US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů

Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly až půl procenta, ačkoli se během dne nadále čekalo na to, jak dopadnou jednání politiků o financování vlády, které opakovaně naráží na takzvaný dluhový strop. Zisky indexu Dow byly brzděny poklesem cen akcií IBM a American Express.

Redakce IW
Redakce IW
19. 1. 2018 | 22:00
Americké akcie

Index Dow zakončil v pátek silnější o 0,21 % na 26 071,72 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,44 % na 2 810,30 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,55 % na 7 336,38 bodu. S výjimkou Dow indexy opět posunuly svá historická maxima. Index volatility VIX klesl o 7,77 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než tři bazické body na 2,6592 % (znamená to konec býčího trendu na trhu s bondy, jak zhruba před týdnem varoval Jeffrey Gundlach?).

"Možnost takzvaného shutdownu vlády investory až tak netrápí," řekl Mike Loewengart ze společnosti E-Trade. "Obchodníci sledují fundamenty amerických firem, které jsou již delší dobu solidní." Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila prodloužení financování vlády, po celý pátek probíhala jednání v Senátu.

Náladu na trhu podporuje prozatím úspěšná výsledková sezóna. I ta má ale výjimky, byť mnohdy v důsledku jednorázových vlivů daných loni přijatou daňovou reformou. Těmi byly i ve čtvrtek po uzavření trhů zveřejněné zprávy firem American Express (-1,85 %) a IBM (-4,01 %), které v pátek ztrácely.

Na růstu se velkou měrou podílely akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+4,83 %), tabákového koncernu Philip Morris International (+3,67 %) a řetězce obchodů pro kutily Home Depot (+1,53 %).

Za celý týden Dow přidal 1,04 %, S&P 500 posílil o 0,86 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,04 %. Navzdory růstu cen akcií během týdne začala růst také volatilita.

Na devizovém trhu se dolar držel nad tříletým minimem vůči koši předních měn. Podle některých analytiků by případná platební neschopnost americké vlády neměla mít na finanční trhy výraznější dopad. "Je to spíše politická záležitost než ekonomická," uvedl Alessio de Longis ze společnosti OpperheimerFunds. "Už jsme se v takovéto situaci nacházeli dříve."

Euro vůči dolaru v závěru obchodování ztrácelo necelou desetinu procenta na 1,2230 USD. Ve středu se jednotná evropská měna vyšplhala až na tříleté maximum 1,2323 USD.

V uplynulém týdnu se americká měna dotkla nejnižší úrovně od prosince 2014. Investoři dolar prodávali částečně i kvůli tomu, že zvyšovat úrokové sazby se nechystá jen americká centrální banka, ale po letech výrazně uvolněné politiky i další centrální banky. Pozornost se zaměřuje i na japonskou centrální banku.

K oslabování dolaru přispívají také globální investoři, včetně centrálních bank a státních investičních fondů, kteří zvyšují podíl rezerv v jiných měnách.

Ceny ropy v pátek klesaly. Důvodem jsou zprávy o pokračujícím růstu těžby ropy ve Spojených státech. V pondělí přitom cena vystoupila až na 70,37 USD za barel, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Schlumberger (v pátek +0,07 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 8,2 miliardy USD (odhad: 8,13 miliardy USD).

Hlavní události týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně