Volný obchod mezi USA a Evropou? Ne tak rychle, říká německý expert

Šance na přijetí smlouvy o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy jsou minimální, říká specialista na transatlantické vztahy z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) Josef Braml.
Americký prezident Barack Obama bude 24. dubna během návštěvy Hannoveru jednat s evropskými politiky o smlouvě TTIP zaručující volný obchod mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Podle německého experta však Obama příliš dlouho otálel a uzavření smlouvy již ve funkci nejspíš nestihne.
"Obama se v Hannoveru sejde s (německou kancléřkou Angelou) Merkelovou a nepochybně budou mluvit o TTIP. Osobně jsem ale skeptický k tomu, že návštěva bude znamenat nějaký pokrok ve vyjednávání," řekl Braml. "Podle mě v současném Obamově funkčním období, tedy do konce roku, dohoda TTIP schválena nebude," dodal.
Braml tvrdí, že problémy s přijetím TTIP jsou důsledkem toho, že se americká administrativa na prosazení smlouvy nezaměřila, ale snažila se současně jednat rovněž o dohodě o volném obchodu mezi Spojenými státy a tichomořskou oblastí. Tím se obě jednání protáhla a v USA mezitím vzrostl odpor vůči globalizaci. "Současné předvolební období je tak pro jednání o TTIP nejhorší možnou dobou, protože členové Kongresu nebudou chtít ohrozit šance na své znovuzvolení tím, že by hlasovali pro dohodu o volném obchodu," řekl analytik.
"Ukazuje se navíc, že Spojené zájmy mají zájem spíš o tichomořskou než o evropskou dohodu. Není to ani tak kvůli volnému obchodu, ale protože americká administrativa vnímá tichomořské obchodní partnerství jako způsob, jak geopoliticky oslabit Čínu. Američané se snaží zabránit Číně v tom, aby tichomořský region hospodářsky integrovala podle svých představ," řekl Braml.
"Pokud by se letos vůbec podařilo v USA nějakou dohodu o volném obchodu schválit, bude to ta tichomořská. A i to by se podle mě stalo v době po volbách, kdy by pro dohodu hlasovali především ti zákonodárci, kteří by svůj mandát neobhájili, takže by už neměli co ztratit," uvedl analytik.
O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů, zatímco koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.
Stoupenci dohody se obávají, že pokud se nepodaří TTIP vyjednat před koncem Obamova funkčního období, může to znamenat zdržení dohody o několik let nebo její úplný krach. Braml dnes vyjádřil přesvědčení, že největší šanci na realizaci by dohoda měla v případě, že by se americkou prezidentkou stala Hillary Clintonová.
"Nyní sice TTIP odmítá, ale dělá to jen proto, aby se bránila útokům (soupeře v demokratických primárkách) Bernieho Sanderse. V minulosti patřila mezi stoupence volného obchodu a jsem přesvědčen, že v případě zvolení by se znovu zachovala pragmaticky a svůj současný postoj změnila," řekl.
Zdroj: ČTK
Aktuality
