Americké akcie v úterý mírně oslabily, během dne se ale všechny tři hlavní indexy dostaly na nová maxima

Americké akcie v úterý navzdory počátečnímu růstu oslabily. V červených číslech skončil i index Dow, během dne však poprvé překonal hranici 26 000 bodů. Rekordní maxima posunuly výše i S&P 500 a Nasdaq Composite.
Dow nakonec odepsal 0,04 % na 25 792,86 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,35 % na 2 776,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,51 % na 7 223,69 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,76 % na 11,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 2,537 %. Absolutní maximum navýšil Dow na 26 086,12 bodu, S&P 500 na 2 807,54 bodu a Nasdaq Composite na 7 330,33 bodu.
Pod nulou skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví zdravotní péče, sektoru necyklického spotřebního zboží a realitního odvětví. Výrazně klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů.
Za úvodním růstem akciového trhu stály zejména příznivé výsledkové zprávy některých podniků. Akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group zamířily vzhůru, neboť hospodářské výsledky podniku překonaly očekávání analytiků. Z překvapivě příznivých výsledků těžily rovněž akcie finanční společnosti Citigroup. Později se však vývoj na akciovém trhu otočil, protože akcie energetických firem oslabovaly v důsledku poklesu cen ropy.
Hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí zatím zveřejnilo zhruba 30 firem z indexu S&P 500. Ve více než třech čtvrtinách případů čísla překonala očekávání analytiků, napsala agentura Reuters.
Kurz bitcoinu se v úterý odpoledne na burze Coinbase dostal pod 10 000 USD. Za posledních 24 hodin se tak zřítil o více než 30 %. Výrazně v úterý padaly i další měny, ethereum odepisovalo před půlnocí kolem 26 % a ripple téměř 40 %. Za posledních sedm dní se kurz bitcoinu snížil o 24 %, ripple spadl o 50 %.
Bitcoin i další kryptoměny nadále sráží záměr Jižní Koreje výrazně omezit obchodování s těmito aktivy. V polovině prosince se kurz bitcoinu dostal až na 19 800 USD, v současnosti je tak už jen zhruba poloviční.
Dolar stagnoval, ceny ropy klesaly
Na devizovém trhu se v úterý kurz eura vůči dolaru výrazněji nezměnil. Kolem 22.00 SEČ se jednotná evropská měna prodávala za 1,226 USD. Držela se tak v blízkosti svých tříletých maxim.
Podle zápisu z prosincového zasedání ECB by centrální banka eurozóny mohla již brzy začít připravovat finanční trhy na ukončení programu nákupů dluhopisů. Prvním krokem by mohlo být vypuštění příslibu nakupovat dluhopisy, dokud ECB nedospěje k závěru, že spotřebitelské ceny v eurozóně se vyvíjejí v souladu s jejím inflačním cílem. Podle zdroje agentury Reuters ovšem není pravděpodobné, že banka upraví výhled měnové politiky již na příštím zasedání, které se uskuteční 25. ledna.
Ceny ropy v úterý klesaly. Poptávka však podle analytiků zůstává silná a cena ropy Brent se stále drží blízko 70 dolarů za barel, nejvýše od roku 2014. Analytik z konzultační společnosti Petromatrix Olivier Jakob řekl, že trh se v současnosti dostal na hladinu technické rezistence.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v reakci na poslední růst cen ropy na tříleté maximu uvedl, že ropný trh stále ještě není v rovnováze a dohoda o snížení těžby by měla zůstat v platnosti, protože ceny mohou růst kvůli chladnějšímu počasí.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na stupeň BBB+, dosud u ní měly Spojené státy rating A-. Jedna z předních ratingových agentur v Číně svůj krok zdůvodnila rozhodnutím Washingtonu snížit daně, což podle ní snižuje schopnost země splácet dluh. U předních světových agentur Fitch a Moody's mají Spojené státy nejvyšší rating AAA, u agentury Standard & Poor's druhý nejvyšší AA+.
- Američtí zákonodárci vyzývají mobilního operátora AT&T k přerušení obchodních vztahů s čínským výrobcem mobilních telefonů Huawei Technologies. Staví se rovněž proti plánu čínského operátora China Mobile vstoupit na amerických trh. Důvodem jsou obavy ohledně národní bezpečnosti. Agentuře Reuters to sdělili nejmenovaní kongresoví poradci.
- Výrobce baterií Energizer Holdings koupí za dvě miliardy dolarů aktivity v oblasti výroby baterií a přenosného osvětlení od společnosti Spectrum Brands. Firma v úterý uvedla, že tak získá mimo jiné značky baterií Rayovac a Vatra.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v lednu klesl na 17,7 bodu z 19,6 bodu v prosinci (odhad: 18 bodů).
Výsledková sezóna
- Americká finanční skupina Citigroup se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty 18,3 miliardy USD, důvodem byly mimořádné odpisy spojené s novým daňovým zákonem. Bez zahrnutí mimořádných nákladů banka naopak zisk o čtyři procenta zvýšila na 3,7 miliardy USD. Banka v úterý uvedla, že jí pomohl lepší výkon spotřebitelské divize, který kompenzoval nižší příjmy z obchodování s dluhopisy a měnami.
- Výsledky UnitedHealth Group v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,59 USD (odhad: 2,5 USD), tržby 52,06 miliardy USD (odhad: 51,52 miliardy USD).
- Výsledky CSX Corp. v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 2,86 miliardy USD (odhad: 2,88 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
