Úterý na trzích: Asie, Evropa i USA skončily v červených číslech, investoři čekají na výsledek zasedání Fedu
|

Úterý na trzích: Asie, Evropa i USA skončily v červených číslech, investoři čekají na výsledek zasedání Fedu

Hlavní asijské trhy v úterý nenavázaly na příznivý pondělní vývoj a seanci zakončily v mínusu. Rovněž na starém kontinentu akciové indexy klesly a v červených číslech skončily i americké akciové indexy. Investoři se před koncem zasedání Fedu vyhýbali riziku a spíše vyčkávali.

Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akcie v úterý ztrácely půdu pod nohama, podkopala je slabá seance na Wall Street. Podle některých analytiků jsou navíc investoři obezřetní kvůli nedávné rally. Japonský Nikkei 225 odepsal 0,68 % na 17 117,07 bodu poté, co během první poloviny obchodování kolísal mezi ziskem a ztrátou. Jihokorejský Kospi ztratil 0,12 % na 1 969,97 bodu a hongkongský Hang Seng odepisoval kolem 0,7 %. Dolů zamířily i burzy v Číně - Shanghai Composite oslabil o 1,02 % a menší Shenzhen Composite o procento. Australský S&P/ASX 200 odevzdal 1,43 % na 5 111,40 bodu, dolů ho stahovaly energie, které ztratily přes 3 %, a finanční sektor, který odepsal přes procento.

Japonská centrální banka na svém úterním zasedání zhoršila výhled ekonomiky, měnovou politiku ale zatím nechala bez větších změn. Někteří analytici nicméně předpokládají, že slabá ekonomická aktivita a nízká inflace banku brzy přimějí, aby svá stimulační opatření dále rozšířila.

Na pražské burze zveřejnila ráno hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2015 energetická skupina ČEZ. Firma dosáhla za celý rok 2015 zisku EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) 65,1 miliardy Kč. Skupina dříve nadvakrát snížila výhled zisku EBITDA na 64 miliard Kč z původních 70 miliard Kč. Zklamáním byl pro investory výhled firmy pro letošní rok. K výši dividendy ze zisku za loňský rok se ČEZ ve výsledcích nevyjádřil.

"ČEZ výsledky za 4Q2015/FY2015 mírně překonal očekávání trhu i vlastní výhled, a to hlavně díky vyššímu zisku EBITDA v prodeji (vyšší prodej zemního plynu a tepla a vypořádání nevyfakturované elektřiny). Ve výrobě elektřiny produkce z důvodu odstávek v Jaderné elektrárně Dukovany klesla ve 4Q2015 o 9 %. To firma částečně vyvážila úsporami nákladů. Výsledek za 4Q2015 tak vnímáme neutrálně," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČEZ - reportované hospodářské výsledky za 4Q2015 vs. odhady Erste

"Letos lze očekávat stabilní dividendu na úrovni 40 Kč na akcii (10% hrubý výnos). Mírně negativní je slabší výhled, který implikuje pro příští rok dividendu okolo 27 Kč na akcii (7% výnos). ČEZ má pro letošní rok ceny elektřiny zajištěné asi 55 % nad aktuální cenou na burze, což ukazuje na další poklesy v letech 2017 a 2018. V delším horizontu jsou však akcie ČEZ i přes slabší výhled oceněny na relativně vysokém FCF (volné cash flow) výnosu. Důležité bude, zda management nechá akcionáře na cash flow firmy sáhnout prostřednictvím dividend," dodává Bártek.

Index PX v úvodu seance klesal o 0,7 %, akcie ČEZ odepisovaly zhruba 2,2 %, cenné papíry Komerční banky ztrácely necelé procento a akcie Erste odepisovaly přibližně 0,7 %.

Západoevropské trhy seanci zahájily rovněž poklesem. Německý index DAX a francouzský benchmark CAC 40 klesaly před 9.30 SEČ o 0,5 % a britský index FTSE 100 odepisoval zhruba 0,8 %.

Před začátkem obchodování v USA vyšly údaje o tržbách amerických maloobchodníků a dále index cen výrobců.

Maloobchodní tržby v únoru meziměsíčně klesly o 0,1 %, jak se očekávalo. Leden však byl nečekaně revidován z 0,2% růstu na 0,4% pokles. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců snížily rovněž o 0,1 %, čekal se pokles o 0,2 % po předchozím 0,1% růstu, který byl zároveň také revidován na 0,4% pokles.

Výrobní ceny v USA v únoru meziměsíčně klesly o 0,2 %, jak se očekávalo po 0,1% růstu v lednu. Meziročně se tempo růstu vyšplhalo na nulu po lednovém poklesu o 0,2 %, čekal se 0,1% růst. Po očištění o ceny energií a potravin meziměsíčně ceny stagnovaly, čekal se 0,1% růst po předchozím 0,4% růstu, meziročně tempo zrychlilo na 1,2 % z předchozích 0,6 %, jak se očekávalo.

Americké akcie poté seanci zahájily níže, Dow v úvodu ztrácel 0,5 %, S&P 500 klesal rovněž o 0,5 % a Nasdaq Composite oslaboval o 0,4 %.

Index PX nakonec odepsal 0,43 % na 909,99 bodu. Akcie skupiny ČEZ smazaly část ztrát a uzavřely níže o 0,28 %. Nedařilo se ani bankovním titulům, Erste Group Bank si připsala druhou největší procentuální ztrátu dne, když odevzdala 1,03 %, a Komerční banka oslabila o 0,86 %. Nejvíce ztrácely akcie mediální CME, které odevzdaly 1,43 %.

Britský FTSE 100 nakonec odepsal 0,56 %, francouzský CAC 40 0,75 % a německý DAX 0,56 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil přes procento, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Nejhůře si vedl sektor základních materiálů, který odepsal bezmála 5 %. Na sektor měly negativní dopad klesající ceny kovů a zveřejněné hospodářské výsledky firem.

V USA nakonec Dow posílil o 0,13 % na 17 251,53 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,18 % na 2 015,93 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,45 % na 4 728,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,47 % na 16,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 1,9628 %.

V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nedařilo se zejména odvětví zdravotní péče a sektoru základních materiálů. Nad nulou se udrželo technologické odvětví.

Index farmaceutického sektoru ztratil téměř dvě procenta. O 50 % se propadly akcie kanadské firmy Valeant Pharmaceuticals (-51,46 %), která snížila odhad letošních tržeb a naznačila, že pokud by kvůli účetním problémům musela odložit podání své výroční zprávy americkým úřadům, mohlo by to znamenat porušení smlouvy s věřiteli. Velký americký výrobce léků Eli Lilly (-3,61 %) pak ztratil takřka čtyři procenta a byl největší brzdou indexu S&P 500.

"Investoři dnes nakupovali zejména akcie ze sektorů, jež jsou obecně považovány za bezpečnější, což ukazuje, že mají jisté pochybnosti ohledně současné rally," řekl John Conlon, hlavní akciový stratég ve společnosti People's United Wealth Management.

Obchodníci čekají, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání Fedu. Změna nastavení měnové politiky se neočekává, pozornost investoři zaměří hlavně na tiskovou konferenci šéfky banky Janet Yellenové a novou makroekonomickou prognózu. Na konci minulého roku trh odhadoval, že Fed po prosincovém zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 % letos se sazbami pohne ještě čtyřikrát, aktuálně jsou ale očekávání nastavena na maximálně jedno zvýšení sazeb.

Brent se večer prodával za 38,98 USD za barel a cena ropy WTI se pohybovala kolem 38,52 USD za barel. Kurz EUR/USD se pohyboval kolem 1,1108 a dolar k jenu ztrácel 0,56 % na 113,14 USD/JPY.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
včera v 17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
včera v 17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
včera v 17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
včera v 16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
včera v 16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
včera v 16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
včera v 15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
včera v 15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
včera v 14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené
včera v 14:00

Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené

Na finančních trzích ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchoduje. V pátek bude...
Americké akcie
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
včera v 13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
včera v 13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
včera v 13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
včera v 13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021