Americké akcie ve čtvrtek přerušily růst a sestoupily z letošních maxim, za celý měsíc i čtvrtletí ale indexy Dow a S&P 500 zpevnily

Americké akcie čtvrteční seanci zahájily kolem nuly a celý den se všechny tři hlavní indexy pohybovaly v úzkém pásmu. Dow a S&P 500 nakonec mírně klesly, ztráty byly ale spíše kosmetické. Za celý první kvartál Dow přidal procento a půl a S&P 500 zpevnil o necelé procento.
Ve čtvrtek Dow oslabil o 0,18 % na 17 685,09 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,2 % na 2 059,74 bodu a Nasdaq Composite uzavřel na zelené nule, když připsal 0,01 % neboli 0,55 bodu na 4 869,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,88 % na 13,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o pět bazických bodů na 1,776 %.
Osm z deseti hlavních sektorů skončilo ve čtvrtek v červených číslech, nedařilo se zejména odvětví základních materiálů. V plusu seanci zakončily sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče.
Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart ve čtvrtek řekl, že by se úrokové sazby ve Spojených státech letos mohly zvýšit třikrát. Pokud budou nadcházející ekonomické údaje solidní, mohla by centrální banka USA o prvním zvýšení úrokových sazeb v letošním roce rozhodnout na svém dubnovém nebo červnovém zasedání, řekl. Lockhart nicméně letos není hlasujícím členem měnového výboru Fedu, který o nastavení měnové politiky v USA rozhoduje.
Za celý měsíc Dow zpevnil o 7,09 %, S&P 500 posílil o 6,6 % a Nasdaq Composite připsal 6,84 %. Za celý kvartál Dow posílil o 1,5 % a S&P 500 o 0,77 %. Nasdaq Composite od začátku roku ztrácí 2,75 %.
Podle Chrise Westona, hlavního tržního stratéga IG, byl první kvartál letošního roku tvořen dvěma samostatnými příběhy. Na začátku roku trhy zasáhly masivní výprodeje vyvolané obavami o růst čínského a světového hospodářství, v druhé polovině čtvrtletí se ale akciím dařilo a předchozí ztráty smazaly.
Na trhu ovšem přetrvávají obavy ohledně kvartálních hospodářských výsledků, které začnou firmy zveřejňovat v dubnu. Analytici odhadují, že zisky firem z indexu S&P 500 klesnou meziročně o sedm procent.
Akcie konglomerátu General Electric (-0,13 %) ve čtvrtek celý den mírně rostly, v závěru seance ale zisky odevzdaly a skončily v mínusu. Společnost GE Capital požádala vládu Spojených států, aby ji přestala označovat jako "systémově důležitou" finanční instituci. Její finanční operace jsou prý už jenom zlomkem úrovně, na které se nacházely, když je americká centrální banka (Fed) po vypuknutí světové ekonomické krize zařadila do režimu přísnějšího dohledu.
Rovněž akcie provozovatele restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,12 %) během dne rostly, ale nakonec se sesunuly pod nulu. Společnost ve čtvrtek oznámila, že plánuje v Číně, Hongkongu a Jižní Koreji otevřít během příštích pěti let více než 1 500 nových provozoven.
Akcie biotechnologické a agrochemické společnosti Monsanto (-3,68 %) zlevnily poté, co analytici ze společnosti Bernstein snížili jejich cílovou cenu na 80 USD a varovali před "příliš optimistickými" odhady hospodářských výsledků firmy.
V poobchodní fázi zlevňovaly zhruba o čtyři procenta cenné papíry hotelového řetězce Starwood Hotels & Resorts Worldwide (v řádném obchodování -0,27 %). Srážela je zpráva, že konsorcium firem vedené čínskou skupinou Anbang Insurance Group zrušilo svoji nabídku na převzetí společnosti. Poslední nabídka Anbang Insurance Group činila 14 miliard USD, poslední konkurenční nabídka hotelového řetězce Marriott International je 13,6 miliardy USD.
Dolar pokračoval v poklesu, euro prolomilo důležitou resistenci
Dolar ve čtvrtek dále oslaboval a jeho kurz proti euru i index vůči koši měn sestoupil na minimum za pět a půl měsíce. Za celé čtvrtletí zaznamenala americká měna nejhlubší ztrátu za víc než pět let. Dolar začal výrazně ztrácet po úterních slovech šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové.
Euro vůči dolaru poprvé od poloviny října vystoupilo nad hranici 1,14 USD. Index, který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti měn, pak klesl nejníže od poloviny října a za celé první čtvrtletí ztratil více než 4 %. Jde o nejvýraznější čtvrtletní pokles od třetího kvartálu 2010.
"Euro (v páru k dolaru) prolomilo důležitou resistenci v podobě únorového maxima. Evropská měna si tím otevírá prostor k dalšímu růstu, který se ale podle našeho názoru zatím nemůže opírat o přesvědčivý fundament, a to zejména kvůli velmi uvolněné měnové politice ECB," říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik XTB.
Obchodníci nadále posouvají očekávání příštího růstu oficiálních úrokových sazeb v USA. Reagují tím na slova Janet Yellenové, která v úterý řekla, že Fed bude kvůli přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice postupovat v dalším zvyšování úrokových sazeb opatrně.
"Nadále cítíme dopady projevu Yellenové," řekl agentuře Reuters Greg Anderson, který v newyorské firmě BMO Capital Markets řídí divizi devizových strategií. "Vypadá to, že šéfka Fedu v letošním roce sazby zvyšovat nechce," dodal.
Trh bude nyní sledovat páteční klíčové údaje z amerického trhu práce. Zvláštní pozornost se bude věnovat číslům o vývoji mezd, jejichž výraznější přírůstek by mohl naznačit růst inflace a vést k dřívějšímu zvýšení sazeb.
Od začátku roku i za samotný měsíc březen euro zpevnilo zhruba o 4,8 %. Dolar k japonskému jenu oslabil za celé čtvrtletí zhruba o 6,5 % a za samotný březen přišel asi o 1,4 %.
Světové ceny ropy se ve čtvrtek vzpamatovaly z úvodních ztrát a odpoledne mírně rostly. Trh ale zůstává kvůli růstu zásob ve světě utlumený. Od začátku března cena ropy Brent vzrostla zhruba o 10 %, a ropa WTI zdražila dokonce o zhruba 15 %.
Ve středu ceny ropy výrazně vzrostly pod vlivem poklesu dolaru a statistiky, která ukázala, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily méně, než se čekalo. Trh si ale později uvědomil, že zásoby i tak rostou na stále nové rekordy.
Ceny ropy od února ožily z 12letých minim o zhruba 50 %. Vzhůru je táhly naděje na to, že přední světoví producenti se dohodnou na zmrazení těžby. Jejich schůzka je naplánovaná na 17. dubna. Analytici však varují před opětovným poklesem cen, pokud schůzka těžařských zemí nepřinese očekávaný výsledek.
Zlato ve čtvrtek zdražilo téměř o osm dolarů na 1 232,58 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o tři centy na 15,44 USD za trojskou unci. Za celý měsíc zlato nepatrně zlevnilo, stříbro naopak zhruba o tři procenta zdražilo. Od začátku roku cena zlata roste téměř o 16 % a stříbro zdražuje asi o 11 %.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. března vzrostl na 276 tisíc z 265 tisíc v předchozím týdnu. Čekala se stagnace. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 19. března klesl na 2,173 milionu z 2,179 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,194 milionu.
- Argentinský Senát ve čtvrtek schválil dohodu o řešení sporu s americkými držiteli nesplacených dluhopisů, která zemi umožní návrat na zahraniční kapitálové trhy. Dohodu již v polovině března přijala dolní sněmovna. Věřitelé, kteří odmítli restrukturalizaci dluhů po bankrotu Argentiny z roku 2002, přijali na konci února návrh argentinské vlády na uhrazení 75 procent pohledávek. Argentina jim tak vyplatí 4,65 miliardy dolarů.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's hodlá během příštích pěti let otevřít 1 500 nových restaurací v Číně, Hongkongu a Jižní Koreji. Ta již na těchto trzích provozuje přes 2 800 restaurací. V samotné Číně by měl počet restaurací McDonald's do roku 2020 stoupnout na 3 500 za současných 2 200, uvedl ve čtvrtek ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).
- Společnost GE Capital ve čtvrtek požádala vládu Spojených států, aby ji přestala označovat jako "systémově důležitou" finanční instituci. Její finanční operace jsou prý už jenom zlomkem úrovně, na které se nacházely, když je americká centrální banka (Fed) po vypuknutí světové ekonomické krize zařadila do režimu přísnějšího dohledu.
- Americká softwarová společnost Microsoft plánuje instalovat do příští verze svého nového internetového prohlížeče Edge nástroj pro blokování reklamy. Napsal to technologický web ZDNet s odkazem na prezentaci na středeční vývojářské konferenci firmy. Edge v nejnovějším operačním systému Windows 10 nahradil v základním nastavení tradiční prohlížeč Internet Explorer.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
