Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického zpomalení. Byznys na obou stranách potřebuje stabilitu a předvídatelnost podnikatelského prostředí. Čtvrteční rezignace britského ministra pro odchod z Evropské unie podle tuzemských analytiků ovšem jednání o dohodě může dál zkomplikovat.
Obavy z brexitu se již projevují i na vzájemném obchodu, v září již český export do Británie klesl meziročně o 6,2 procenta. Podle Hospodářské komory by přiblížení se k uzavření dohody mohlo snížit rizika pro globální ekonomický vývoj především v příštím roce. "Pro podnikatele samotné se ale situace příliš nemění, materiál prezentovaný premiérkou Theresou Mayovou je stále velmi obecný, není například jasné konkrétní nastavení podmínek vzájemného obchodu. A samozřejmě dopad na český export je stále nesmírně těžké kvantifikovat. Brexit je krok do neznáma, takže firmy budou cítit nejistotu budoucího vývoje i dále," uvedla hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.
Podle generální ředitelky Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtové je nyní klíčové, aby britská premiérka ujednání obhájila před svými poslanci a dohoda neztroskotala na vnitropolitickém střetu uvnitř Británie. "Byznys na obou stranách potřebuje stabilitu a předvídatelnost podnikatelského prostředí. Zajistit to může jen uzavření dohody, která na přechodné období zachová status quo. To poskytne čas na vyjednání konečné dohody o uspořádání vzájemných vztahů, jejímž základem musí být volný obchod," řekla Kuchtová.
Mimořádný summit EU k brexitu bude v neděli 25. listopadu. Šéfové států a vlád unijních zemí by na této schůzce měli "finalizovat a formalizovat" text dohody o britském odchodu z EU, který ve středu podpořila britská vláda a který následně zveřejnila Evropská komise. Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody ve čtvrtek z britské vlády odstoupili ministr pro odchod z Evropské unie Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová.
Situace kolem brexitu se tak podle ekonoma CzechFund Lukáše Kovandy opět zkomplikovala, což neznamená pro českou ekonomiku - a zejména její autoprůmysl - nic dobrého. Zmíněné rezignace členů britské vlády mohou být podle něj ve svém důsledku větším ohrožením pro pracovní místa v ČR než případné rezignace členů vlády české. Nebo dokonce než její pád. "Divoký brexit by totiž jen v tuzemském automobilovém průmyslu znamenal ztrátu až 16 000 pracovních míst," uvedl Kovanda.
Také podle ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera je zřejmé, že k dosažení dohody nebude ještě jednoduchá cesta. "Současná dohoda se totiž nelíbí ani z jedné ze stran - pro zastánce brexitu přináší příliš mnoho úlev Bruselu, pro zastánce setrvání v EU pak uzavírá cestu, aby se ještě potenciální brexit odložil, či zcela zvrátil. Situace se tak může ještě vyvinout v tuto chvíli mnoha směry, a trh tak rozhodně nevnímá současné dění příliš pozitivně," dodal ekonom.
Podle ekonoma BH Securities Štěpána Křečka je již téměř jisté, že brexitová dohoda neprojde přes Dolní sněmovnu Spojeného království - toho si je premiérka Mayová vědoma, a proto prohlásila, že návrh dohody stále není konečnou verzí. "Aktuální verze dohody se stává nástrojem politického boje. Británie je rozhádanou zemí, která 133 dní před brexitem neví, za jakých podmínek bude EU opouštět. Stále pravděpodobnější je takzvaný tvrdý brexit, který podle propočtů Mezinárodního měnového fondu přijde Británii na šest procent HDP," dodal ekonom.
Zdroj: ČTK