Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly, které reagovaly na růst cen ropy, nedařilo se naopak technologickým firmám. Sentiment na trzích určoval obchodní spor mezi USA a Čínou a také zasedání ropného kartelu OPEC.
Index Dow zpevnil o 0,49 % na 24 580,89 bodu, a přerušil tak osmidenní sérii ztrátových seancí. Širší index S&P 500 stoupl o 0,19 % na 2 754,88 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite naopak klesl o 0,26 % na 7 692,82 bodu. Index volatility VIX se v pátek propadl o 5,94 % na 13,77 bodu (před týdnem 11,98 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o deset bazických bodů na 2,9 % (před týdnem 2,92 %). Nejpopulárnější kryptoměny ztratily v pátek od sedmi do jedenácti procent, přičemž bitcoin se pohyboval okolo hranice 6 200 USD.
Investoři se v pátek soustředili na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou. Analytici z Bank of America Merrill Lynch uvedli, že pokud prezident Donald Trump splní hrozbu a uvalí cla na čínský dovoz v hodnotě 200 miliard dolarů, dopad tohoto kroku na ekonomiku bude větší než snížení daní v rámci daňové reformy. Během pátečního odpoledne ale americký prezident vzbudil pozornost také svým tweetem, v němž Evropské unii znovu pohrozil zavedením 20% cla na dovoz aut z EU.
Za celý týden klesl Dow o 2 %, širší index S&P 500 o 0,9 % a index Nasdaq Composite o 0,7 %.
Solidní ekonomická data z Evropy v pátek pomohla k růstu hodnoty eura, obchodníky ale také uklidnilo ujištění Itálie, že nehodlá opustit eurozónu. O část zisků ale jednotnou evropskou měnu připravily obavy z dopadů obchodních sporů. Dolar ztrácel, částečně na úkor vyššího zájmu o takzvané komoditní měny.
Krátce po 22.00 euro vůči dolaru přidávalo asi 0,5 % na 1,166 USD. Dolar proti japonskému jenu vykazoval růst o méně než 0,1 % na 109,98 JPY, euro k jenu přidávalo 0,3 % na 127,93 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,23 % na 94,52 bodu.
Ceny ropy v pátek výrazně stouply, když reagovaly na zprávu, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýší od července těžbu asi o milion barelů denně. Podle analytiků se však nejedná o dostatečné zvýšení. Z tohoto vývoje těžily akcie ropných firem ExxonMobil (+2,13 %) a Chevron (+2,05 %).
Dohodu o zvýšení těžby oznámil na schůzce v sídle OPEC ve Vídni saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih, podle kterého je dohoda jednomyslná. Svůj dosavadní odmítavý postoj totiž poněkud zmírnil Írán, který těžbu zvyšovat nechtěl. Před schůzkou hovořily některé země o nutnosti zvýšit těžbu asi o 1,5 milionu barelů denně.
Zvýšení produkce asi o jeden milion barelů denně představuje zhruba jedno procento globální nabídky. Jde o růst nominální, skutečný bude zřejmě slabší, protože některé země kvůli potížím nedokážou těžbu zvýšit tak, jak by podle nových limitů mohly.
Hlavním rizikem pro další vývoj cen jsou hrozící výpadky těžby ve Venezuele a Libyi a také dopad amerických sankcí na Írán a jeho ropný sektor. Další velkou neznámou je obchodní spor USA a Číny, který může mít dopad na vývoz americké ropy.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru opět pohrozil Evropské unii zavedením cla na dovoz automobilů z EU do Spojených států. Trump uvedl, že clo by mělo činit 20 % a zavedeno bude, pokud EU nezruší tarify a obchodní bariéry, které uvalila na Spojené státy.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 54,6 bodu z 56,4 bodu v květnu. Analytici počítali s mírným růstem na 56,5 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž snížil, a to na 56,5 bodu z 56,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali pokles indexu na 56,4 bodu. Kompozitní PMI klesl na 56 bodů z 56,6 bodu (odhad: 55,1 bodu).
- Buckingham Research snížila doporučení na akcie Nike (v pátek -0,69 %) na "neutral" z "buy".
Výsledková sezóna
- Výsledky BlackBerry (v pátek -8,72 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (odhad: 0 USD), tržby 213 milionů USD (odhad: 272 milionů USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americký internetový gigant Alphabet (v pondělí +2,10 %) investuje 550 milionů dolarů do čínského internetového prodejce JD.com. Dohoda o investici je součástí snahy firmy o expanzi na rychle rostoucích asijských trzích. Prozatím však nebude zahrnovat žádné nové významné aktivity Alphabetu v Číně, kde jsou hlavní služby amerického podniku blokovány, protože se odmítl podřídit místním pravidlům cenzury.
- Francie pohrozila americkému průmyslovému konglomerátu General Electric (v pondělí -0,75 %) pokutou v případě, že podnik v této zemi nevytvoří slíbenou tisícovku pracovních míst. Konglomerát vytvoření pracovních míst slíbil v roce 2015 v rámci převzetí energetických aktivit francouzské strojírenské společnosti Alstom. Pracovní místa mají být vytvořena do konce tohoto roku, do konce dubna jich ale vzniklo pouze 323, napsala agentura Reuters.
- Pokud Čína splní své hrozby a uvalí cla na dovoz ropy ze Spojených států, zasáhne obchod, který poslední dva roky rychle stoupá a jehož měsíční hodnota dosahuje jedné miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters. Peking tak reaguje na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který minulý týden oznámil uvalení cel ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard USD.
Americká společnost Amazon (v pondělí +0,46 %) vytvoří během následujících dvou let v Irsku více než 1 000 pracovních míst. V Dublinu zaměstná softwarové inženýry, odborníky na bezpečnost a na takzvaná velká data. V zemi, kterou mají technologické firmy v oblibě, tak bude tento internetový prodejce a provozovatel cloudových služeb podle svého pondělního sdělení zaměstnávat asi 3 500 lidí.
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie BlackRock (v pondělí +0,58 %) na "buy" z "neutral".
- USA: Index trhu s nemovitostmi NAHB v červnu podle očekávání klesl na 68 bodů ze 70 bodů v květnu.
- Americká automobilka Tesla (v úterý -4,93 %) vyšetřuje sabotáž, které se dopustil jeden její pracovník. Nedočkal se povýšení, a tak zásahem do operačního systému zpronevěřil citlivá data. V e-mailu zaměstnancům, který v pondělí zveřejnila americká televize CNBC, to uvedl šéf výrobce elektromobilů Elon Musk.
Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,286 milionu jednotek na 1,35 milionu jednotek, což představuje růst o 5 % po 3,1% poklesu v předchozím měsíci. Čekal se růst na 1,31 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v květnu klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,364 milionu na 1,301 milionu, čekalo se 1,35 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 4,6 % po -0,9 % v dubnu.
- Piper Jaffray zvýšila cílovou cenu akcií Netflix (v úterý +3,73 %) na 420 z 367 USD. Akcie firmy poprvé v historii uzavřely nad 400 USD (404,98 USD).
- Výsledky Oracle (v úterním after-marketu +0,80 %) ve 4FQ: Očištěný zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 11,18 miliardy USD.
- Výsledky FedEx (v úterním after-marketu +0,60 %) ve 4FQ: Očištěný zisk na akcii 5,91 USD (odhad: 5,72 USD), tržby 17,31 miliardy USD (odhad: 17,19 miliardy USD).
- Průmyslový konglomerát General Electric po více než sto letech ztratí své místo v předním americkém akciovém indexu Dow Jones Industrial Average. Od příštího úterý ho v indexu nahradí řetězec lékáren Walgreens Boots Alliance. Informovala o tom společnost S&P Dow Jones Indices, která index sestavuje.
- Německý automobilový koncern Volkswagen a jeho americký konkurent Ford Motor zvažují vytvoření strategické aliance. Zkoumají několik potenciálních společných projektů, včetně společného vývoje užitkových vozů. Informovaly o tom firmy. Upozornily nicméně, že případná aliance by nezahrnovala vlastnické propojení podniků.
- Kavárenský řetězec Starbucks uzavře ve Spojených státech 150 poboček. Firma bojuje se sílící konkurencí sítí McDonald's a Dunkin Donuts a v úterý varovala, že čtvrtletní prodej zaostane za očekáváním.
- Evropská unie v pátek začne uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz některého zboží ze Spojených států. Oznámila to ve středu Evropská komise. V první fázi se bude opatření týkat zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur. EU tak reaguje na americká cla na dovoz oceli a hliníku.
Americký zábavní gigant Walt Disney zvýšil nabídku na převzetí společnosti 21st Century Fox na 71,3 miliardy dolarů, doposud nabízel zhruba 52,4 miliardy USD. Fox to oznámil ve středeční tiskové zprávě a dodal, že Disney tím překonává konkurenční nabídku telekomunikačního a mediálního konglomerátu Comcast za 65 miliard dolarů.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 15. června po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 5,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Deficit bilance běžného účtu Spojených států v prvním čtvrtletí stoupl na 124,1 miliardy USD (odhad: -129 miliard USD, 4Q2017: -116,2 miliardy USD).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 5,914 milionu barelů (odhad: -1,898 milionu barelů, předchozí týden: -4,143 milionu barelů).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Citigroup na "buy" z "hold".
- Těžařské společnosti se snaží prudce zvyšovat těžbu lithia ve Spojených státech. V zemi, která je třetím největším trhem s elektrickými auty na světě, totiž automobilky chtějí snížit svou závislost na dodávkách této důležité složky pro baterie z Číny a hledají místní zdroje. V Severní Karolíně, Nevadě a několika dalších státech pracují těžaři na oživení amerického lithiového průmyslu, který kdysi býval největší na světě, než v 90. letech zaznamenal strmý pád. Napsala to agentura Reuters.
- Turecko ve středu začíná uplatňovat nová cla na vybrané zboží ze Spojených států, včetně uhlí, papíru, tabáku, whisky, automobilů, strojírenského zařízení a petrochemických produktů. Reaguje tak na americká cla na dovoz oceli a hliníku. Oznámil to ministr hospodářství Nihat Zeybekçi.
Šéf amerického výrobce čipů Intel Brian Krzanich nuceně rezignoval kvůli vztahu na pracovišti. Svým chováním se totiž provinil proti internímu firemnímu kodexu. Společnost ve čtvrtek uvedla, že jej ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady s okamžitou platností přechodně nahradí dosavadní finanční ředitel Robert Swan.
- Nejvyšší soud USA ve čtvrtek rozhodl, že státy mohou od internetových maloobchodů požadovat, aby od zákazníků vybíraly prodejní daně, obdobu DPH. Zrušil tak dosavadní normu z roku 1992, která zvýhodňovala online obchody oproti kamenným, protože v určitých případech nemusely zákazníkům zmíněnou daň účtovat.
Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. června 218 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 221 tisících z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc čerstvých žádostí. Počet pokračujících žádostí se zvýšil na 1,723 z 1,701 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,73 milionu).
Index aktivity filadelfského Fedu v červnu klesl na 19,9 bodu (odhad: 29 bodů, květen: 34,4 bodu).
Index cen domů FHFA v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: +0,3 %, březen: +0,2 %).
- UBS snížila doporučení na akcie Nike na "neutral" z "buy".
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Micron Technology v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,15 USD (odhad: 3,13 USD), tržby 7,8 miliardy USD (odhad: 7,76 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 37,5 miliardy USD (odhad: 37,3 miliardy USD).
- Výsledky Barnes & Noble v 4QFY2018: Ztráta na akcii 0,29 USD (odhad: -0,20 USD), tržby 786 milionů USD (odhad: 775 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
