US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Pondělí na trzích: Asie nový měsíc zahájila poklesem, evropské akcie se na směru neshodly a USA zamířily výše

(AKTUALIZOVÁNO) Burzy v Asii zahájily nový týden a měsíc poklesem. Akciové indexy v západní Evropě se vyvíjely smíšeně a akcie ve Spojených státech skončily v plusu. Investoři věnovali pozornost indexům nákupních manažerů a sledovali rovněž vystoupení Warrena Buffetta v televizi CNBC.

Redakce IW
Redakce IW
2. 5. 2016 | 9:00
Světové akcie

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pondělí v červených číslech. Burzy pevninské Číny i trh v Hongkongu zůstaly kvůli státnímu svátku zavřené. Jihokorejský KOSPI v pondělí odepsal 0,8 % na 1 978,15 bodu, australský S&P/ASX 200 klesl o 0,18 % na 5 243 bodů a japonský Nikkei 225 se propadl o 3,11 % na 16 147,38 bodu. Kromě Číny a Hongkongu se neobchodovalo ani v Malajsii, Singapuru a na Tchaj-wanu.

V noci na pondělí vyšel v zemi vycházejícího slunce finální dubnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ukazatel nakonec klesl na 48,2 bodu z 49,1 bodu v březnu, rychlý dohad uváděl, že se index snížil až na 48 bodů.

Stejný ukazatel odtajnila i Čína. Tamní index aktivity ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 50,1 bodu z březnových 50,2 bodu. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 50,4 bodu. Udržel se nicméně nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Indexy nákupních manažerů ráno vycházely i v Evropě. Přehled najdete ZDE. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v dubnu vzrostl na 51,7 bodu z 51,6 bodu v březnu. Rychlý odhad z konce dubna uváděl, že se ukazatel snížil na 51,5 bodu. Expanze ve zpracovatelském sektoru společenství zemí platících eurem tak v dubnu pokračovala podobným tempem jako v březnu.

Pražská burza zahájila obchodování nového týdne mírným poklesem a v červených číslech se držela celé dopoledne. Index PX v 11 hodin klesal o 0,06 % na 915,46 bodu. Do červených čísel ho stahovaly zejména akcie ČEZ, nedařilo se ale ani holdingu Unipetrol, pojišťovně VIG, výrobci netkaných textilií Pegas Nonvowens a mediální CME. Většina ostatních emisí posilovala, mezi nimi i bankovní tituly.

Burzy v západní Evropě dopoledne naopak rostly, burza v Londýně zůstala zavřená kvůli státnímu svátku.

Investory na komoditních trzích potěšil růst ceny zlata nad úroveň 1 300 USD za trojskou unci. Červnový future kontrakt se během dopoledne obchodoval za 1 302 USD.

Investoři po celém světě v pondělí sledovali vedle makrodat a korporátních událostí rovněž vestoupení legendárního investora Warrena Buffetta v televizi CNBC. To nejzajímavější, co Buffett řekl, najdete ZDE.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pondělí řekl, že situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů firmy vůči státu, nebo insolvence. Ministr dříve uvedl, že skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitelky OKD, požadovala od státu jen za samotné akcie firmy 120 milionů eur. Mládek přitom očekával, že je nabídnou za korunu. Vedení OKD bude o insolvenci jednat v úterý. Mládek v pondělí uvedl, že o žádném potenciálním jednání státu s majiteli firmy nyní neví.

Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vyšly odpoledne i v USA. PMI sestavovaný institutem ISM v dubnu klesl na 50,8 bodu z 51,8 bodu v březnu, čekal se mírnější pokles ukazatele na 51,4 bodu. PMI sestavovaný společností Markit Economics se snížil rovněž na 50,8 bodu z 51,5 bodu v březnu. O poklesu ukazatele od Markitu na 50,8 bodu hovořil již předběžný odhad z konce dubna.

Index PX nakonec klesl o 0,73 % na 909,34 bodu. Největší zobchodovaný objem v pondělí připadl akciím skupiny ČEZ, které zlevnily o 1,39 % na 455 korun. Nedařilo se ani cenným papírům výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, petrochemické společnosti Unipetrol a pojišťovny VIG, které odevzdaly od 1,5 do 2,3 %. Akcie rakouské skupiny Erste, které zaznamenaly druhý největší objem obchodů, odepsaly 0,12 %, akcie Komerční banky, třetího nejobchodovanějšího titulu pondělní seance, odevzdaly 0,39 % a cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic přišly o 0,42 %.

Po konci obchodování na pražské burze zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky Kofola ČeskoSlovensko. Společnost vykázala za první tři měsíce letošního roku tržby 1,47 miliardy Kč, o rok dříve byly výnosy pouze 1,25 miliardy Kč. Přesto se společnost propadla do ztráty 21 milionů Kč. V prvním čtvrtletí loňského roku dosáhla Kofola na úrovni zisku stejného výsledku, avšak s kladným znaménkem. První čtvrtletí je pro společnost tradičně slabší, když výnosy z tohoto období tvoří v průměru jen asi pětinu celoročního výsledku.

Německý DAX nakonec posílil o 0,84 % na 10 123,27 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,31 % na 4 442,75 bodu, zatímco regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 341,24 bodu. Italský index FTSE MIB klesl o 0,97 % na 18 420,22 bodu a španělský index IBEX 35 odepsal 0,04 % na 9 022,10 bodu. Italský akciový index FTSE MIB stahovaly akcie bank. Banca Monte dei Paschi di Siena přišla o 5,5 %, Banca Popolare di Milano odepsala 6 % a UniCredit zlevnila o 3,5 %. Finanční sektor se pod tlakem ocitl poté, co snaha Banca Popolare di Vicenza navýšit svůj kapitál prostřednictvím vydání nových akcií skončila fiaskem. Banka chtěla vydáním nových akcií získat 1,5 miliardy eur, o víkendu ale oznámila, že investoři projevili zájem jen o 7,7 % akcií. Cenné papíry německé Deutsche Bank pak přišly o 2,7 % poté, co britský regulátor FCA uvedl, že německý finanční ústav vykazuje závažná a systematická pochybení v kontrolách praní špinavých peněz a financování teroristických organizací.

Dow posílil o 0,66 % na 17 891,16 bodu, širší S&P 500 přidal 0,78 % na 2 081,43 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,88 % na 4 817,59 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,5 % na 14,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,865 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží a telekomunikačnímu odvětví, pod nulou den zakončily energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Květen přináší pro americké akcie historicky horší polovinu roku, známá poučka radí "Sell in May and Go Away". Tento rok ale může starou burzovní "pravdu" nahlodat fakt, že v letech, kdy se v USA volí prezident, je sezónnost vychýlená.

Na devizovém trhu se v pondělí euro vůči americkému dolaru vyšplhalo na osmiměsíční maximum nad 1,5 EUR/USD. Pomohly mu příznivé údaje z německého zpracovatelského sektoru.

Světové ceny ropy zahájily nový měsíc poklesem. Investoři v pondělí reagovali na údaje o vyšší těžbě na Blízkém východě a na trhu se projevilo rovněž vybírání zisků po prudkém zvýšení cen v uplynulém měsíci.

Za celý duben cena Brentu stoupla o 21,5 %, což byl nejvyšší nárůst za sedm let. Cena americké ropy stoupla za duben o 20 %, což byl největší nárůst za poslední rok.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarkeWatch, Reuters, ČTK

Akcie ČRAmerické akcieAsijské akcieEvropské akcieSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie