jak se očekávalo, po prosincovém růstu o 0,2 %. Po očištění o ceny čerstvých potravin a energií tempo inflace zpomalilo na 0,7 % z prosincových 0,8 %, rovněž v souladu s očekáváním.

Čínský Shanghai Composite přidal v pátek 0,95 % na 2 767,21 bodu, a umazal tak část více než 6% propadu z předchozí seance. Menší Shenzhen Composite mezitím ztrácel 0,12 % na 1 736,54 bodu a hongkongský Hang Seng přidával přes 2,5 %.

Před začátkem obchodování na pražské a vídeňské burze zveřejnila hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a rok 2015 rakouská bankovní skupina Erste Group Bank. Skupina vykázala za celý loňský rok čistý zisk 968,2 milionu eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 204 milionů eur, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru výsledek 155 milionů eur. Banka současně uvedla, že hodlá ze zisku za loňský rok vyplatit dividendu 0,5 eura na akcii.

Generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl ve výsledkové zprávě uvedl, že oceňuje loňský pokles rizikových nákladů banky. "Prostředí (nízkých) úrokových sazeb zůstává výzvou a dopad je viditelný v poklesu našeho provozního zisku. Pozitivní stránkou je, že jsme dosáhli solidního růstu úvěrů v retailové o korporátní oblasti," doplnil.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 4Q2015 a celý rok 2015

České spořitelně loni čistý zisk meziročně klesl o 5,2 % na 14,29 miliardy korun z 15,07 miliardy korun v roce 2014. Důvodem byly klesající provozní výnosy a mírný růst provozních nákladů.

Index PX, hlavní benchmark pražské burzy, obchodování zahájil růstem o 0,85 %. Akcie Erste po výsledcích přidávaly více než 3 %, cenné papíry ČEZ zpevňovaly o procento a O2 odepisovala 2 %.

Výkonný ředitel O2 Tomáš Budník v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že firma aktuálně neplánuje vyplatit mimořádnou dividendu. Navržená standardní dividenda je 16 Kč na akcii. Dále Budník řekl, že v letošním roce budou investiční výdaje O2 na úrovni z druhé poloviny loňského roku, zatímco v 2017 se poměr investičních výdajů a tržeb sníží, a doplnil, že společnost plánuje rozšířit portfolio svých služeb například o nabídku cestovního pojištění.

Rovněž hlavní západoevropské trhy seanci zahájily v zelených číslech. Britský FTSE 100 kolem 9.40 SEČ přidával 1,3 %, německý DAX přidával 2 % a francouzský CAC 40 zpevňoval o 1,8 %.

Kurz eurodolaru se v 11 hodin pohyboval kolem 1,1015 a barel ropy Brent zdražoval o 2,5 % na 36,39 USD.

Dopolední zpráva Evropské komise ukázala, že důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v únoru podle finálních údajů mírně zhoršila. Index klesl na -8,8 bodu z lednových -6,3 bodu. Indikátor ekonomického sentimentu dále v únoru klesl na 103,8 bodu ze 105,1 bodu v lednu (revidováno ze 105 bodů), čekal se pokles na 104,3 bodu.

Burzy v USA seanci zahájily růstem, indexy Dow a S&P 500 před 15.40 SEČ rostly shodně o 0,5 % a Nasdaq přidával 0,74 %.

Odpoledne v Evropě mnoho nezměnilo, FTSE 100 nakonec připsal 1,38 %, CAC 40 1,56 % a DAX 1,95 %. Regionální STOXX Europe 600 část zisků umazal, přesto ale zakončil se ziskem 1,5 % a téměř všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou. Za celý týden má index na kontě 1,6% zisk. Růst cen ropy podpořil energetický sektor. Akcie Tullow Oil posílily o 10,7 % a dobře si vedly také akcie Shell (+2,95 %) a BP (+2,5 %). Zazářil i sektor základních materiálů. Za celý uplynulý týden FTSE 100 připsal 2,49 %, CAC 40 zpevnil o 2,17 %, DAX posílil o 1,33 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 1,58 %.

Index PX v pátek ztratil 0,02 % na 865,37 bodu. Burzu v pátek stáhly dolů akcie telekomunikační O2 Czech Republic a bankovní tituly. Komerční banka odepsala 0,53 % a Erste Group Bank po oznámení hospodářských výsledků odevzdala 1,68 %, ačkoli v úvodu seance přidávala více než 3 %.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zlevnily o 0,7 %. Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla sázková kancelář Fortuna, která přišla o 3,2 % na 95,10 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Spíše technické obchodování titulu sebralo část předešlých prudkých zisků. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla mediální CME, která přidala 10 % na 61,50 Kč. Společnost sice zveřejnila lehce horší výsledky za čtvrtý kvartál 2015, ale zároveň oznámila výhodnější refinancování části dluhu. Právě schopnost společnosti snížit úrokovou zátěž a prodloužení splatnosti části dluhu trh přijal pozitivně.

Investoři odpoledne zvažovali revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky. Podle zpřesněného odhadu vzrostla americká ekonomika v posledních třech měsících loňského roku o jedno procento anualizovaně. Očekávala se revize dat na +0,4 % z původně hlášených +0,7 %. Ve třetím čtvrtletí ekonomika expandovala 2% tempem.

Pozornosti neušla ani předběžná německá inflační data za únor. Spotřebitelské ceny v Německu podle zveřejněné zprávy v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, očekával se 0,5% růst po 0,8% poklesu v lednu. Meziročně kleslo tempo růstu cen na nulu z předchozích 0,5 %, čekalo se 0,1 %.

Dow nakonec klesl o 0,34 % na 16 639,97 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,19 % na 1 948,05 bodu, zatímco Nasdaq Composite posílil o 0,18 % na 4 590,47 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,66 % na 19,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 1,755 %. V plusu skončilo v pátek pět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví, naopak nejvíce klesly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Za celý týden index Dow přidal 1,51 %, S&P 500 vzrostl o 1,58 % a Nasdaq Composite posílil o 1,91 %.

Severomořská ropa Brent týden uzavřela nárůstem o necelou desetinu procenta na 35,53 USD za barel, zatímco severoamerická lehká ropa WTI v poslední obchodní seanci týdne mírně zlevnila na 32,97 USD za barel.

Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
včera v 16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
včera v 16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
včera v 15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
včera v 14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
včera v 13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
včera v 13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí