Evropským trhům se v úterý dařilo, německý index DAX dosáhl nového letošního maxima

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní růst a velké evropské burzy výrazně posílily. K růstu cen akcií v Evropě přispíval růst cen amerických akcií v úvodu seance na Wall Street.
Regionální evropský index STOXX Europe 600 připsal 0,95 %, přičemž solidní zisk zaznamenala většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,62 % i přesto, že podle úterní zprávy britského institutu pro ekonomický a sociální výzkum NIESR se britský hrubý domácí produkt (HDP) v červenci snížil zhruba o 0,2 %. Institut rovněž odhadl, že v období od května do července britská ekonomika stoupla pouze o 0,3 %, zatímco v období od dubna do června její růst dosáhl 0,6 %.
V reakci na náznaky, že v případě dalšího zhoršení stavu britské ekonomiky bude tamní centrální banka zřejmě muset přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky, v úterý oslabovala britská libra. K dolaru libra klesla až na 1,2956 GBP/USD, což je nejnižší úroveň od 11. července.
Německý index DAX se dostal na letošní maximum 10 691,21 bodu a uzavřel se ziskem 2,5 %. O jeho vzestup se zasloužily především akcie zajišťovny Munich Re, která vykázala nižší pokles zisku, než předpovídali analytici. Francouzský CAC 40 si připsal 1,19 %.
Z korporátních zpráv vyvolalo ohlas zejména oznámení, že nizozemská personální agentura Randstad Holding zaplatí 429 milionů dolarů za převzetí americké firmy Monster Worldwide. Převzetí společnosti Monster má agentuře Randstad údajně pomoci soupeřit s internetovou sociální sítí LinkedIn.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Londýnská burza kovů, Světový výbor pro zlato a skupina bank a obchodních společností oznámily záměr vytvořit nový trh pro regulované obchodování s cennými kovy. Zúčastněné instituce v tiskové zprávě uvádějí, že reagují na potřebu transparentnějšího obchodování s jedním centrem pro vypořádávání operací. Nový obchodní systém se má jmenovat LMEprecious a fungovat by měl začít v první polovině příštího roku.
- Červnová obchodní bilance Německa skončila po sezónním očištění v přebytku 21,7 miliardy eur, očekávalo se udržení přebytku na květnových 22,1 miliardy eur (revidováno z 22,2 miliard eur). Dovoz vzrostl o 1 %, čekal se růst o 0,6 % po květnovém růstu o 0,1 %. Vývoz se zvýšil o 0,3 %, přičemž trhy očekávaly růst o 1 % po květnovém poklesu o 1,8 %.
- Energetická skupina ČEZ v prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem 13,8 miliardy Kč. Za samotné druhé čtvrtletí vykázala čistý zisk 3,75 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v pololetí 33,1 miliardy Kč a ve druhém čtvrtletí 13,1 miliardy Kč. Meziročně se pololetní provozní zisk snížil o 2,4 miliardy Kč, především kvůli nižším cenám elektřiny. ČEZ dále potvrdil výhled celoročního očištěného čistého zisku na úrovni 18 miliard Kč, výhled provozního zisku EBITDA ale snížil na 58 ze 60 miliard Kč.
- Těžební společnost OKD, která je v úpadku, bude možná v roce 2017 potřebovat půjčit od státu další peníze a bude se zřejmě zabývat i platy zaměstnanců. V rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny (HN) to řekl generální ředitel OKD Dale Ekmark. Budoucnost OKD ale závisí hlavně na tom, zda věřitelé firmy ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě schválí její reorganizaci. Pokud by podnik poslali do konkurzu, znamenalo by to prakticky jeho zánik, bezprostřední propouštění a rozprodej majetku.
- Meziroční inflace v Česku v červenci zrychlila tempo na 0,5 % z červnových 0,1 %. Spotřebitelské ceny tak rostly rychleji, než analytici očekávali. K růstu přispělo zdražení zeleniny, alkoholu a dovolených. Spolu s tím se zmírnilo zlevňování potravin. Proti červnu ceny stouply o 0,3 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad. Analytici odhadovali růst meziroční inflace v červenci o 0,3 až 0,4 %.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v červnu podle očekávání meziměsíčně vzrostla o 0,1 % po květnovém revidovaném poklesu o 0,6 % (revidováno z -0,5 %). Meziročně se produkce průmyslu zvýšila o 1,6 % po květnovém růstu o 1,4 %, trh toto navýšení očekával.
- Deficit britské obchodní bilance se v červnu zvýšil na 12,409 miliardy GBP (odhad: -10 miliard GBP, květen po revizi: -11,526 miliardy GBP). Stejný trend vykázala i obchodní bilance se zeměmi mimo Evropskou unii, když její deficit vzrostl na 4,159 miliardy GBP (odhad: -2,5 miliardy GBP, květen po revizi: -3,56 miliardy GBP).
- Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point britskou vládou by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Napsal to v úterý v listu Financial Times čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber (570 miliard Kč) podílet asi třetinou čínský partner.
- Členské země Evropské unie v úterý rozhodly, že nebudou pokutovat Španělsko a Portugalsko za nadměrné rozpočtové deficity a nedostatečné snahy o jejich snížení. Rada ministrů EU také oběma zemím stanovila nové termíny pro snížení schodků pod unijní limit 3 % hrubého domácího produktu (HDP), uvedla agentura Reuters.
- Britská ropná společnost BP hledá kupce pro svůj poloviční podíl v čínském petrochemickém podniku SECCO. Agentuře Reuters to v úterý řekly informované zdroje. SECCO je největší jednotlivou investicí BP v Číně a firma ji vlastní společně se státní čínskou ropnou a petrochemickou společností China Petroleum & Chemical Corp (Sinopec).
- Investice do stavebnictví v EU loni meziročně vzrostly o 5 % na 38,8 bilionu Kč. Mezi tři největší stavební trhy patřily Německo, Francie a Velká Británie. Pozici jedničky mezi firmami si loni udržela francouzská skupina Vinci s tržbami 1,04 bilionu Kč. Z českých stavebních společností se s nejlepší evropskou padesátkou může porovnávat jen skupina Metrostav s konsolidovaným obratem 31,6 miliardy Kč. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte.
- Americký technologický gigant Apple v úterý odmítl obvinění ruského antimonopolního úřadu (FAS), podle kterého mohl být zapojený do manipulací s maloobchodními cenami chytrých telefonů iPhone, jež vyrábí. Podle Applu si prodejci pro jeho produkty stanovují své vlastní ceny, napsala agentura Reuters.
- Červencový pokus o převrat v Turecku se zatím do obchodních vztahů Česka se zemí půlměsíce nepromítl. V případu výstavby elektrárny Adularya financované Českou exportní bankou (ČEB) začnou v těchto dnech jednání mezi zástupci české a turecké strany. Vyplývá to z ankety ČTK mezi českými subjekty působícími na tureckém trhu.
- Nizozemský úřad pro analýzu hospodářské politiky (CPB) v úterý zhoršil odhad růstu tamní ekonomiky na letošní i příští rok. Poukázal přitom na negativní dopady nejistoty, kterou přineslo rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. CPB nyní předpokládá, že nizozemská ekonomika letos vykáže růst o 1,7 %, místo dříve předpokládaných 1,8 %. Odhad růstu na příští rok zhoršil na 1,6 % z dosavadních 2,1 %. Dřívější prognózy pocházely z června, z doby před referendem o odchodu Británie z EU.
- Značce Fiat klesl v Česku v prvním pololetí prodej meziročně o 2,5 % na 1 650 osobních vozů. To jí na jinak rostoucím trhu zařadilo na 18. místo. Více se dovozci dařilo v kategorii lehkých užitkových vozů, kde skončil druhý se 1 479 prodanými dodávkami. Vyplývá to z informací Svazu dovozců automobilů.
- Nizozemská personální agentura Randstad Holding zaplatí 429 milionů USD (10,4 miliardy Kč) za převzetí americké firmy Monster Worldwide, která byla průkopníkem v oblasti zprostředkování práce přes internet. Randstad je druhou největší personální agenturou na světě za švýcarskou Adecco a v úterý uvedla, že si chce převzetím společnosti Monster upevnit postavení ve Spojených státech.
- Cestovní kancelář Čedok mění majitele. Od dosavadního majitele, americké Odien Group, ji kupuje největší polská cestovní kancelář Itaka. Obě společnosti o tom v úterý informovaly v tiskové zprávě. Hodnotu transakce ani její další podmínky firmy nezveřejnily. Obchod ještě musí schválit český antimonopolní úřad.
- Italské banky, které v posledních třech letech masivně propouštěly, zruší do roku 2020 dalších asi 16 000 pracovních míst. V úterý to uvedl italský odborový svaz zaměstnanců v bankovním sektoru FABI. V předešlých třech letech do letošního března už přitom zaniklo v italských bankovních institucích asi 12 000 pracovních pozic, poznamenal svaz.
- Česká skupina Inekon uzavřela smlouvu na stavbu cementárny za zhruba 11 miliard Kč v irácké části Kurdistánu. V úterý to uvedl server E15.cz. Nyní se podle majitele skupiny Josefa Huška čeká na vyřešení financování. Místo stavby je podle serveru v blízkosti území ovládaného teroristickou organizací Islámský stát, neklidná situace na Blízkém východě již dříve některé projekty Inekonu zhatila.
- Italská centrální banka uzavře pobočku lotyšské společnosti AS PrivatBank v Itálii. Reaguje tím na porušování předpisů proti praní špinavých peněz. Centrální banka v úterý uvedla, že AS PrivatBank už nebude smět v Itálii provádět žádné další transakce s výjimkou výplaty vkladů či jejich převodů do jiných finančních ústavů.
- Norsko se nadále staví zdrženlivě k možnému návratu Británie do Evropského sdružení volného obchodu (ESVO). Komplikuje tak snahu Londýna udržet si i po brexitu přístup na lukrativní vnitřní trh Evropské unie (EU). S odvoláním na deník Aftenposten o tom v úterý informoval zpravodajský server The Local.
Zdroj: ČTK, CNBC