Americké akciové indexy zahájily týden růstem a uzavřely živé třetí čtvrtletí. Dařilo se Applu a Microsoftu

Akcie ve Spojených státech na počátku týdne posílily. K růstu přispěly hlavně společnosti Apple, Microsoft a Merck. Investoři tentokrát nebrali zřetel na americko-čínskou obchodní válku.
Index Dow stoupl o 0,36 % na 26 916,83 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,50 % na 2 976,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,75 % na 7 999,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,69 % na 16,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,66 %. Ceny ropy klesly o bezmála tři procenta a zlato odepsalo procenta dvě. Posilovaly naopak nejsledovanější kryptoměny, a to v rozmezí tří až pěti procent.
Za celý měsíc všechny hlavní indexy vzrostly, Dow o 2,1 %, S&P 500 o 1,7 % a Nasdaq Composite o půl procenta.
Za třetí čtvrtletí Dow a S&P 500 stouply o 1,2 %, Nasdaq Composite však klesl o 0,1 %.
Výkon všech indexů za třetí čtvrtletí byl nejhorším čtvrtletním výkonem v letošním roce kvůli řadě faktorů, včetně eskalace americko-čínské obchodní války, inverze důležité části výnosové křivky a politických zmatků ve Washingtonu.
Náladu na trhu v pondělí zlepšilo prohlášení poradce Bílého domu Petera Navarra, který popřel zprávy, že by Trumpova vláda zvažovala stažení akcií čínských firem z amerických burz. Akcie čínských firem Alibaba (+0,75 %) a Baidu (+1,53 %) v reakci na to posílily.
Akcie Applu (+2,35 %) zpevnily, protože generální ředitel firmy Tim Cook v rozhovoru s německými médii prohlásil, že začátek prodeje nejnovějších modelů iPhonu byl silný. Banka JPMorgan pak zvýšila odhad objemu dodávek iPhonů. Farmaceutická firma Merck (+1,53 %) posílila díky slibným výsledkům nového léku na rakovinu Lynparza.
Euro během pondělního obchodování sestoupilo vůči americkému dolaru až na 1,0883 USD, což byla nejnižší úroveň za téměř dva a půl roku. Jednotnou evropskou měnu tlačily dolů zejména obavy ohledně hospodářského vývoje v eurozóně. Dolar také těžil ze sezónní poptávky a nejistot způsobených americko-čínskou obchodní válkou.
V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 % na 1,0899 USD a k jenu o 0,2 % na 117,84 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 99,4 bodu. Dolar vůči jenu vzrostl o 0,2 % na 108,11 JPY.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký módní řetězec Forever 21, který má dvě prodejny také v ČR, požádal o ochranu před věřiteli. Společnost v prohlášení uvedla, že plánuje "odejít z většiny zahraničních míst v Evropě a Asii". Informovala o tom v pondělí agentura AP. Řetězec, kde si dříve oblečení s oblibou vybírali mladí, se podle ní stal obětí rychlé expanze, proměny nákupních zvyklostí a konkurenčního internetového prodeje módy.
- Amazon (v pondělí +0,61 %) chce svoji technologii Go dostat do obchodů jiných společností. Jde o CIBO Express na letištích a také kina Cineworld's Regal.
- Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings (v pondělí +1,36 %) získala souhlas Pekingu k převzetí kontrolního podílu v čínské platební společnosti Gopay Information Technology. PayPal tak bude první zahraniční firmou, která vstoupí na čínský trh platebních služeb. Uvedla to agentura Reuters. Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny.
- USA: Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v září klesl na 47,1 bodu ze srpnových 50,4 bodu (odhad: 50,2 bodu).
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v září klesl na 1,5 bodu (srpen: 2,7 bodu, odhad: -2,3 bodu).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Apple (v pondělí +2,35 %) na 265 z 242 USD.
-
BMO Capital snížila cílovou cenu akcií UnitedHealth Group (v pondělí +0,96 %) na 249 z 292 USD, doporučení bylo sníženo na stupeň "market perform".
Zdroj: CNBC, ČTK