Americké akcie v úterý mírně zpevnily, Yellenová v Senátu potvrdila, že Fed bude při utahování měnové politiky opatrný

Akcie ve Spojených státech v úterý druhý den za sebou posílily, jejich hlavní indexy však stouply jen nepatrně. Investoři na Wall Street sledovali vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v Senátu a dále analyzovali dění kolem blížícího se britského referenda, které rozhodne o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii.
Dow nakonec posílil o 0,14 % na 17 829,73 bodu, širší S&P 500 připsal 0,27 % na 2 088,90 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,14 % na 4 843,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,6 % na 18,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,701 %.
V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví necyklického spotřebního zboží, pod nulou zůstaly sektor základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží.
Janet Yellenová v úterý v Senátu řekla, že Fed si musí být před dalším zvýšením úrokových sazeb jistý, že domácí ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu. Zvýšená globální rizika a útlum na americkém trhu práce podle ní ospravedlňují opatrný přístup k dalšímu utahování měnové politiky v USA. Měnový výbor Fedu nechal minulý týden svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25–0,5 %. Loni v prosinci ji poprvé zvýšil z minima 0–0,25 %, na němž byla sedm let, poté ale zaujal obezřetnější postoj, protože útlum čínské ekonomiky spolu s propadem cen ropy vyvolal rozsáhlé výkyvy na finančních trzích.
"Yellenová neřekla nic navíc oproti tomu, o čem hovořila minulý týden na tiskové konferenci (po zasedání FOMC)," poznamenal Peter Boockvar, hlavní tržní analytik ve společnosti The Lindsey Group. "Představitelé Fedu by sazby rádi zvýšili, obávají se ale, jak by takový krok ovlivnil ekonomiku, která zůstává velmi křehká, a co by udělal s cenami finančních aktiv," dodal Boockvar.
Pozornost investoři nadále věnovali také dění kolem blížícího se britského referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Podle posledního průzkumu veřejného mínění mají mírný náskok stoupenci setrvání země v EU.
Akcie developerské společnosti Lennar (-1,11 %) odepsaly více než procento, přestože před začátkem obchodování firma zveřejnila lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky. Za tři měsíce končící 31. květnem vykázala společnost zisk 218,5 milionu dolarů neboli 0,95 USD na akcii. Loni developer vykázal za stejné období zisk 183,1 milionu dolarů neboli 0,79 USD na akcii. Tržby se společnosti meziročně zvýšily o 15 % na 2,75 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 86 centů a tržby 2,53 miliardy USD.
Akcie sociální sítě Facebook (+0,89 %) zdražily o necelé procento poté, co společnost na pondělní valné hromadě potvrdila zájem o vstup na čínský trh. Akcionáři Facebooku navíc na valné hromadě schválili vydání nových akcií firmy bez hlasovacích práv, které mají zakladateli a generálnímu řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi zajistit kontrolní podíl ve společnosti i ve chvíli, kdy by se zbavil části svých akcií.
Téměř pět procent naopak odepsaly akcie autobazaru CarMax (-4,92 %), který oznámil, že ve čtvrtletí končícím v květnu hospodařil s čistým ziskem 175,4 milionu USD neboli 0,90 USD na akcii. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období s čistým ziskem na akcii 86 centů. Tržby se společnosti zvýšily na 4,13 miliardy z 4,01 miliardy USD. Trh čekal čistý zisk na akcii 92 centů při tržbách 4,21 miliardy USD. Počet prodaných vozů se zvýšil meziročně o čtyři procenta.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie softwarového vývojáře Microsoft (+2,24 %), investiční banky JPMorgan Chase (+0,93 %) a technologické firmy Apple (+0,85 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce letecké techniky Boeing (-0,93 %), zábavní společnosti Walt Disney (-0,75 %) nebo řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,64 %).
Výrobce elektromobilů Tesla Motors (v řádném obchodování -0,04 %) večer oznámil, že nabídl převzetí dodavateli střešních solárních panelů SolarCity. Tesla navrhuje vypořádání transakce ve svých akciích a nabízí SolarCity převzetí za 26,50 až 28,50 USD za akcii. Zakladatel a výkonný ředitel Tesly Elon Musk ve firmě SolarCity, kterou založili a vedou jeho bratranci Lyndon Rive a Peter Rive, působí na pozici předsedy představenstva. Lyndon Rive ve firmě zastává funkci výkonného ředitele a Peter Rive působí na pozici technického ředitele. Akcie Tesly v reakci na zprávu v poobchodní fázi zlevňovaly o deset procent, akcie SolarCity naopak v after-marketu téměř 20 % přidávaly.
Libra k dolaru během dne stoupla na nejvyšší úroveň od ledna
Britská libra se v úterý vůči americkému dolaru vyšplhala na nejvyšší úroveň od letošního ledna, odpoledne ale zisky odevzdala a nakonec mírně oslabila. V pondělí libra zaznamenala nejprudší jednodenní nárůst za více než sedm let, když těžila ze stoupajících nadějí na setrvání Británie v Evropské unii. Úterní maximum libry bylo 1,4784 GBP/USD.
Pravděpodobnost setrvání Británie v EU se nyní podle sázkové kanceláře Betfair pohybuje kolem 76 %, minulý čtvrtek se přitom propadla až na 60 %.
"Trh reaguje na každý posun v průzkumech veřejného mínění (v Británii)," uvedl analytik Kjosuke Suzuki ze společnosti Société Générale. "Zdá se, že průzkumy naznačují růst podpory pro setrvání (Británie v EU), pravdou však je, že skutečný stav budeme znát až poté, co uvidíme výsledky (referenda)," dodal Suzuki.
Americký miliardář George Soros v pondělí předpověděl, že libra by v případě odchodu Británie z EU oslabila o minimálně 15 %, možná i o více než 20 %. Kurz libry vůči dolaru by se tak podle něj mohl dostat pod 1,15 GBP/USD.
Euro k americkému dolaru večer oslabovalo o 0,5 % na 1,1256 EUR/USD a dolar k japonskému jenu zpevňoval o 0,8 % na 104,80 USD/JPY.
Světové ceny ropy v úterý po dvoudenním výrazném oživení oslabily a severomořská ropa Brent sestoupila zpět k 50 USD za barel. Trh podkopalo příměří v Nigérii. Cena Brentu večer klesala 0,4 % na 50,20 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 0,94 % na 48,68 USD za barel.
Nigerijská vláda uzavřela s ozbrojenci na jihu země měsíční příměří. Útoky ozbrojenců na ropnou infrastrukturu v Nigérii snížily těžbu největšího afrického producenta ropy v posledních měsících zhruba o třetinu, což přispělo k oživení cen z lednových 12letých minim na téměř dvojnásobek.
Zlato v úterý večer zlevňovalo o více než 24 dolarů na 1 265,64 USD za trojskou unci a cena stříbra se snižovala o 23 centů na 17,27 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Zvýšená globální rizika a útlum na americkém trhu práce ospravedlňují dosavadní opatrný přístup k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka si musí být před dalším takovým krokem jistá, že domácí ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu, řekla v úterý v americkém Senátu šéfka Fedu Janet Yellenová. "Zlepšování situace na trhu práce nedávno podle všeho zpomalilo, což naznačuje, že náš obezřetný přístup [...] je nadále přiměřený situaci," uvedla Yellenová.
- Americký výrobce letadel Boeing podepsal s íránským vlajkovým přepravcem Iran Air předběžnou dohodu o prodeji asi stovky letounů za 25 miliard dolarů. Transakce může být největším obchodem mezi Íránem a USA od islámské revoluce v roce 1979.
- Předpokládaný republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v úterý odmítl tvrzení, že za svou očekávanou demokratickou sokyní Hillary Clintonovou výrazně zaostává s výběrem peněz od dárců. Miliardář podle agentury Reuters uvedl, že jeho finanční zdroje mohou být neomezené pokud by použil vlastní peníze, což v případě potřeby učiní.
- Mikroblogovací sociální síť Twitter umožní uživatelům umísťovat na svou síť videozáznamy dlouhé až 140 sekund namísto dosavadních 30 sekund. Firma to uvedla v úterním sdělení. Krok odráží rostoucí zájem šéfa Twitteru Jacka Dorseyho o expanzi na poli videa, kde firma zaostává za sociální sítí Facebook a videoservisem YouTube, který patří společnosti Google.
- Letecká společnost United Continental oznámila, že do roku 2018 očekává příjmy ve výši 3,1 miliardy dolarů ročně. Pomoci jí k tomu mají nízkonákladový provoz a opatření na minimalizaci zpoždění.
- Nejvyšší soud USA omezil platnost zákona, na jehož základě chce americkou tabákovou společnost Reynolds American žalovat Evropská unie kvůli tomu, že údajně firma provozuje nadnárodní pračku peněz. Soud rozhodl poměrem hlasů 4 ku 3.
- Počítačová firma Dell prodává svoji softwarovou divizi. Koupit ji podle agentury Reuters chtějí společně investiční firma Francisco Partners a hedgeový fond Elliott Management za zhruba dvě miliardy dolarů. Dell chce podle všeho prodejem vyspravit svoje účetnictví poté, co loni v říjnu koupil správce dat EMC za 67 miliard dolarů.
- Výrobce tiskáren a počítačů HP zvýšil výhled svého hospodaření ve třetím čtvrtletí. Společnost nyní čeká, že vykáže za třetí kvartál upravený zisk na akcii 0,43-0,46 USD, dosud uváděla, že by měla vykázat upravený zisk na akcii 0,37-0,40 USD. Trh čeká 0,39 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Lennar za čtvrtletí do konce května: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 2,75 miliardy USD (odhad: 2,53 miliardy USD).
- Výsledky CarMax za čtvrtletí do konce května: Čistý zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 4,13 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
- Výsledky FedEx za čtvrtletí do konce května: Upravený zisk na akcii 3,30 USD (odhad: 3,28 USD), tržby 13 miliard USD (odhad: 12,78 miliardy USD). Za celý finanční rok firma čeká upravený zisk na akcii 11,75-12,25 USD (odhad trhu: 12,05 USD).
- Výsledky Adobe Systems za čtvrtletí do 4. června: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,4 miliardy USD (v souladu s odhady, meziročně +20 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
