Analytici: České akcie porostou i letos, ale méně než loni
|

Analytici: České akcie porostou i letos, ale méně než loni

České akcie by měly i v roce 2018 růst, i když ne takovým tempem jako loni, kdy posílily podle indexu PX o více než 17 %. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nejvíce posilovat by podle nich měly finanční společnosti.

Akcie ČR Pražská burza Výhled na rok 2018 Erste Group Bank Komerční banka MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Vienna Insurance Group (VIG) ČEZ

"Letošní rok bude na pražské burze také příznivý, ačkoli už ne tolik jako loni, kdy si parket v české metropoli polepšil nejvýrazněji od roku 2009. V letošním roce bude růst jenom lehce nadpoloviční ve srovnání s rokem loňským," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Dařit se podle něj bude především finančním titulům, kterým svědčí prostředí zvyšujících se úrokových sazeb.

Přestože se v roce 2018 čeká pokles růstu HDP Česka na 3,3 % ze 4,4 % v roce 2017, vývoj tuzemské ekonomiky by měl být nadále oporou cenám akcií, souhlasil další analytik Cyrrusu Josef Kvarda. Rovněž nadále předpokládá příznivý makroekonomický vývoj ve světě, a tím i další růst světových akciových indexů.

Hlavní pozitivní faktory, které táhly index PX loni tak silně nahoru, budou letos přetrvávat, doplnil analytik z BH Securities Martin Vlček. České akcie jako celek podle něj zůstávají vůči světu relativně levné. Řada z nich má silné vlastníky nebo nové zájemce, kteří mají dostatek volných peněz k dalším akciovým nákupům. Zisky českých investorů by tedy teoreticky mohly být nadále solidní okolo 10 % včetně dividend, dodal.

Vlček ovšem připomněl, že jednotlivé tituly z hlavního parketu pražské burzy postupně odcházejí, podíl volně obchodovaných cenných papírů je malý a likvidita nízká. "S trochou ironie můžeme říct: Poslední zhasněte. Vzhledem k tomu, že ČEZ produkuje elektřinu a že i z hlediska své tržní kapitalizace a likvidity, by měl být tím, kdo vydrží na burze 'svítit' nejdéle," uzavřel.

Zdroj: ČTK