Americké akcie v pondělí mírně ztratily kvůli obavám ohledně Turecka, drama se ale zatím nekoná

Americké akcie zahájily týden poklesem. Může za to nervozita na globálních trzích způsobená propadem turecké liry, která se dotkla hlavně finančních společností. Ztráty technologického indexu ale zbrzdil růst cen akcií firem Apple a Amazon na nové rekordy.
Index Dow klesl o 0,50 % na 25 187,70 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,40 % na 2 821,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,25 % na 7 819,71 bodu. Index volatility VIX stoupl o 12,31 % na 14,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se posunul o necelý bazický bod výše na 2,877 %. Na trhu s hlavními kryptoměnami výprodejům nejlépe odolával bitcoin (zhruba -1,5 %), ethereum ale ztratilo přes 9 %.
Turecká lira v pondělí pokračovala v poklesu na nové rekordní minimum vůči dolaru, přestože se turecká centrální banka pokusila zmírnit obavy investorů. Od počátku letošního roku lira k dolaru klesla o 40 %. Investoři se obávají, že její propad nezůstane jen problémem Turecka, ale rozšíří se do dalších zemí.
Oslabily akcie výrobce motocyklů Harley-Davidson (-4,32 %) v reakci na tweet prezidenta Donalda Trumpa, který podpořil bojkot firmy. Harley po zavedení cel na dovoz oceli oznámil, že plánuje přesunout výrobu motocyklů prodávaných v Evropě do závodů mimo USA. Podle Trumpa mnoho majitelů motocyklů Harley-Davidson plánuje kvůli přesunu výroby bojkot firmy, který prezident podpořil.
Posílily akcie firmy Tesla (+0,26 %). Její generální ředitel Elon Musk uvedl, že jedná se saúdskoarabským investičním státním fondem a dalšími podporovateli jeho plánu stáhnout akcie firmy z burzy a vrátit společnost do soukromých rukou.
Kvůli obavám ohledně Turecka se nedařilo akciím v bankovním odvětví, na historická maxima naopak posílily Apple (+0,65 %) a Amazon (+0,52 %).
Ke konci se blíží výsledková sezóna. Dosud zveřejnilo výsledky hospodaření 455 firem z indexu S&P 500, z toho 79 % jich překonalo odhady analytiků, napsala agentura Reuters.
Jednotná evropská měna euro především kvůli propadu hodnoty turecké liry dále oslabila a k dolaru klesla na nejnižší hodnotu za 13 měsíců. Investoři se obávají, že krize v Turecku se rozšíří, a proto nakupují bezpečnější měny, za které je považován například japonský jen a švýcarský frank.
Euro vůči dolaru kleslo o 0,2 % na 1,1394 USD a k jenu o 0,3 % na 126,07 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,1 % na 110,64 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, posílil o 1,3 % na 96,38 bodu.
Propad eura způsobuje hlavně nervozita kvůli značnému napojení španělských, italských a dalších evropských bank na Turecko. K oslabení eura však přispívá i politická nejistota v Itálii.
Ceny ropy klesaly. Zájem obchodníků se přesunul od obav o dodávky suroviny kvůli americkým sankcím vůči Íránu k obavám o vývoj poptávky v příštích měsících. Ta by mohla být nižší kvůli finanční krizi v Turecku, která by se podle analytiků mohla rozšířit do dalších rozvíjejících se zemí. Vliv na ceny má stále i napětí v mezinárodním obchodu.
Krize v Turecku stáhla dolů například jihoafrický rand, argentinské a mexické peso a ruský rubl. Oslabila také akcie na rozvíjejících se trzích.
Analytici se obávají, že rozšíření problémů v Turecku by mohlo zbrzdit ekonomický růst, což by snížilo poptávku po ropě, uvedla agentura Reuters. Turecko je sice relativně malým spotřebitelem ropy, na globální poptávce se podílí zhruba jedním procentem, obavy z šíření krize ale přiměly investory obrátit se k méně rizikovým investicím, uvedl Jim Ritterbusch ze společnosti Ritterbusch and Associates, která obchoduje s ropou.
Nervozitu kvůli krizi v Turecku doplňují obavy z prohloubení obchodní války mezi Spojenými státy, Čínou a Evropskou unií. To by mohlo zpomalit růst největších ekonomik světa a snížit poptávku po ropě.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v pondělí snížila odhad poptávky po své ropě na příští rok o 130 000 barelů na 32,05 milionu barelů denně.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla (v pondělí +0,26 %) Elon Musk jedná se stoupenci případného odkupu akcií firmy a jejich stažení z veřejného akciového trhu. Je mezi nimi i saúdskoarabský státní investiční fond, žádná dohoda ale zatím uzavřena nebyla. Musk to napsal na svém blogu. Saúdskoarabský fond podle něj tlačí na to, aby se výrobce elektrických aut stal soukromou firmou, jednání o této možnosti se podle Muska vedou již dva roky.
Jedna z největších oděvních firem na světě, americká VF Corporation (v pondělí -3,60 %), oddělí své značky džínů Lee a Wrangler do samostatné, veřejně obchodované společnosti. VF v pondělí uvedla, že jí chystaný krok umožní zaměřit se na ziskovější a rychle rostoucí značky oděvů pro volný čas a venkovní aktivity, jako jsou například značky tenisek Vans nebo outdoorové oblečení The North Face.
- Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí zakázal vést přímé rozhovory s USA. Oznámila to íránská státní televize. Chameneí tak vyloučil možnost, že by Írán využil nabídku amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednání. USA na základě Trumpova rozhodnutí v květnu odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a minulý týden částečně obnovily protiíránské sankce.
- Finanční ředitel americké internetové televize Netflix (v pondělí -1,32 %) David Wells po osmi letech ve funkci rezignuje. Firma to oznámila v pondělí a dodala, že Wells ve funkci zůstane, dokud nebude vybrán jeho nástupce. Wells se údajně nyní chce věnovat filantropii.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Deere & Co (v pondělí -0,12 %) na 145 ze 154 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Caterpillar (v pondělí -0,72 %) na 188 ze 180 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Sysco (v pondělí +6,34 %) v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 15,32 miliardy USD.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
