Americké akcie v úterý po pondělním propadu mírně posílily

Americké akcie v úterý mírně posílily, a to zejména díky technologickým a energetickým podnikům. Smazaly tak část pondělního propadu, za kterým stály obavy z negativních důsledků obchodních sporů.
Index Dow přidal 0,12 % na 24 283,11 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,22 % na 2 723,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,39 % na 7 561,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,75 % na 16,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 2,88 %.
Dařilo se energetickému sektoru či odvětví cyklického spotřebního zboží, dolů naopak zamířily sektor zdravotní péče, finanční odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.
Výrazný nárůst zaznamenaly akcie průmyslového konglomerátu General Electric (+7,76 %). Investoři tak reagovali na zprávu, že podnik oddělí divizi pro aktivity v oblasti zdravotní péče a prodá podíl v poskytovateli služeb pro ropné a plynárenské podniky Baker Hughes.
Dolar posiloval, ceny ropy šly oběma směry
Americký dolar v úterý posiloval vůči koši předních světových měn. Euro si naopak nedokázalo udržet zisky ze začátku týdne a vrátilo se pod 1,17 USD. V centru pozornosti investorů je rostoucí napětí v mezinárodních obchodních vztazích.
Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna k dolaru pokles o zhruba 0,5 % na 1,1647 USD.
Podle analytiků mají obavy z globální obchodní války negativní dopad na rizikovější měny a na měny zemí, jež jsou silně závislé na mezinárodním obchodu, například na kanadský dolar, jihoafrický rand nebo australský dolar.
Ceny ropy v úterý zamířily prudce vzhůru po zprávě o tom, že Spojené státy vyzývají k úplnému ukončení dovozu této suroviny z Íránu. Cena americké lehké ropy WTI poprvé za dva měsíce překročila hranici 70 dolarů za barel.
V pozdních večerních hodinách vykazovala cena ropy WTI růst o 3,4 % na 70,38 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent ve stejnou chvíli rostla o 2,2 % na 76,35 dolaru za barel.
Nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí v úterý podle předních světových agentur uvedl, že USA vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby zcela ukončily do 4. listopadu dovoz íránské ropy.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká taxislužba Uber uspěla s odvoláním proti ztrátě licence pro provoz svých aktivit v Londýně. Britský soud v úterý udělil Uberu novou licenci, která bude platit 15 měsíců. Dospěl totiž k závěru, že firma provedla potřebné změny.
- Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodnutí firmy Harley-Davidson přenést část výroby motocyklů mimo území USA s jeho politikou nesouvisí. Její zdůvodnění, že kvůli evropským dovozním clům na americké výrobky zavedeným jako odpověď na Trumpova cla na ocel a hliník by se zboží pro evropské zákazníky příliš prodražilo, neuznává. Jde podle něj jen o záminku.
- Spojené státy vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby zcela ukončily do 4. listopadu dovoz íránské ropy. Učinily tak v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle agentur AP a AFP to v úterý sdělil nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí.
- Cena bourbonské whiskey Jack Daniel's na evropském trhu by se v brzké době měla zvýšit v důsledku obchodního sporu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Informovala o tom v úterý agentura DPA s odvoláním na americký koncern Brown-Forman, který tuto whiskey vyrábí.
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v červnu dosáhl hodnoty 126,4 bodu. Trh očekával, že si podrží květnovou hodnotu 128 bodů.
- Index cen rodinných domů ve Spojených státech (S&P/Case-Shiller) byl v dubnu o 0,8 % vyšší než v březnu, kdy zaznamenal procentní meziměsíční nárůst. V meziročním srovnání vzrostl index o 6,6 % (březen revidován na +6,7 % z +6,8 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
