Americké akcie v pondělí převážně oslabovaly, čeká se na firemní hospodářské výsledky

Americké akcie v pondělí převážně klesaly. Pozornost investorů se nyní upírá k firemním hospodářským výsledkům za první čtvrtletí, na které bude mít negativní dopad pandemie způsobená wuchanským koronavirem.
Index Dow ztratil 1,39 % na 23 390,77 bodu a širší index S&P 500 klesl o 1,01 % na 2 761,63 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite, se nicméně zvýšil o 0,48 % na 8 192,42 bodu. K jeho růstu velkou měrou přispěly akcie internetového obchodu Amazon, které si připsaly přes šest procent. Index volatility VIX klesl o 1,2 % na 41,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o zhruba pět bazických bodů na 0,771 %.
Podle agentury Reuters se nyní předpokládá, že zisky firem zastoupených v indexu S&P 500 vykážou za první čtvrtletí více než 10% pokles, zatímco začátkem roku se očekával zhruba 6% nárůst. Ve druhém čtvrtletí by pak měl pokles zisků zrychlit na více než 22 %.
Index S&P 500 již posílil téměř o čtvrtinu z tříletého minima, na které kvůli obavám z hospodářských důsledků koronaviru sestoupil minulý měsíc. Za jeho růstem stála agresivní rozpočtová a měnová opatření na podporu ekonomiky Spojených států. Index nicméně stále zůstává zhruba o pětinu pod úrovní rekordního maxima z poloviny února.
Výrazně v pondělí oslabily akcie automobilky Ford Motor (-3,91 %). Ta odhadla, že za první čtvrtletí kvůli koronaviru vykáže hrubou ztrátu kolem 600 milionů dolarů po zisku 2,4 miliardy dolarů před rokem.
Dolar zůstal bez výraznějších změn
Na devizovém trhu zůstal americký dolar bez výraznějších změn. Objem obchodů byl kvůli velikonočním svátkům v evropských zemích nižší než obvykle. Euro kolem 22.00 SELČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,2 % na 1,0915 USD.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Rozpočtový deficit Spojených států se v tomto fiskálním roce kvůli koronaviru téměř zečtyřnásobí na rekordních 3,8 bilionu dolarů, což odpovídá 18,7 % výkonu ekonomiky. Předpověděla to v pondělí nezisková organizace Výbor pro zodpovědný federální rozpočet (CRFB).
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's čelí hromadné žalobě, podle které vystavuje zaměstnankyně svých provozoven na Floridě rozsáhlému sexuálnímu obtěžování. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Americká automobilka Ford Motor předpokládá, že za letošní první čtvrtletí kvůli negativním dopadům koronaviru na poptávku i výrobu vykáže hrubou ztrátu kolem 600 milionů dolarů po zisku 2,4 miliardy dolarů před rokem. Společnost Ford nyní vyrábí automobily pouze ve svých společných podnicích v Číně, kde již šíření koronaviru polevilo.
- Nejvyšší soud USA v pondělí oznámil, že si v květnu prostřednictvím telekonference vyslechne ústní vyjádření ve sporu ohledně toho, zda musí prezident Donald Trump zveřejnit své daňové výkazy. V důsledku pandemie způsobené koronavirem bude soud skrze telekonference řešit i další případy. Informovala o tom agentura Reuters.
- UBS snížila cílovou cenu akcií AbbVie na 96 ze 106 USD.
- UBS snížila cílovou cenu akcií Merck na 92 USD z 96 USD.
- BMO Capital snížila cílovou cenu akcií ServiceNow na 330 z 385 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií American Express na 112 ze 142 USD.
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií Apple na 305 z 360 USD.
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií QUALCOMM na 110 ze 115 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
