Pondělí na trzích: Asie nový měsíc zahájila poklesem, evropské akcie se na směru neshodly a USA zamířily výše
|

Pondělí na trzích: Asie nový měsíc zahájila poklesem, evropské akcie se na směru neshodly a USA zamířily výše

(AKTUALIZOVÁNO) Burzy v Asii zahájily nový týden a měsíc poklesem. Akciové indexy v západní Evropě se vyvíjely smíšeně a akcie ve Spojených státech skončily v plusu. Investoři věnovali pozornost indexům nákupních manažerů a sledovali rovněž vystoupení Warrena Buffetta v televizi CNBC.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pondělí v červených číslech. Burzy pevninské Číny i trh v Hongkongu zůstaly kvůli státnímu svátku zavřené. Jihokorejský KOSPI v pondělí odepsal 0,8 % na 1 978,15 bodu, australský S&P/ASX 200 klesl o 0,18 % na 5 243 bodů a japonský Nikkei 225 se propadl o 3,11 % na 16 147,38 bodu. Kromě Číny a Hongkongu se neobchodovalo ani v Malajsii, Singapuru a na Tchaj-wanu.

V noci na pondělí vyšel v zemi vycházejícího slunce finální dubnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ukazatel nakonec klesl na 48,2 bodu z 49,1 bodu v březnu, rychlý dohad uváděl, že se index snížil až na 48 bodů.

Stejný ukazatel odtajnila i Čína. Tamní index aktivity ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 50,1 bodu z březnových 50,2 bodu. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 50,4 bodu. Udržel se nicméně nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Indexy nákupních manažerů ráno vycházely i v Evropě. Přehled najdete ZDE. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v dubnu vzrostl na 51,7 bodu z 51,6 bodu v březnu. Rychlý odhad z konce dubna uváděl, že se ukazatel snížil na 51,5 bodu. Expanze ve zpracovatelském sektoru společenství zemí platících eurem tak v dubnu pokračovala podobným tempem jako v březnu.

Pražská burza zahájila obchodování nového týdne mírným poklesem a v červených číslech se držela celé dopoledne. Index PX v 11 hodin klesal o 0,06 % na 915,46 bodu. Do červených čísel ho stahovaly zejména akcie ČEZ, nedařilo se ale ani holdingu Unipetrol, pojišťovně VIG, výrobci netkaných textilií Pegas Nonvowens a mediální CME. Většina ostatních emisí posilovala, mezi nimi i bankovní tituly.

Burzy v západní Evropě dopoledne naopak rostly, burza v Londýně zůstala zavřená kvůli státnímu svátku.

Investory na komoditních trzích potěšil růst ceny zlata nad úroveň 1 300 USD za trojskou unci. Červnový future kontrakt se během dopoledne obchodoval za 1 302 USD.

Investoři po celém světě v pondělí sledovali vedle makrodat a korporátních událostí rovněž vestoupení legendárního investora Warrena Buffetta v televizi CNBC. To nejzajímavější, co Buffett řekl, najdete ZDE.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pondělí řekl, že situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů firmy vůči státu, nebo insolvence. Ministr dříve uvedl, že skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitelky OKD, požadovala od státu jen za samotné akcie firmy 120 milionů eur. Mládek přitom očekával, že je nabídnou za korunu. Vedení OKD bude o insolvenci jednat v úterý. Mládek v pondělí uvedl, že o žádném potenciálním jednání státu s majiteli firmy nyní neví.

Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vyšly odpoledne i v USA. PMI sestavovaný institutem ISM v dubnu klesl na 50,8 bodu z 51,8 bodu v březnu, čekal se mírnější pokles ukazatele na 51,4 bodu. PMI sestavovaný společností Markit Economics se snížil rovněž na 50,8 bodu z 51,5 bodu v březnu. O poklesu ukazatele od Markitu na 50,8 bodu hovořil již předběžný odhad z konce dubna.

Index PX nakonec klesl o 0,73 % na 909,34 bodu. Největší zobchodovaný objem v pondělí připadl akciím skupiny ČEZ, které zlevnily o 1,39 % na 455 korun. Nedařilo se ani cenným papírům výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, petrochemické společnosti Unipetrol a pojišťovny VIG, které odevzdaly od 1,5 do 2,3 %. Akcie rakouské skupiny Erste, které zaznamenaly druhý největší objem obchodů, odepsaly 0,12 %, akcie Komerční banky, třetího nejobchodovanějšího titulu pondělní seance, odevzdaly 0,39 % a cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic přišly o 0,42 %.

Po konci obchodování na pražské burze zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky Kofola ČeskoSlovensko. Společnost vykázala za první tři měsíce letošního roku tržby 1,47 miliardy Kč, o rok dříve byly výnosy pouze 1,25 miliardy Kč. Přesto se společnost propadla do ztráty 21 milionů Kč. V prvním čtvrtletí loňského roku dosáhla Kofola na úrovni zisku stejného výsledku, avšak s kladným znaménkem. První čtvrtletí je pro společnost tradičně slabší, když výnosy z tohoto období tvoří v průměru jen asi pětinu celoročního výsledku.

Německý DAX nakonec posílil o 0,84 % na 10 123,27 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,31 % na 4 442,75 bodu, zatímco regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 341,24 bodu. Italský index FTSE MIB klesl o 0,97 % na 18 420,22 bodu a španělský index IBEX 35 odepsal 0,04 % na 9 022,10 bodu. Italský akciový index FTSE MIB stahovaly akcie bank. Banca Monte dei Paschi di Siena přišla o 5,5 %, Banca Popolare di Milano odepsala 6 % a UniCredit zlevnila o 3,5 %. Finanční sektor se pod tlakem ocitl poté, co snaha Banca Popolare di Vicenza navýšit svůj kapitál prostřednictvím vydání nových akcií skončila fiaskem. Banka chtěla vydáním nových akcií získat 1,5 miliardy eur, o víkendu ale oznámila, že investoři projevili zájem jen o 7,7 % akcií. Cenné papíry německé Deutsche Bank pak přišly o 2,7 % poté, co britský regulátor FCA uvedl, že německý finanční ústav vykazuje závažná a systematická pochybení v kontrolách praní špinavých peněz a financování teroristických organizací.

Dow posílil o 0,66 % na 17 891,16 bodu, širší S&P 500 přidal 0,78 % na 2 081,43 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,88 % na 4 817,59 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,5 % na 14,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,865 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží a telekomunikačnímu odvětví, pod nulou den zakončily energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Květen přináší pro americké akcie historicky horší polovinu roku, známá poučka radí "Sell in May and Go Away". Tento rok ale může starou burzovní "pravdu" nahlodat fakt, že v letech, kdy se v USA volí prezident, je sezónnost vychýlená.

Sell in May and Go Away v letech prezidentských voleb v USA tak docela neplatí

Na devizovém trhu se v pondělí euro vůči americkému dolaru vyšplhalo na osmiměsíční maximum nad 1,5 EUR/USD. Pomohly mu příznivé údaje z německého zpracovatelského sektoru.

Světové ceny ropy zahájily nový měsíc poklesem. Investoři v pondělí reagovali na údaje o vyšší těžbě na Blízkém východě a na trhu se projevilo rovněž vybírání zisků po prudkém zvýšení cen v uplynulém měsíci.

Za celý duben cena Brentu stoupla o 21,5 %, což byl nejvyšší nárůst za sedm let. Cena americké ropy stoupla za duben o 20 %, což byl největší nárůst za poslední rok.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarkeWatch, Reuters, ČTK

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,8 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny