Americké akcie ve středu díky signálům ekonomického oživení rostly, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu pokračovaly v růstu. Index technologického trhu Nasdaq se přiblížil svému historickému maximu. Obchodníci převážně ignorovali rozsáhlé sociální nepokoje a obavy z pandemie a místo toho se zaměřili na rušení koronavirových omezení a signály hospodářského oživení. Nejvíce k růstu přispěly finanční, průmyslové a technologické odvětví.
Index Dow vzrostl o 2,05 % na 26 269,89 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,36 % na 3 122,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,78 % na 9 682,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,4 % na 25,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých sedm bazických bodů na 0,746 %.
Benchmark Dow táhly vzhůru akcie amerického výrobce letecké techniky Boeing (+12,95 %), jejichž růst byl reakcí na zprávu, že ve společnosti získala podíl firma Third Point investora Daniela Loeba.
"S tím, jak se trh se vrací k historickým maximům, panuje nálada, že ekonomice se v druhé polovině roku povede lépe," řekl analytik Joseph Sroka ze společnosti NovaPoint. "Pokud se nebude opakovat nějaká událost podobná pandemii covidu-19, měl by nastat robustní návrat k růstu," dodal.
Provozovatel alternativní taxislužby Lyft (+8,71 %) oznámil, že v květnu jízdy stouply o 26 %. O více než 12 % posílily cenné papíry výrobce čipů Microchip Technology (+12,34 %), který zvýšil výhled tržeb a zisku pro aktuální čtvrtletí.
Akcie společnosti Zoom Video Communications (+7,59 %), která poskytuje služby vzdálené konference, zdražily díky tomu, že firma téměř zdvojnásobila výhled letošních tržeb, a akcie kosmetické společnosti Coty (+13,37 %) posílily poté, co firma oznámila spolupráci s celebritou Kim Kardashianovou.
Dolar oslabil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu oslabil dolar. Trh pociťuje optimismus, že nejhorší propad hospodářství vlivem pandemie skončil a mezi investory roste zájem o rizikovější investice.
Ve 22.00 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,4 % na 97,30 bodu. Euro vůči dolaru posilovalo o 0,6 % na 1,1237 USD.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled, letos očekává tržby až 1,8 miliardy dolarů. To by bylo třikrát více než v uplynulém finančním roce. Počet uživatelů jeho služeb se kvůli přechodu na práci z domova ve velké části světa na vrcholu krize v dubnu zetřicetinásobil na 300 milionů z prosincových deseti milionů. Firma to uvedla po úterním zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků.
- Cena ropy poprvé od března překonala hranici 40 dolarů za barel. Za růstem stojí zvýšená poptávka, pokles zásob v USA a předpoklad, že země OPEC+ budou udržovat nízkou produkci.
- Americká internetová společnost Google čelí ve Spojených státech žalobě, která ji obviňuje, že nelegálně proniká do soukromí milionů uživatelů. Žaloba žádá odškodné nejméně pět miliard USD, protože divize firmy Alphabet tajně shromažďuje informace o tom, kde a co si lidé prohlížejí na internetu, přestože používají anonymní režim, který Google nazývá incognito. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na žalobu podanou u federálního soudu v kalifornském San Jose.
- V americkém soukromém sektoru přišlo v květnu o práci 2,76 milionu lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po dubnových rekordních 20 milionech čekali analytici 9 milionů lidí. Hlavní zpráva o dubnovém vývoji nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje ministerstvo práce, vyjde v pátek. Očekává se, že míra nezaměstnanosti bude po růstu na dubnových 14,7 % atakovat až 20% úroveň.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 2,077 milionu barelů (odhad: +3,038 milionu barelů, předchozí týden: +7,928 milionu barelů).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
