US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,33 %
KB+0,00 %
Erste-0,96 %

Americké akcie v úterý zlevnily, srážel je pokračující pokles cen ropy

Americké akcie zakončily úterní obchodování v červených číslech. Propad indexů, které odepsaly od půl do jednoho procenta, umocňovaly pokles cen ropy a slabší statistika příjmů a výdajů amerických spotřebitelů.

Redakce IW
Redakce IW
2. 8. 2016 | 22:30
Americké akcie

Dow oslabil o 0,49 % na 18 313,77 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,64 % na 2 157,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,9 % na 5 137,73 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,48 % na 13,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,542 %.

Index S&P 500 se během dne propadl až pod 2 150 bodů, čímž narušil klid předchozích dní, kdy byly jeho intradenní pohyby jenom nevýrazné a jako hladina podpory fungovala úroveň 2 160 bodů.

Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?

Americké akcie: Historické rekordy a klid, který tu nebyl desítky let. Ale na jak dlouho?

V červených číslech skončilo v úterý osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, technologický sektor a finanční odvětví, v plusu se udržely energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie farmaceutické společnosti Pfizer (-2,47 %), technologického podniku Apple (-1,48 %) a investiční banky Goldman Sachs (-1,34 %), dařilo se naopak cenným papírům ropného obra ExxonMobil (+1,37 %), energetické firmy Chevron (+0,48 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,41 %).

Akcie podniků Pfizer a Procter & Gamble reagovaly na čtvrtletní hospodářské výsledky, které na trh přišly před začátkem úterní seance. Výsledky Pfizeru byly na rovině upraveného zisku na akcii i tržeb lepší, než se čekalo, titul ale přesto zlevnil. Výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble reportoval nárůst čtvrtletního zisku na 1,95 miliardy USD z 521 milionů USD ve stejném období předchozího roku, čisté tržby se ale firmě snížily o 2,7 % na 16,1 miliardy USD – klesly tak již osmé čtvrtletí v řadě.

Velkým tématem byl v úterý rovněž "útok" Warrena Buffetta na republikánského kandidáta na post amerického prezidenta Donalda Trumpa. Buffett během předvolebního shromáždění demokratické kandidátky Hillary Clintonové v Omaze vyzval Trumpa ke zveřejnění jeho daňového přiznání a zpochybnil jeho obchodnické vlohy. Trump své údajné obchodnické vlohy opakovaně označuje za záruku dobrého řízení státu.

Po konci úterní seance na trh hospodářské výsledky poslaly AIG, Etsy, Electronic Arts nebo Fitbit.

Dolar oslabil k euru i jenu, ropa opět zlevnila

Americký dolar v úterý na devizovém trhu oslaboval a ke koši měn se propadl nejníže za šest týdnů. Mohla za to nejnovější slabá statistika ze Spojených států, která vyvolala obavy, že centrální banka USA zpozdí zvýšení úrokových sazeb. K růstu japonského jenu pak přispělo schválení stimulačních opatření japonskou vládou.

Večer euro k dolaru zpevňovalo o 0,5 % na 1,1223 EUR/USD, dolar k jenu klesal o 1,4 % na 100,92 USD/JPY a dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši dalších šesti světových měn, klesal o 0,73 % na 95,08 bodu.

Úterní zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že výdaje amerických spotřebitelů sice v červnu rostly, protože domácnosti nakupovaly řadu zboží a služeb, inflace však stále zůstává nízká.

Inflace je jedním z ukazatelů, kterým se řídí Fed při rozhodování o sazbách, a slabý růst cen naznačuje, že by s dalším zvýšením úroků mohl Fed ještě počkat. Páteční údaje o hospodářském růstu ukázaly, že expanze ekonomiky USA sice ve druhém čtvrtletí zrychlila, zůstala ale výrazně za očekáváním analytiků.

Ceny ropy v úterý nejdříve mířily výše, mezi investory ale přetrvávaly obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh, což během dne vyvolalo obrat trendu a nakonec černé zlato zlevnilo. Večer ropa Brent zlevňovala o 0,8 % na 41,68 USD za barel a cena ropy WTI klesala o 1,5 % na 39,40 USD za barel.

Rafinerie nyní vyrábějí velké množství benzinu a dalších pohonných hmot, poptávka ale není schopna držet krok s nabídkou. Rafinerie tak pravděpodobně budou muset produkci omezit, což podle analytiků společnosti BMI Research sníží poptávku po ropě.

Průzkum agentury Reuters minulý týden ukázal, že těžba suroviny v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci pravděpodobně vzrostla o 100 000 barelů a dostala se na rekordních 33,41 milionu barelů denně. Přispěl k tomu zejména růst produkce v Iráku.

Investoři se navíc obávají obnoveného růstu těžby ropy ve Spojených státech. Američtí těžaři podle pátečních údajů společnosti Baker Hughes v červenci zvýšili počet provozovaných vrtných souprav o 44. To představuje nejvýraznější měsíční přírůstek od dubna 2014.

Zlato se během úterního obchodování dostalo až na 1 367 USD trojskou unci, nejvyšší úroveň za více než dva roky. Růst ceny žlutého kovu podporoval pokles cen akcií a pokračující zlevňování ropy. Večer rostla cena zlata téměř o 12 dolarů na 1 364,80 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Osobní výdaje se v USA v červnu stejně jako v květnu zvýšily o 0,4 %, čekal se růst o 0,3 %. Osobní příjmy se v červnu zvýšily o 0,2 % po stejném růstu v květnu, čekal se 0,3% růst. Index jádrových výdajů na osobní spotřebu, preferovaný inflační ukazatel Fedu, meziročně stoupl stejně jako v květnu o 1,6 % a meziměsíčně s zvýšil o 0,1 % po květnovém růstu o 0,2 %.
  • Americká internetová společnost Yahoo! prošetřuje tvrzení hackera spojeného s nabouráním se na stránky MySpace a LinkedIn, že má podrobnosti o 200 milionech účtů uživatelů Yahoo!. Ty nabízí k prodeji na takzvaném dark webu, který je spojován s nelegální činností. Píše o tom na svých internetových stránkách BBC. Jména uživatelů, hesla a data narození jsou na prodej za tři bitcoiny (zhruba 44 000 Kč). Hacker, který používá jméno Peace, uvádí, že údaje jsou s největší pravděpodobností z roku 2012.
  • Prodeje aut ve Spojených státech se v červenci meziročně zvýšily o 0,4 % na 1,52 milionu jednotek. Nejvýrazněji stouply prodeje značek Mercedes (+7,2 %), Kia (+6,5 %), Hyundai (+5,6 %) a Honda (+4,4 %). Prodeje největších amerických automobilek (Ford, General Motors, Fiat Chrysler) klesly. V anualizovaném vyjádření prodeje v červenci dosáhly 17,4 milionu jednotek, uvedla společnost RBC Capital Markets.
  • Lockhart (atlantský Fed): Zvýšení základní úrokové sazby na zářijovém zasedání nelze vyloučit. Pozorně sleduji možné bubliny na finančních trzích.
  • Nomura zvýšila cílovou cenu akcií Intelu na 38 z 35 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Aetna ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,21 USD (odhad: 2,12 USD, loni: 2,05 USD), tržby 15,9 miliardy USD (odhad: 15,57 miliardy USD, loni: 15,13 miliard USD).
  • Výsledky Emerson Electric ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 5,13 miliardy USD (odhad: 5,35 miliardy USD).
  • Čistý zisk největšího amerického výrobce léků Pfizer se ve druhém čtvrtletí propadl o 23 % na 2 miliardy dolarů. Výsledky však díky solidnímu odbytu novějších léků a převzetí společnosti Hospira překonaly očekávání analytiků.
  • Výsledky Avon ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,4 miliardy USD, loni: 1,54 miliardy USD).
  • Výsledky CVS Health ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 43,7 miliardy USD (odhad: 44,11 miliardy USD).
  • Americkému výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble stoupl v posledním čtvrtletí fiskálního roku čistý zisk na 1,95 miliardy USD z 521 milionů USD ve stejném období předchozího roku. Hospodaření firmy podpořilo snížení nákladů, zjednodušení nabídky produktů a absence mimořádných nákladů.
  • Výsledky Archer Daniels Midland ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad 0,45 USD), tržby 15,63 miliardy USD (odhad: 16,57 miliardy USD).
  • Výsledky SodaStream ve 2Q: Zisk na akcii 0,37 USD (loni: 0,05 USD, odhad: 0,21 USD), tržby 119,2 milionu USD (loni: 99,8 milionu USD, odhad: 105,7 milionu USD).
  • Výsledky Royal Carribean ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,02 USD), tržby 2,11 miliardy USD (loni: 2,06 miliardy USD, odhad: 2,17 miliardy USD).
  • Výsledky AIG ve 2Q: Zisk 1,9 miliardy USD (loni: 1,8 miliardy USD), upravený zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 0,92 USD). Akcie v úterním after-marketu +3,5 %.
  • Výsledky Etsy ve 2Q: Ztráta na akcii 0,06 USD (loni: -0,07 USD), tržby 85,3 milionu USD (loni: 61,4 milionu USD). Akcie v úterním after-marketu +4 %.
  • Výsledky Electronic Arts ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: ztráta 0,02 USD), tržby 682 milionů USD (odhad: 652,5 milionu USD). Akcie v úterním after-marketu -2 %.
  • Výsledky Fitbit ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (loni: 0,21 USD), tržby 586,5 milionu USD (loni: 400,4 milionu USD). Akcie v úterním after-marketu +5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár