Americké akcie v pátek oslabily kvůli sporu kolem Hongkongu, za celý týden ale skončily v plusu

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám, že diplomatický spor kolem demonstrací v Hongkongu bude mít negativní dopad na obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou. Akcie maloobchodních řetězců se navíc dostaly pod tlak kvůli známkám toho, že Američané během Black Friday utrácejí spíše v internetových než v kamenných obchodech.
Index Dow ztratil 0,4 % a obchodování zakončil na 28 051,41 bodu, širší S&P 500 klesl rovněž o 0,4 % na 3 140,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,46 % na 8 665,47 bodu. Obchodní seance byla zkrácená kvůli čtvrtečním oslavám Dne díkůvzdání. Index volatility VIX v pátek vyskočil o 7,4 % na 12,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o jeden bazický bod na 1,78 %.
Americký prezident Donald Trump tento týden podepsal zákon schválený v Kongresu, který vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstrantům v Hongkongu. To vyvolalo ostré protesty ze strany hongkongské i čínské vlády. Peking ve čtvrtek pohrozil, že v reakci na americký zákon přijme "tvrdá opatření".
Za celý uplynulý týden index Dow stoupl o 0,63 %, S&P 500 se zvýšil o 0,99 % a Nasdaq Composite posílil o 1,71 %.
Dolar se v pátek vyšplhal na šestitýdenní maximum vůči koši předních měn
Na devizovém trhu se v pátek dolar díky přetrvávající nejistotě kolem obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou vyšplhal až na šestitýdenní maximum vůči koši předních měn, později ale o své zisky přišel. Euro si vůči dolaru kolem 19.00 SEČ připisovalo 0,1 % na 1,102 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Stovky zaměstnanců německých logistických center americké společnosti Amazon začaly v pátek stávkovat za lepší mzdu. Informovala o tom agentura AFP. Podle odborového svazu Ver.di potrvá stávka v šesti německých distribučních centrech do úterý. Většina z 13 000 zaměstnanců 13 logistických center Amazonu v Německu v pátek normálně pracuje, uvedl americký internetový obchod. Objednávky budou podle něj doručeny včas.
- Americký investiční fond Kingstown Capital Management a firma Investhold někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti Marka Čmejly a Jiřího Diviše rozšířily žalobu na českého miliardáře Radovana Vítka. Terčem žaloby je nově mimo jiné poradenská společnost Rothschild & Co, informovala v pátek právnická společnost Boies Schiller Flexner zastupující žalující stranu.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Poskytovatel taxislužby Uber (v pondělí -1,56 %) by mohl již podruhé za necelé dva roky přijít o provozní licenci v Londýně. Příslušný úřad pro veřejnou dopravu v Londýně v pondělí oznámil, že kvůli několika problémům, které ohrozily cestující a jejich bezpečnost, neprodlouží Uberu provozní licenci. Ta tak měla vypršet o pondělní půlnoci. Uber uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá, a může proto pokračovat v provozu, dokud nebude odvolací proces u konce.
- Americká makléřská společnost Charles Schwab (v pondělí +2,32 %) koupí konkurenční firmu TD Ameritrade Holding (+7,58 %). Transakcí formou výměny akcií v hodnotě 26 miliard USD vznikne makléřský obr s aktivy v objemu zhruba pět bilionů dolarů.
- Francouzská skupina LVMH se definitivně dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co. (v pondělí +6,13 %) na jeho převzetí za 16,2 miliardy USD. Dohoda je dosud největší akvizicí LVMH a má posílit zatím nejmenší část podnikání této na luxus orientované skupiny, tedy klenotnictví a hodinářství.
- Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti The Medicines Co. (v pondělí +22,25 %) za 9,7 miliardy USD. Novartis akvizicí rozšíří svoji nabídku léků na kardiovaskulární onemocnění, uvedly firmy v noci na pondělí.
- Navzdory úsměvnému zádrhelu při prezentaci svého prvního elektromobilního pickupu Cybertruck na něj má americká automobilka Tesla (v pondělí +0,99 %) již 200 tisíc objednávek. Sériová výroba vozu by přitom měla začít až ke konci roku 2021.
- K osobním údajům stovek uživatelů Twitteru (v pondělí +1,70 %) a Facebooku (+0,49 %) mohli nedopatřením získat přístup nepovolaní. Podle sdělení provozovatelů obou sociálních sítí se to mohlo stát, když se uživatelé prostřednictvím svých účtů připojili k některým aplikacím staženým z obchodu Google Play.
- Index aktivity ve zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje dallaský Fed, dosáhl v listopadu -1,3 bodu. Po říjnových -5,1 bodu očekával trh naopak propad na -11,3 bodu.
- Index ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, klesl v říjnu na -0,71 bodu. Po zářijových -0,45 bodu očekával trh nepatrný vzestup na -0,43 bodu.
- Když vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila loni cla na čínský dovoz, tvrdila, že dodatečné náklady ponese Čína. Aby se ceny čínských výrobků v amerických obchodech nezměnily ani po připočtení pětadvacetiprocentních cel, musely by čínské firmy výrazně zlevnit. Ceny, které čínští dodavatelé účtují svým americkým odběratelům, se však téměř nepohnuly.
- Americká internetová společnost Google propustila čtyři aktivistické zaměstnance, kteří podle jejího úterního sdělení ohrožovali bezpečnost dat.
Krok podniku, který dříve proslul moderní a otevřenou firemní kulturou, ale v poslední době čelil protestům některých zaměstnanců proti svému chování uvnitř i navenek, může podle listu The New York Times prohloubit nesoulad mezi vedením a podřízenými.
- Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2,1 %. Výsledek odpovídá odhadům. V srpnu ceny vzrostly o 2 %.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v listopadu klesla. Index důvěry sestavovaný organizací Conference Board se v listopadu snížil na 125,5 bodu ze 126,1 bodu v říjnu. Čekal se naopak růst na 127 bodů.
- Prodeje nových domů v USA se v říjnu podle očekávání meziměsíčně snížily o 0,7 % na celoročně přepočítané tempo 733 tisíc jednotek. V září prodeje stouply o 4,5 % na 738 tisíc jednotek.
- USA: Obchodní bilance se zbožím skončila v říjnu s deficitem 66,53 miliardy USD (odhad: -71,3 miliardy USD, září: -70,55 miliardy USD).
- USA: Index cen domů FHFA v září meziměsíčně stoupl o 0,6 % (srpen: 0,2 %, odhad: 0,2 %).
- Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí mírně zrychlil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 2 % v předešlém čtvrtletí. Předběžný odhad z konce minulého měsíce uváděl, že ekonomika naopak mírně zpomalila, a to na 1,9 %. K revizi vzhůru přispělo vyšší tempo tvorby zásob a slabší pokles firemních investic. Uvedlo to ve středu americké ministerstvo obchodu.
Spojené státy v pondělí 2. prosince oznámí protiopatření za francouzskou digitální daň. Ve středu to podle agentury AFP uvedl Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Do té doby bude podle úřadu hotová zpráva o dopadech daně na americké internetové giganty Google, Amazon, Facebook a Apple, kterých se daň týká především.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu nečekaně vzrostl. Meziměsíční nárůst čítal 0,6 %, po zářijovém meziměsíčním poklesu o 1,4 % očekával trh snížení o 0,8 %.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně klesl o 4,4 % po růstu o 3,9 % v září (odhad: 12 %). Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 1,7 % po růstu o 1,5 % v září. Analytici očekávali 0,8% růst.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v říjnu meziročně vzrostly o 1,6 % po růstu o 1,7 % v září (odhad: 1,7 %). Meziměsíčně se podle očekávání zvýšily o 0,1 % (září: 0 %). Osobní příjmy Američanů v říjnu stagnovaly (odhad: +0,3 %, září: +0,3 %), výdaje podle očekávání vzrostly o 0,3 % (září: +0,2 %).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. listopadu po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 23. listopadu 213 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 228 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 221 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se snížil na 1,64 milionu z 1,697 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,69 milionu žádostí).
- USA: Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v listopadu stoupl na 46,3 bodu z říjnových 43,2 bodu (odhad: 47 bodů).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,572 milionu barelů (odhad: -0,418 milionu barelů, předchozí týden: +1,379 milionu barelů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Best Buy ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 9,764 miliardy USD (odhad: 9,703 miliardy USD).
- Výsledky Burlington Stores ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,4 USD), tržby 1,775 miliardy USD (odhad: 1,786 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 863,5 milionu USD (odhad: 868,8 milionu USD).
- Výsledky Deere & Company (ve středu -4,30 %) ve 4QFY2019: Zisk na akcii 2,27 USD (odhad: 2,13 USD), tržby 9,896 miliardy USD (odhad: 8,467 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
