US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Čtvrtletní zisk ruské ropné firmy Rosněfť se propadl o 75 %

Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť se v prvním čtvrtletí propadl o 75 % na 14 miliard rublů (zhruba pět miliard korun). Oznámila to ve středu firma, která se podobně jako další těžaři ropy potýká s nízkými cenami suroviny.

Redakce IW
Redakce IW
8. 6. 2016 | 10:20
Ropa

Zisk výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 33 miliard rublů. Celkové tržby společnosti se v prvním čtvrtletí snížily o 21 % na 1,05 bilionu rublů. Objem těžby přitom klesl pouze o procento na 4,1 milionu barelů denně.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se pohybují kolem 50 dolarů za barel. Nadále se tak nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel.

S negativními dopady nízkých cen ropy se v poslední době potýkají ropné společnosti po celém světě. Britský ropný gigant BP, který v Rosněfti vlastní pětinový podíl, vykázal za první čtvrtletí pokles zisku o 80 %. Čtvrtletní zisk druhé největší ruské ropné firmy Lukoil se propadl o 60 %.

Zdroj: ČTK

RopaRuskoTěžbaVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně