Průmyslová výroba v Česku v prosinci stoupla meziročně o 0,7 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní se ale snížila

Průmyslová výroba v Česku v prosinci vzrostla meziročně reálně o 0,7 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní ale o 1,7 % klesla. Za celý loňský rok meziročně stoupla o 4,4 %, a navázala tak na růst z roku 2014. Tržby z průmyslové činnosti stouply loni o 2,5 % a hodnota nových zakázek o 5,9 %. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.
K růstu průmyslu za loňský rok přispěla nejvíce výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která posílila o 11,5 %. Polepšila si také výroba pryžových a plastových výrobků, která stoupla o 9,8 %, a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků s růstem o 6,7 %.
Naopak pokles vykázala například výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o 2,2 %. Produkce chemických látek a chemických přípravků klesla o 5,7 % a těžba a dobývání o 1,7 %.
K celkovému zlepšení tržeb pomohly loni tržby z přímého vývozu, které se zvýšily v běžných cenách o 5,7 %. Naopak domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, o 1,3 % klesly. Nové zakázky ve vybraných odvětvích loni vzrostly ze zahraničí i v tuzemsku. Růst u zahraničních zakázek byl ale výraznější a dosáhl 8 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 2,1 %.
Rovněž počet zaměstnanců a výše mezd loni rostly. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky se v průmyslu meziročně zvýšil o 3,4 % a průměrná hrubá měsíční mzda stoupla o 2,6 % na 28 344 korun.
V samotném prosinci přispěla k meziročnímu růstu průmyslové produkce opět nejvíce výroba motorových vozidel, která stoupla o 12,4 %. Tržby v prosinci meziročně klesly o 1,4 % a hodnota nových zakázek o tři procenta vzrostla.
Komentář ekonoma Jiřího Polanského z České spořitelny:
Z našeho pohledu je prosincový vývoj výrazným překvapením, které je kromě efektu dovolených dáno z části také vysokou volatilitou časové řady v posledních měsících. Ekonomický cyklus je v Česku relativně stabilní, navíc podnikatelský sentiment a výrobní PMI jsou výrazně pozitivní. Proto je podle nás prosincová hodnota ovlivněna právě necyklickými faktory a vysokou volatilitou a neodráží fundamentální výkonnost českého průmyslu.
V letošním roce očekáváme spolu se zpomalením růstu HDP také mírné zpomalení růstu průmyslové produkce na 3,6 %. Toto zpomalení ale nehodnotíme negativně - cyklický vývoj české ekonomiky by měl být v letošním roce zhruba stabilní a nižší růst půjde na vrub především vypadnutí části silných loňských EU fondů. Rizika jsou nicméně spolu se zpomalením růstu globální ekonomiky vychýlená směrem dolů.
Komentář analytika Petra Dufka z ČSOB:
Poklesem zakončil velmi slibný rok průmysl v ČR. Výroba se oproti předchozímu prosinci sice zvýšila o 0,7 %, avšak po zohlednění nižšího počtu pracovních dnů meziročně poklesla o 1,7 %.
Že prosinec nebude ve znamení silných čísel, se dalo do jisté míry čekat. Ať už v důsledku vysokých srovnávacích základů nebo přetrvávajícího negativní trendu produkce těžebního průmyslu a energetiky. Do hry však v závěru roku vstoupily – podle statistického úřadu – ještě celozávodní dovolené, které vychýlily výsledek směrem dolů. Pokud tomu tak skutečně je, nemusel by být prosincový výsledek průmyslu nijak alarmující.
Nakonec, že nejde o žádnou tragédii, nasvědčují silná čísla automobilového průmyslu (+12,4 %). Potvrzují, že zájem o nová auta zůstává velmi silný. A navíc i nové zakázky mohou tuzemskému automobilovému průmyslu dělat jen radost (meziročně +13,3 %).
Celkové zakázky rostly v prosinci o 3 %, a to díky zahraniční poptávce. Ta domácí totiž zůstává i nadále utlumená. Kromě již zmíněných automobilek se plní zakázkové knihy výrobcům kovových výrobků a počítačů. S útlumem poptávky se kromě chemie musí potýkat strojaři a jako už tradičně výrobci kovů.
Poslední data z průmyslu sice nevypadají příliš optimisticky, ale po zohlednění jednorázových vlivů je nepovažujeme za dramatické. Ostatně důvěra v průmyslu spolu s indexem nákupních manažerů – jako předstihové "měkké" ukazatele nenaznačují žádný obrat k horšímu. Přesto se dá čekat, že růst české ekonomiky v závěru roku mírně polevil, nicméně v meziročním srovnání nejspíše zůstal i tak impozantní.
Zdroj: ČTK
Aktuality
