Evropské akciové trhy se ve středu vzpamatovaly ze ztrát z předchozích dnů a posilovaly

Evropské trhy ve středu nenavázaly na pondělní a úterní ztrátové seance a zejména díky bankovnímu sektoru posilovaly. Pomohl jim také obnovený růst cen ropy.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,68 %, když všechny jeho sektory uzavřely v zelených číslech. Britský FTSE 100 si připsal 0,61 % na 6 849,39 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,77 % na 4 432,35 bodu a německý index DAX posílil o 0,74 % na 10 438,34 bodu.
Středa byla po několika ztrátových seancích prvním ziskovým dnem pro německou Deutsche Bank. Její akcie zdražily na burze ve Frankfurtu o 2,04 %, k čemuž jí kromě oznámení o prodeji britské pojišťovací divize Abbey Life největší britské skupině fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings dopomohly také spekulace o tom, že německá vláda chystá plán na její záchranu. Ty byly sice záhy vyvráceny německou vládou i samotnou mluvčí Deutsche Bank, v plusu se však akcie finančního domu udržely.
V centru pozornosti byl rovněž trh s ropou, neboť ve středu svým posledním dnem vyvrcholila energetická konference v Alžírsku, které se účastnili členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zástupci některých nečlenských těžařských zemí. Přestože z fóra neunikla žádná zpráva o výraznějším pokroku v jednáních, ceny ropy po pondělním pádu po většinu seance rostly a s nimi i akcie těžařských firem. Rio Tinto zpevnila o 2 %, BP si připsala 1,55 % a akcie Glencore zpevnily o 0,67 %.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v Německu se mírně zhoršila. Výzkumná společnost GfK ve středu oznámila, že se index spotřebitelské důvěry pro říjen snížil na 10 bodů ze zářijových 10,2 bodu. Analytici v průměru očekávali, že hodnota indexu zůstane beze změny.
- Důvěra francouzských spotřebitelů v tamní ekonomiku zůstala v září beze změny. Index spotřebitelské důvěry podle očekávání analytiků stagnoval na 97 bodech.
- Index důvěry italských podnikatelů v září vzrostl na 101,9 bodu ze srpnových 101,1 bodu. Analytici přitom očekávali mírný pokles na 101 bodů. Spotřebitelská důvěra v září naopak poklesla na 108,7 bodu ze srpnových 109,2 bodu. Analytici očekávali mírné snížení na 109,1 bodu.
- Česká republika v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos zůstala na 31. příčce. Slovensko si o dvě místa polepšilo a je 65. Letošní pořadí 138 porovnávaných států opět vede Švýcarsko, které je první již osmým rokem za sebou; letos zaznamenalo nejvyšší hodnocení od roku 2007, kdy WEF začalo tento žebříček zveřejňovat.
- Finanční správa vydala autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb zhruba 4 600 podnikatelům. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla Finanční správa. Evidence tržeb bude spuštěna od 1. prosince pro pro hotely a restaurace a měla by se podle správy týkat zhruba 50 000 podnikatelů. Registrační údaje přiděluje Finanční správa od 1. září.
- Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36 000 Kč na 341 000 korun (zhruba 12 600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.
- Mzdová inflace v Itálii v srpnu zůstala na červencové nule, meziročně stejně jako v červenci dosáhla 0,6 %.
- Německá banka Deutsche Bank za 935 milionů liber (29,3 miliardy Kč) prodala svoji britskou pojišťovací divizi Abbey Life největší britské skupině fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings. Transakce je součástí programu prodeje vedlejších aktivit německé banky a má jí pomoci uklidnit nervózní investory a splnit požadavky regulátorů ohledně výše kapitálu.
- Největší světové pivovarnické společnosti Anheuser-Busch InBev již nestojí nic v cestě v převzetí konkurenčního podniku SABMiller. Podle agentury Reuters se ve středu pro fúzi vyslovili jak akcionáři belgické společnosti, tak akcionáři britské pivovarské skupiny.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Citigroup na 49 ze 47 USD, zároveň snížila doporučení na akcie Baidu na "hold" z "buy".
- Česká energetická společnost ČEZ se chce stát silou, s níž je třeba počítat na německém trhu větrných elektráren na moři, které nabízejí lákavé regulované výnosy. Skupina má zájem získat v příštích pěti letech minoritní podíly v projektech s celkovým výkonem 400 megawattů, řekl agentuře Reuters ředitel útvaru zahraničních majetkových účastí ČEZ Martin Pacovský.
- Německá vláda ve středu popřela zprávy tisku, podle nichž chystá finanční záchranu největší německé bankovní instituce Deutsche Bank. Té hrozí ve Spojených státech vysoká pokuta a obavy o její finanční situaci srážely v minulých dvou dnech její akcie na rekordní minima.
- Evropská komise ve středu zahájila vyšetřování plánované fúze německé burzovní společnosti Deutsche Börse s Londýnskou akciovou burzou (LSE). Úřad komise pro hospodářskou soutěž uvedl, že transakce by mohla omezit konkurenci v klíčových oblastech finančního trhu. Sloučením LSE a Deutsche Börse má vzniknout největší provozovatel trhů s cennými papíry na světě podle objemu tržeb.
Zdroj: CNBC
Aktuality
