Co musíte ráno vědět (11. března)
|

Co musíte ráno vědět (11. března)

Jak zakončily úterní obchodování světové trhy, co v boji s ekonomickými dopady koronaviru chystají jednotlivé země i Evropská unie a která banka v úterý oslavila 150 let své existence? I to by vás mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý smazaly část pondělních ztrát, obrovské výkyvy na burzách pokračují

Akcie ve Spojených státech v úterý otevřely v plusu, rychle zisky odevzdaly, ale v závěru seance opět prudce posílily. Obavy investorů z recese kvůli koronaviru, které v pondělí způsobily největší propad akcií v USA od finanční krize v roce 2008, zmírnily během úterý naděje na další podporu ekonomiky skrze uvolnění fiskální politiky. K růstu přispěli také investoři, kteří se rozhodli využít nízkých cen akcií a nakupovali. Index Dow v úterý stoupl o 4,89 % na 25 018,16 bodu, S&P 500 zpevnil o 4,94 % na 2 882,23 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 4,95 % na 8 344,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 13,15 % na 47,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o třicet bazických bodů na 0,80 %. Ceny ropy vzrostly o deset procent, zlato a stříbro odevzdaly okolo procenta a nejsledovanější kryptoměny přes procento posílily.

Toto jsou akcie, které má nyní smysl nakupovat
Akciové trhy za poslední tři týdny odepsaly okolo 20 %. Některé akcie prokazují solidní odolnost vůči panice, pár firem z ní dokonce těží, jiné jsou naopak velice zranitelné. Hodnota akcií některých velkých společností spadla dokonce na polovinu. Jak využít paniky na trzích? A do jakých akcií nyní investovat?
Investice do akcií má smysl, dlouhodobý horizont je na straně investorů
S investicemi do akcií byla, je a vždy bude spojena vyšší volatilita než u jiných standardních investičních aktiv. Jednou z možností, jak lze alespoň částečně eliminovat možné negativní dopady této zvýšené volatility, je mít dostatečně dlouhý investiční horizont. Zpravidla se pro akciové investice doporučuje alespoň 5 let, ale platí, že čím delší, tím zpravidla lepší.

2. Evropské akcie po dobrém začátku zakončily úterý opět v mínusu

Evropské akciové indexy sice začaly úterní obchodování v kladných číslech, v průběhu dne je ale neustávající obavy z rychlého šíření nákazy COVID-19 stáhly do mínusu.

Dva akciové sektory, které vás mohou (částečně) chránit před zvýšenou volatilitou
Síťové společnosti a telekomunikační firmy v Evropě nabízejí oproti zbytku trhu atraktivní dividendy, které především v době extrémně nízkých sazeb mohou být příjemným příspěvkem k výkonnosti portfolia. Zároveň oba sektory vykazují nižší volatilitu než celý trh, říká Ronald Schubert ze společnosti WOOD & Company.

3. Pražská burza po sérii poklesů v úterý stagnovala

Pokles pražské burzy se po čtyřech dnech téměř zastavil. Index PX v úterý oslabil jen o 0,08 % na 912,76 bodu. Výraznějšímu poklesu zabránily hlavně akcie společností Avast nebo O2 Czech Republic.

Investorský magazín: Jak hrát volatilitu na trzích?
Volatilita je v krátkodobém horizontu postrachem zejména konzervativnějších investorů. Těm, kteří se jí nebojí, ale může být dobrým pomocníkem při diverzifikování portfolia. Jak na to, radí aktuální Investorský magazín. Tržní mozaiku doplňují kryptobankomaty, zajímavosti z burzovního almanachu a pár poznámek k tržní korekci. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit britským datům (obchodní bilance, průmyslová výroba, HDP). Odpoledne se ve Spojených státech investoři zaměří na zprávu o inflaci a večer na bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky na trh pošlou v Evropě společnosti Adidas a Prudential. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla se tak poprvé po pěti letech. Ruský rubl totiž po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum. Banka v úterý uvedla, že začne na devizových trzích preventivně prodávat cizí měny, aby omezila celkovou kolísavost. Není ale jasné, v jak velkém rozsahu bude takto banka intervenovat.

6. Ekonomika EU na konci roku vzrostla více, než se čekalo

Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí podle sezónně přepočtených údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,2 %. Oznámil to v úterý statistický úřad Eurostat, data už nezahrnují Británii. Je to lepší výsledek, než uváděl první rychlý odhad, podle něhož růst činil pouze 0,1 %. I tak je ale růst pomalejší než ve třetím čtvrtletí, kdy činil 0,4 %.

7. Část zemí se dopadům koronaviru brání dodatečnými rozpočty

Některé země se rozhodly na šíření nového koronaviru zareagovat návrhem na dodatečný rozpočet. Podporou firem i lidí chtějí bránit negativním dopadům na ekonomiku a povzbudit značně otřesené finanční trhy. Jedny z nejvýraznějších opatření chystají Itálie a Japonsko, ráznou podporu ale slibuje také americký prezident Donald Trump, jehož slova v úterý podpořila akciové trhy v mnoha zemích.

Von der Leyenová: EU kvůli koronaviru zřídí investiční fond
Evropská unie v rámci boje s novým typem koronaviru umožní státní pomoc pro postižené firmy a vytvoří investiční fond v hodnotě 25 miliard eur s cílem zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné epidemie. V úterý se na tom při telekonferenci shodli šéfové zemí a vlád Evropské unie.
Macron: Lídři EU zavedou opatření na obranu před finanční krizí
Evropští lídři se v úterý shodli, že zavedou veškerá potřebná opatření, aby zabránili finanční a ekonomické nestabilitě v důsledku šíření nového koronaviru. Po telekonferenci prezidentů a premiérů států Evropské unie to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Informovala o tom agentura Reuters.
Michel vyzval země EU ke společnému boji proti koronaviru
Země Evropské unie by měly co nejvíce koordinovat postup proti šíření nového koronaviru a společně řešit i očekávané ekonomické dopady. Prohlásil to předseda Evropské rady Charles Michel na úvod telekonference s prezidenty a premiéry unijních států. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš.

8. Trump čelí s koronavirem nejtěžší zkoušce svého prezidentství

Americký prezident Donald Trump čelí kvůli šíření nového typu koronaviru nejtěžší zkoušce svého prezidentství, napsal v úterý list The Washington Post. Trump je totiž kvůli způsobu, jakým o nákaze informuje, terčem rostoucí kritiky i z vlastních politických řad a musí se vypořádat s klesajícími akciovými trhy, jejichž dobrý stav je jedním z pilířů jeho kampaně za znovuzvolení.

9. Paul Krugman očekává dlouhodobý pokles ekonomiky. Sazby nelžou, varuje

Podle ekonoma Paula Krugmana očekávají investoři dlouhodobý pokles ekonomiky a recesi. Výnosy amerických vládních dluhopisů podle něj hovoří jasnou řečí.

10. Rusnok: Změna sazeb ČNB teď není příliš účinný nástroj

Změna úrokových sazeb Českou národní bankou není v současnosti příliš účinným nástrojem boje s bezprostředními ekonomickými dopady šíření koronaviru. Novinářům to v úterý řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pokud ale bankovní rada na zasedání na konci března dojde k závěru, že by případné snížení sazeb pomohlo, byť jen psychologicky, tak v tom nevidí problém.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Deutsche Bank je na trhu 150 let

Deutsche Bank byla založena 10. března 1870. Je největší německou bankou a je považována za jednu z nejdůležitějších bank pro globální finanční systém, spolu s americkými bankami JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup. Založena byla jako specializovaná banka na podporu zahraničního obchodu, postupně se z ní ale stala univerzální komerční banka světového významu. Podle celkových aktiv je 17. největší bankou světa. Sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem, působí ve více než 58 zemích světa, nejdůležitější pobočky má v Londýně, New Yorku, Singapuru, Hongkongu a Sydney.

Banka zpočátku sídlila v Berlíně a první domácí pobočky otevřela krátce po svém založení v Brémách a Hamburku. Následně začala pronikat do světa a významnými projekty, na kterých se banka ve svých počátcích podílela, byla například výstavba železnic ve Spojených státech nebo v Iráku. Po první světové válce se také například podílela na spojení firem Daimler a Benz a v roce 1929 fúzovala se svým největším konkurentem Disconto-Gesellschaft.

Pověst banky pošramotila druhá světová válka. Ze svých funkcí museli odejít tři členové správní rady, kteří byli židovského původu, a banka se podílela na arizaci židovského majetku. V roce 1999 také firma zveřejnila archivní dokumenty, z nichž vyplynulo, že její polská odbočka zajišťovala finanční prostředky k vybudování koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Banka se ale podílela na odškodňování nuceně nasazených za druhé světové války a obětí holokaustu.

Po válce bance hrozil zánik a byla rozdělena do deseti institucí. Ty se poté spojily do tří subjektů, ze kterých vzešla v roce 1957 "nová" Deutsche Bank se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. V 80. a 90. letech banka ještě více posílila svůj vliv několika klíčovými akvizicemi, na první stránky novin se dostala hlavně v roce 1999, kdy se po fúzi (za 10,1 miliardy dolarů) s americkým Bankers Trust stala největší bankou na světě. O dva roky později vstoupila na NYSE.

V posledních letech se banka potýkala mimo jiné s vysokými náklady na řešení právních sporů. Byla jednou z řady finančních institucí, které americké úřady vyšetřovaly kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize ve druhé polovině minulého desetiletí. Americké ministerstvo spravedlnosti po Deutsche Bank nejprve požadovalo 14 miliard dolarů, koncem roku 2016 se ale banka s úřady dohodla, že v rámci urovnání sporu zaplatí 7,2 miliardy dolarů.

Deutsche Bank se již v roce 2015 dohodla, že zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Deutsche Bank v rámci dohody o urovnání přiznala, že její zaměstnanci manipulovali s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a jejími obdobami EURIBOR a TIBOR.

K neúspěchům banky patří také například neuskutečněná fúze s německým konkurentem Dresdner Bank, kterého nakonec převzala druhá největší německá banka Commerzbank. Deutsche Bank také jednala o spojení s Commerzbank, firmy ale loni v dubnu uvedly, že rozhovory ukončily bez uzavření dohody. Banka také v minulosti neuspěla v boji o Český Telecom.

Řada ztrát a skandálů, kterým Deutsche Bank v posledních letech čelila, ji přiměly k jedné z nejrozsáhlejších restrukturalizací v investičním bankovnictví od finanční krize. V rámci restrukturalizace banka loni v červenci oznámila, že se zbaví svých globálních operací s akciemi a zmenší své investiční bankovnictví. Omezí také operace s cennými papíry s pevným výnosem a vytvoří novou divizi, do které přesune nepotřebná aktiva. Banka také ohlásila, že o práci přijde 18 000 lidí, z toho polovina v Německu.

Deutsche Bank vykázala kvůli restrukturalizaci za loňský rok ztrátu 5,27 miliardy eur, zatímco o rok dříve měla zisk 341 milionů eur. Za posledních pět let už má Deutsche Bank úhrnnou ztrátu 15 miliard eur, zatímco v předchozím pětiletém období vykázala zisk devět miliard eur. Akcie Deutsche Bank pak za posledních deset let odepsaly zhruba 82 %. Tržní hodnota banky činí 20,4 miliardy eur. K prosinci 2019 měla Deutsche Bank přes 87 500 zaměstnanců.

V roce 1993 otevřela v Praze svou první pobočku v zemích bývalého "východního bloku". Zřízení pobočky předcházela tříletá činnost reprezentace banky v Praze.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
včera v 15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
včera v 15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
včera v 08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
29. 5. 2020 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
29. 5. 2020 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
29. 5. 2020 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
29. 5. 2020 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
29. 5. 2020 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila, index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
29. 5. 2020 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
29. 5. 2020 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
29. 5. 2020 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
29. 5. 2020 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy v objemu dvojnásobně větším než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
29. 5. 2020 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
29. 5. 2020 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
29. 5. 2020 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
29. 5. 2020 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
29. 5. 2020 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
29. 5. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
29. 5. 2020 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy