Americké akcie týden zahájily nejednotně, investoři čekají na projev Janet Yellenové

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně, hlavní indexy se ale výrazně nezměnily. Pokles energetického sektoru, za kterým stály nižší ceny ropy, byl kompenzován růstem akcií biotechnologických společností. Ty podpořila velká akvizice ve farmaceutickém průmyslu.
Index Dow odepsal 0,12 % a uzavřel na 18 529,42 bodu a širší index S&P 500 klesl o 0,06 % na 2 182,64 bodu, zatímco Nasdaq Composite se naopak zvýšil o 0,12 % na 5 244,60 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,2 % na 12,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 1,542 %.
V mínusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesl energetický sektor, nad nulou se udržely sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a sektor veřejných služeb.
V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie technologické firmy Apple (-0,78 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-0,66 %) a technologické firmy United Technologies (-0,59 %). Dařilo se cenným papírům vydavatele platebních karet Visa (+0,73 %), výrobce letecké techniky Boeing (+0,41 %) či technologické společnosti Cisco Systems (+0,36 %).
Akcie farmaceutické společnosti Pfizer (-0,4 %) mírně klesly poté, co firma oznámila, že koupí za zhruba 14 miliard dolarů výrobce léků na rakovinu Medivation (+19,74 %). Generální ředitel Pfizeru Ian Read upozornil, že onkologie je jednou z hlavních oblastí, na kterou se chce firma dále zaměřit.
Pozornost finančních trhů se nyní soustředí na páteční projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové na výročním setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Investoři doufají, že si díky jejímu vystoupení budou moci udělat lepší představu o dalším vývoji úrokových sazeb ve Spojených státech.
Loni v prosinci přikročil Fed k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a také nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.
Místopředseda Fedu Stanley Fischer v neděli uvedl, že centrální banka USA se nyní nachází blízko dosažení svých cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace. "Fischer se snaží naznačit trhu, že Fed se staví vážněji k normalizaci měnové politiky," říká analytik Boris Schlossberg ze společnosti BK Asset Management.
Dolar stagnoval, ropa odepsala téměř 3 %
Na devizovém trhu se kurz dolaru kvůli nejistotě ohledně úroků v USA výrazněji nezměnil. V závěru obchodování v New Yorku se euro prodávalo za zhruba 1,132 EUR/USD a dolar k jenu oslaboval o 0,3 % na 100,33 USD/JPY. Minulý týden se jednotná evropská měna vyšplhala až na 1,1365 EUR/USD, nejvýše za téměř osm týdnů.
Světové ceny ropy se v pondělí propadly téměř o tři procenta, severomořská ropa Brent se tak vrátila pod hranici 50 dolarů za barel. K poklesu cen přispěly vyhlídky růstu dodávek suroviny z Iráku a Nigérie a zpráva o stoupajícím vývozu pohonných hmot z Číny.
Ceny ropy v uplynulých dvou týdnech převážně rostly, především díky spekulacím o dohodě předních těžařských zemí na omezení těžby. Analytici se však k možnosti uzavření takovéto dohody staví velmi skepticky. Podle investiční banky Barclays je cena ropy nad 50 dolary za barel vzhledem k rostoucím dodávkám suroviny a vysokým zásobám pohonných hmot neudržitelná.
Irák tento týden podle obchodníků hodlá zvýšit export ropy ze severních polí o 150 000 barelů denně. V Nigérii pak militantní uskupení zodpovědné za útoky na ropná zařízení oznámilo, že je připraveno na příměří a dialog s vládou.
Pondělní údaje čínského celního úřadu ukázaly, že vývoz benzinu z Číny se v červenci zvýšil o 145 % na 970 000 tun. Čínský export nafty stoupl dokonce o téměř 182 % na rekordních 1,53 milionu tun, napsala agentura Reuters.
Zlato v pondělí večer zlevňovalo o necelé tři dolary na 1 338,60 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o necelé čtyři centy na 18,90 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Japonská společnost Renesas Electronics je v závěrečné fázi jednání o převzetí amerického výrobce čipů Intersil, za něhož je ochotna zaplatit zhruba 300 miliard jenů (71,3 miliardy Kč). V pondělí o tom informoval japonský list Nikkei, podle něhož by základní dohoda mohla být dokončena ještě tento měsíc. Případné spojení by bylo další z vlny slučování mezi globálními výrobci čipů.
- Americký regulátor zaměřený na národní bezpečnost povolil čínské společnosti ChemChina převzít za zhruba 43 miliard USD švýcarskou firmu Syngenta. Firmy to v pondělí uvedly ve společné zprávě. Syngenta je největším výrobcem pesticidů na světě a postoj amerického úřadu znamená, že padla jedna z potenciálně nejvýznamnějších překážek v plánovaném převzetí. Pokud ChemChina záměr prosadí, půjde o největší převzetí zahraniční firmy, k jakému kdy podnik z Číny přistoupil. Syngenta má v USA závody v Severní Karolíně a působí mimo jiné i v Kalifornii, Delaware, Iowě a Minnesotě. Severní Amerika má pak na celkových příjmech Syngenty asi čtvrtinový podíl.
- Americké banky snížily od finanční krize v roce 2009 počet svých poboček zhruba o 6 %. Na konci loňského roku tak bylo v zemi otevřeno 93 283 poboček, což bylo nejméně za posledních deset let. Banky samy ale přiznávají, že mnoho zákazníků stále není připraveno vzdát se svých pravidelných návštěv nejbližší pobočky a přejít na internet. To pak bankám komplikuje snahu pokračovat ve snižování nákladů.
- Největší americká farmaceutická společnost Pfizer koupí za zhruba 14 miliard dolarů výrobce léků na rakovinu Medivation. Pfizer v tiskové zprávě uvedl, že transakce mu pomůže stát se největším producentem onkologických preparátů na světě. Za jednu akcii Medivation firma nabídla 81,50 dolaru v hotovosti, což je proti páteční závěrečné ceně na burze prémie přes 21 %.
- Prodejce kancelářských potřeb Office Depot oznámil, že výkonný ředitel Roland Smith v roce 2017 odejde do důchodu. Office Depot předpokládá, že Smith bude ve společnosti dále působit jako člen představenstva.
- Index aktivity chicagského Fedu v červenci vzrostl na +0,27 bodu z +0,05 bodu (odhad: +0,2 bodu, červen revidován z +0,16 bodu).
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Deere & Co. na 80 ze 72 USD, zároveň zvýšila cílovou cenu akcií HP na 14 z 12 USD.
- Analytici banky Credit Suisse v pondělí zaktualizovali několik investičních doporučení a cílových cen. Doporučení na akcie LPL Financial snížili na "neutral" z "outperform", cílovou cenu akcií Deere & Co. zvýšili na 100 ze 87 USD, doporučení na akcie Hormel Foods zvýšili na "outperform" z "neutral" (cílovou cenu titulu zvýšili na 43 z 38 USD) a cílovou cenu akcií Lantheus Medical Imaging zvýšili na 8 ze 4 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Intersil na 20 z 18 USD, navýšila cílovou cenu akcií Targa Resources na 48 z 43 USD a zvýšila cílovou cenu akcií Madison Square Garden na 210 ze 190 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
