Co musíte ráno vědět (12. května)
|

Co musíte ráno vědět (12. května)

Jak se v pondělí dařilo akciím v USA a v Evropě, kolikanásobně zvedla Saúdská Arábie svou DPH a proč vlastně akcie nyní posilují? I to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy během pondělí napravovaly úvodní ztráty, nakonec uzavřely smíšeně

Americké akcie uzavřely obchodování smíšeně. Na trhu přetrvává nejistota ohledně hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,45 % na 24 221,99 bodu. Širší index S&P 500 se posunul o 0,01 % výše na 2 930,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,78 % na 9 192,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,47 % na 27,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 0,707 %. Ceny ropy se snížily o 2-4 %, zlato a stříbro odepsaly do půl procenta a nejsledovanější kryptoměny ztratily přes půl procenta.

Investorský magazín: Warren Buffett a (nejen) jeho aktuální názor na akciový trh
Warren Buffett je žijící tržní legenda a jeho slova nelze brát na lehkou váhu. Jeho poslední výroky si zaslouží hlubší analýzu, o kterou se postará aktuální Investorský magazín. Prostor ale dostane také stříbro jako investiční příležitost nebo to, který národ v Evropě drží nejvíce hotovosti. V závěru nechybí ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Dr. Zkáza: Ekonomika není v jádru zdravá, každý pohár jednou přeteče!
Ekonomické faktory, které stály za finanční krizí z let 2008 až 2009, ani po jejím odeznění nezmizely. Naopak. Měnová politika centrálních bank jen zajistila, že jim investoři přestali věnovat pozornost. Co více, kroky Fedu, ECB, Bank of Japan a dalších rizika ještě umocnila, varuje Nouriel Roubini alias Dr. Zkáza.

2. Evropské akcie neudržely pondělní ranní zisky a skončily v mínusu

Akcie na evropských trzích sice začaly v pondělí v zelených číslech díky optimismu pramenícímu z nadějí na ukončování restriktivních opatření v některých zemích a opětovné nastartování ekonomiky, nakonec však zakončily obchodní den většinou v mínusu. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,40 % na 339,70 bodu, britský index FTSE 100 si připsal mírný zisk 0,06 % na 5 939,73 bodu, francouzský CAC 40 skončil ve ztrátě 1,31 % na 4 490,22 bodu a německý DAX ztratil 0,73 % na 10 824,99 bodu.

JPMorgan: Toto je 6 aktuálních důvodů pro akciový optimismus
Americká banka JPMorgan Chase věří v další růst cen akcií. Ke cti jejím stratégům a analytikům slouží to, že tento postoj zaujala v polovině března, dobrý týden před dosednutím trhu na lokální dno. Důvody nejsou žádná vyšší dívčí, stojí ale za to si je připomenout. A také je dobré u toho neztrácet ze zřetele otřepanou pravdu, že čím více pozitivního si o akciích ve zprávách velkých bank přečteme, tím ostražitější bychom měli být.
KONTEXT: Kup a zavři oči aneb Proč nyní (ne)nastoupit do rozjíždějícího se vlaku
Trh práce ve Spojených státech zkolaboval, americké akcie ale pokračují v růstu. Část investorů totiž sází na to, že je normál již za rohem. Druhá část naopak očekává pokračování války s nemocí COVID-19, a tedy i výraznější problémy pro ekonomiku. Obavy z toho, že někomu ujede vlak, které růst trhu v poslední době přikrmují, by pak byly zbytečné.

3. Pražská burza je nejsilnější od doby před nouzovým stavem

Pražská burza v pondělí posílila na nejvyšší úroveň od doby před začátkem nouzového stavu. Index PX stoupl o 0,52 % na 885,94 bodu. Vyšší byl index PX naposledy 10. března, dva dny před vyhlášením nouzového stavu v Česku kvůli šíření koronaviru. Poté se propadl během zhruba jednoho týdne až pod 700 bodů, ale v posledních týdnech opět postupně roste.

Daniel Beneš (ČEZ): Za příliš vysokou cenu by bylo v Dukovanech lepší raději nový blok nestavět
Šéf energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny komentoval plánovanou výstavbu nového jaderného bloku. Většinou opakoval známé dohody a postoje, zajímavá byla ale zmínka, že ČEZ počká, za kolik budou dodavatelé ochotní reaktor postavit. V případě příliš vysoké ceny by prý bylo lepší nový blok nestavět.
Řeči o stavbě jaderných bloků v Česku jsou populismus. Plánům politiků nevěřím, říká minoritní akcionář ČEZ
Stát argumentuje studií starou deset let, cena výstavby jaderných bloků za tu dobu výrazně vzrostla. Politici hrají kartu pochybné energetické nezávislosti na vlně neoblíbenosti obnovitelných zdrojů energie, kterým ublížila zpackaná podpora solární energetiky před rokem 2010. V rámci květnové debaty z cyklu ABCD investora o tom hovořil odborník na energetiku, poradce skupiny J&T a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

4. Očekávané události

V úterý vyjdou inflační data v Číně, Indii a hlavně Spojených státech. Hospodářské výsledky v Evropě oznámí mimo jiné společnosti Allianz, Aegon, E.ON nebo Vodafone, jinde ve světě pak Duke Energy, nebo japonská Honda Motor. Živo bude také na pražské burze, kde oznámí svá kvartální čísla společnost ČEZ a také menší Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cena zlata může vyrazit na nová maxima

Cena zlata je podle Guye Cerundola, bývalého portfoliomanažera a zakladatele společnosti Cerundolo Research, po propadech z posledních dní připravena na překonávání nových maximálních hodnot.

6. Japonská centrální banka má první výkonnou ředitelku

Japonská centrální banka má poprvé ve své 138leté historii výkonnou ředitelku. Této funkce se v pondělí na čtyři roky ujala Tokiko Šimizuová (55), uvedla banka v prohlášení. Centrální banka má celkem šest výkonných ředitelů, což je nejvyšší funkce mimo funkci člena měnového výboru, který rozhoduje o měnové politice včetně stanovování úrokových sazeb.

7. Commerzbank ruší plány na prodej dceřiné společnosti mBank

Německá bankovní společnost Commerzbank ruší plány na prodej své polské dceřiné společnosti mBank, která působí také v České republice. Ke změně rozhodnutí ji přiměly nepříznivé podmínky na trhu.

8. EU tlačí na Británii, aby urychlila pobrexitová jednání

Evropská unie chce zvýšit tlak na Londýn, aby výrazně posunul vyjednávání v zásadních sporných bodech budoucí dohody o vzájemných vztazích mezi blokem a Británií po brexitu. V průběhu pondělního začínajícího dalšího týdenního kola videokonferencí chce Brusel výrazně pokročit například ve sjednocení pravidel pro hospodářskou soutěž či v rybolovných právech.

9. Saúdská Arábie kvůli koronaviru a ropě ztrojnásobí sazbu DPH

Saúdská Arábie ztrojnásobí sazbu daně z přidané hodnoty a přestane vyplácet příspěvek na životní náklady pro státní zaměstnance. Chce tak posílit své finance, které těžce zasáhl prudký pokles cen ropy a nemoc covid-19. Oznámil to v pondělí ministr financí Muhammad Džadaán.

10. Čínské investice v USA byly loni nejnižší od roku 2009

Přímé investice Číny ve Spojených státech loni klesly nejníže od recese v roce 2009. Pokles odráží napětí mezi oběma největšími ekonomikami a omezení zahraničních investic, k němuž přistoupila čínská vláda. Celkem investice klesly na pět miliard dolarů z 5,4 miliardy USD v roce 2018. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Rhodium Group a Národního výboru pro vztahy mezi USA a Čínou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nákupy po poklesech

Většinový názor je takový, že za současnými růsty na akciovém trhu jsou opatření vlád a finanční injekce ze strany centrálních bank. Něco na tom určitě bude, ale akcie za tyto peníze musí někdo nakupovat. A podle údajů firmy Robinhood za to mohou v nezanedbatelné míře peníze intradenních a drobných investorů, kteří zkrátka mají pocit, že nákupy po poklesech jsou ideální způsob vydělávání peněz.

Od začátku března vzrostl počet akciových pozic na všech účtech klientů firmy o 100 %, přičemž za tu samou dobu vzrostl počet akciových účtů zhruba o 30 %. U ostatních velkých obchodníků s cennými papíry to pravděpodobně bude podobné. Hotové nákupní šílenství. Zajímají někoho firemní výsledky? A proč vlastně?! Když "to jede", je potřeba naskočit do rozjetého vlaku a nakupovat ve slevách.

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings
před 26 minutami

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nepodporuje státní záruku pro leteckou skupinu Smartwings. V debatě...
Česká republika Doprava Koronavirus
Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici
před hodinou

Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už má připravenou novelu zákona o státním rozpočtu, kterou by zvýšila...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem
10:03

Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem

Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 procent stavebních firem. V průměru jim bylo...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta
08:57

Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 % z dubnových 3,2 %, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním snížením...
Česká ekonomika Česká republika Inflace
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika