Americké akcie v úterý mírně zpevnily, Yellenová v Senátu potvrdila, že Fed bude při utahování měnové politiky opatrný
|

Americké akcie v úterý mírně zpevnily, Yellenová v Senátu potvrdila, že Fed bude při utahování měnové politiky opatrný

Akcie ve Spojených státech v úterý druhý den za sebou posílily, jejich hlavní indexy však stouply jen nepatrně. Investoři na Wall Street sledovali vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v Senátu a dále analyzovali dění kolem blížícího se britského referenda, které rozhodne o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow nakonec posílil o 0,14 % na 17 829,73 bodu, širší S&P 500 připsal 0,27 % na 2 088,90 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,14 % na 4 843,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,6 % na 18,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,701 %.

V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru a odvětví necyklického spotřebního zboží, pod nulou zůstaly sektor základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (21. června 2016)

Janet Yellenová v úterý v Senátu řekla, že Fed si musí být před dalším zvýšením úrokových sazeb jistý, že domácí ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu. Zvýšená globální rizika a útlum na americkém trhu práce podle ní ospravedlňují opatrný přístup k dalšímu utahování měnové politiky v USA. Měnový výbor Fedu nechal minulý týden svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25–0,5 %. Loni v prosinci ji poprvé zvýšil z minima 0–0,25 %, na němž byla sedm let, poté ale zaujal obezřetnější postoj, protože útlum čínské ekonomiky spolu s propadem cen ropy vyvolal rozsáhlé výkyvy na finančních trzích.

"Yellenová neřekla nic navíc oproti tomu, o čem hovořila minulý týden na tiskové konferenci (po zasedání FOMC)," poznamenal Peter Boockvar, hlavní tržní analytik ve společnosti The Lindsey Group. "Představitelé Fedu by sazby rádi zvýšili, obávají se ale, jak by takový krok ovlivnil ekonomiku, která zůstává velmi křehká, a co by udělal s cenami finančních aktiv," dodal Boockvar.

Pozornost investoři nadále věnovali také dění kolem blížícího se britského referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Podle posledního průzkumu veřejného mínění mají mírný náskok stoupenci setrvání země v EU.

Akcie developerské společnosti Lennar (-1,11 %) odepsaly více než procento, přestože před začátkem obchodování firma zveřejnila lepší než očekávané kvartální hospodářské výsledky. Za tři měsíce končící 31. květnem vykázala společnost zisk 218,5 milionu dolarů neboli 0,95 USD na akcii. Loni developer vykázal za stejné období zisk 183,1 milionu dolarů neboli 0,79 USD na akcii. Tržby se společnosti meziročně zvýšily o 15 % na 2,75 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 86 centů a tržby 2,53 miliardy USD.

Akcie sociální sítě Facebook (+0,89 %) zdražily o necelé procento poté, co společnost na pondělní valné hromadě potvrdila zájem o vstup na čínský trh. Akcionáři Facebooku navíc na valné hromadě schválili vydání nových akcií firmy bez hlasovacích práv, které mají zakladateli a generálnímu řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi zajistit kontrolní podíl ve společnosti i ve chvíli, kdy by se zbavil části svých akcií.

Téměř pět procent naopak odepsaly akcie autobazaru CarMax (-4,92 %), který oznámil, že ve čtvrtletí končícím v květnu hospodařil s čistým ziskem 175,4 milionu USD neboli 0,90 USD na akcii. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období s čistým ziskem na akcii 86 centů. Tržby se společnosti zvýšily na 4,13 miliardy z 4,01 miliardy USD. Trh čekal čistý zisk na akcii 92 centů při tržbách 4,21 miliardy USD. Počet prodaných vozů se zvýšil meziročně o čtyři procenta.

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie softwarového vývojáře Microsoft (+2,24 %), investiční banky JPMorgan Chase (+0,93 %) a technologické firmy Apple (+0,85 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce letecké techniky Boeing (-0,93 %), zábavní společnosti Walt Disney (-0,75 %) nebo řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,64 %).

Výrobce elektromobilů Tesla Motors (v řádném obchodování -0,04 %) večer oznámil, že nabídl převzetí dodavateli střešních solárních panelů SolarCity. Tesla navrhuje vypořádání transakce ve svých akciích a nabízí SolarCity převzetí za 26,50 až 28,50 USD za akcii. Zakladatel a výkonný ředitel Tesly Elon Musk ve firmě SolarCity, kterou založili a vedou jeho bratranci Lyndon Rive a Peter Rive, působí na pozici předsedy představenstva. Lyndon Rive ve firmě zastává funkci výkonného ředitele a Peter Rive působí na pozici technického ředitele. Akcie Tesly v reakci na zprávu v poobchodní fázi zlevňovaly o deset procent, akcie SolarCity naopak v after-marketu téměř 20 % přidávaly.

Libra k dolaru během dne stoupla na nejvyšší úroveň od ledna

Britská libra se v úterý vůči americkému dolaru vyšplhala na nejvyšší úroveň od letošního ledna, odpoledne ale zisky odevzdala a nakonec mírně oslabila. V pondělí libra zaznamenala nejprudší jednodenní nárůst za více než sedm let, když těžila ze stoupajících nadějí na setrvání Británie v Evropské unii. Úterní maximum libry bylo 1,4784 GBP/USD.

Pravděpodobnost setrvání Británie v EU se nyní podle sázkové kanceláře Betfair pohybuje kolem 76 %, minulý čtvrtek se přitom propadla až na 60 %.

"Trh reaguje na každý posun v průzkumech veřejného mínění (v Británii)," uvedl analytik Kjosuke Suzuki ze společnosti Société Générale. "Zdá se, že průzkumy naznačují růst podpory pro setrvání (Británie v EU), pravdou však je, že skutečný stav budeme znát až poté, co uvidíme výsledky (referenda)," dodal Suzuki.

Americký miliardář George Soros v pondělí předpověděl, že libra by v případě odchodu Británie z EU oslabila o minimálně 15 %, možná i o více než 20 %. Kurz libry vůči dolaru by se tak podle něj mohl dostat pod 1,15 GBP/USD.

Euro k americkému dolaru večer oslabovalo o 0,5 % na 1,1256 EUR/USD a dolar k japonskému jenu zpevňoval o 0,8 % na 104,80 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý po dvoudenním výrazném oživení oslabily a severomořská ropa Brent sestoupila zpět k 50 USD za barel. Trh podkopalo příměří v Nigérii. Cena Brentu večer klesala 0,4 % na 50,20 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 0,94 % na 48,68 USD za barel.

Nigerijská vláda uzavřela s ozbrojenci na jihu země měsíční příměří. Útoky ozbrojenců na ropnou infrastrukturu v Nigérii snížily těžbu největšího afrického producenta ropy v posledních měsících zhruba o třetinu, což přispělo k oživení cen z lednových 12letých minim na téměř dvojnásobek.

Zlato v úterý večer zlevňovalo o více než 24 dolarů na 1 265,64 USD za trojskou unci a cena stříbra se snižovala o 23 centů na 17,27 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Lennar za čtvrtletí do konce května: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 2,75 miliardy USD (odhad: 2,53 miliardy USD).
  • Výsledky CarMax za čtvrtletí do konce května: Čistý zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 4,13 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
  • Výsledky FedEx za čtvrtletí do konce května: Upravený zisk na akcii 3,30 USD (odhad: 3,28 USD), tržby 13 miliard USD (odhad: 12,78 miliardy USD). Za celý finanční rok firma čeká upravený zisk na akcii 11,75-12,25 USD (odhad trhu: 12,05 USD).
  • Výsledky Adobe Systems za čtvrtletí do 4. června: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,4 miliardy USD (v souladu s odhady, meziročně +20 %).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
před hodinou

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
před hodinou

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating
O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036
10:46

O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že prodloužila dobu, po kterou bude mít právo využívat...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace
Philip Morris představil novou e-cigaretu
10:40

Philip Morris představil novou e-cigaretu

Philip Morris International a Philip Morris ČR oznámily prodej e-cigarety IQOS VEEV v České republice jako na prvním...
Tabák a cigarety Philip Morris ČR
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
10:30

Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen tokijská burza

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza v japonském...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu
09:25

Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu

Bankroty ve Spojených státech jsou navzdory opětovnému nárůstu počtu nových onemocnění covidem-19 a zhoršujícímu se...
Spojené státy americké (USA) Byznys a podnikání Bankrot
Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %
09:18

Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %

Průměrná mzda v Česku letos ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 % na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Pracovní trh
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
09:15

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 % stoupla v listopadu na 3,8 %. Bez práce bylo přes 274 500 lidí,...
Česká ekonomika Česká republika Nezaměstnanost
Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo poklesu na 2,4 %
09:09

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo poklesu na 2,4 %

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo meziročního poklesu na 2,4 % z propadu o 12,1 % ve druhém...
Slovensko HDP
Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech
08:28

Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech

Hollywoodské studio Warner Bros bude nabízet všechny nové filmy na streamovací službě HBO Max ve stejný čas jako v...
Filmy Zábava a zábavní průmysl Média
Lufthansa rozšíří během vánočních svátků svůj letový řád
07:29

Lufthansa rozšíří během vánočních svátků svůj letový řád

Letecká společnost Lufthansa rozšíří svůj vánoční letový řád, aby uspokojila přibývající rezervace německých turistů....
Deutsche Lufthansa Doprava
WSJ: USA jednají o možném návratu finanční šéfky firmy Huawei do…
07:21

WSJ: USA jednají o možném návratu finanční šéfky firmy Huawei do vlasti

Americké ministerstvo spravedlnosti údajně jedná s právníky zadržované finanční ředitelky čínské telekomunikační...
Spojené státy americké (USA) Čína Technologie
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, kdo si zase vyšlápne na Facebook a jak vypadá optimismus na...
Musíte vědět