Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, za celý kvartál oslabily o více než 7 %

Evropské akcie se ve čtvrtek pohybovaly v červených číslech, dolů je stahovaly banky a telekomunikace. Za celé čtvrtletí evropské akcie podle indexu STOXX Europe 600 ztratily přes 7 %.
Britský FTSE 100 odepsal ve čtvrtek 0,46 %, francouzský CAC 40 1,34 % a německý DAX 0,81 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil procento a za celé čtvrtletí odepsal 7,6 %.
Evropské akcie srážely počátkem roku obavy o čínskou ekonomiku spolu s propadem cen ropy a dalších komodit. Od února však trhy komodit ožívají a s nimi jdou nahoru i ceny akcií.
Evropští investoři ve čtvrtek zvažovali předběžná data o inflaci v eurozóně za březen a připravovali se na páteční zprávu o americké nezaměstnanosti. Analytici očekávají, že americká ekonomika v březnu vytvořila 200 000 nových pracovních míst (187 500 v soukromém sektoru) a míra nezaměstnanosti stagnovala na 4,9 %. Agentura ADP již ve středu přinesla vlastní zprávu o tom, že soukromý sektor v březnu vytvořil 200 tisíc nových pracovních míst.
Telekomunikace byly ve čtvrtek středem pozornosti investorů poté, co francouzští operátoři Orange a Bouygues oznámili, že jednání o fúzi se protáhnou do víkendu, protože prý ještě nebyla dostatečně uspokojivá. Zpráva poslala akcie obou firem do červených čísel, kam je následoval celý sektor, který ztratil přes procento.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v eurozóně v březnu podle předběžných dat klesly meziročně o 0,1 % po 0,2% poklesu v únoru, jak se očekávalo. Eurozóna se v únoru dostala zpět do deflace poprvé od loňského září. Jádrové ceny, očištěné o volatilní ceny energií a potravin meziročně vzrostly o procento po 0,8% růstu v únoru, očekávalo se mírnější zrychlení na 0,9 %.
- Britská ekonomika ve čtvrtém kvartále podle finálních dat expandovala rychleji, než se čekalo. Hrubý domácí produkt vzrostl o 0,6 % mezikvartálně, předběžný údaj počítal jen s 0,5% růstem po 0,4% růstu ve třetím čtvrtletí. Meziročně pak ekonomika rostla tempem 2,1 %, stejně jako ve třetím čtvrtletí, podle předběžných dat mělo tempo růstu zpomalit na 1,9 %.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu zůstala na 6,2 procenta, nejníže od sjednocení země v roce 1990. Nezměnil se ani celkový počet nezaměstnaných, který poprvé od loňského září nevykázal pokles. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce.
- Deficit rozpočtu Španělska v roce 2015 klesl na 5,24 % HDP z předchozích 5,9 % HDP, tedy na 56,6 miliardy eur. Země se však s Evropskou unií dohodla na tom, že svůj deficit sníží na 4,2 % HDP. Evropská komise Španělsko už několik měsíců upozorňuje, že bez rozpočtových úprav nebude schopno snížit letos schodek pod tři procenta HDP, jak se zavázalo.
- Tržby německých maloobchodníků se v únoru meziročně zvýšily o 5,4 %, čekal se růst pouze o 2,2 % po lednovém poklesu o 1,2 % (revidováno z -0,8 %). Meziměsíčně se tržby snížily o 0,4 % při očekávání 0,3% růstu po -0,1 % v lednu (revidováno z +0,7 %).
- Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 %. Český statistický úřad (ČSÚ) tak potvrdil svůj dřívější odhad z března. Nezměnil se ani meziroční růst za loňské 4. čtvrtletí, který činil čtyři procenta. Beze změny zůstal i údaj o mezičtvrtletním vývoji, podle kterého hrubý domácí produkt stagnoval.
- Britská vláda se snaží pomoci zaměstnancům oceláren, které se jejich vlastník, indická společnost Tata Steel, snaží prodat. Zatím se ale nedá říci, že vláda bude ve své snaze úspěšná. Řekl to ve čtvrtek britský premiér David Cameron, který kvůli tomu absolvoval krizovou schůzky s členy svého kabinetu. Zestátnění oceláren ale Cameron za vhodné řešení nepovažuje.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
