Co musíte ráno vědět (15. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (15. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách ve světě, jak to vidí se světovou ekonomikou Mezinárodní měnový fond a které pivo si (nejen) ve slovenských supermarketech určitě (ne)koupíte? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý výrazně zpevnily, trh věří v brzké zmírnění restrikcí v ekonomice

Americké akcie během obchodování výrazně posílily díky nadějím, že by prezident Donald Trump mohl relativně brzy zmírnit restriktivní opatření, která byla zavedena v rámci snahy zpomalit šíření koronaviru. Index Dow si připsal 2,39 % na 23 949,76 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 3,06 % na 2 846,06 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,95 % na 8 515,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,28 % na 37,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 0,755 %. Cena ropy WTI spadla o 7,6 % na 20,7 USD za barel, cena Brentu klesla o 5,2 % na 30,1 USD za barel. V procentech je rozdíl mezi cenami dvou nejsledovanějších typů ropy extrémní. Cena zlata v dolarech klesla o procento na 1 727 USD za trojskou unci, stříbro naopak dvě procenta přidalo na 15,77 USD za unci. Nejsledovanější kryptoměny přidaly do dvou procent.

Pár poznámek k (ne)vyplácení dividend
Rušení, či častěji odklad vyplácení dividend se v době pandemie koronaviru stávají v podstatě globálním normálem. Má to smysl, například banky budou kapitál potřebovat, protože by měly společně s vládami hrát podstatnou roli při zajištění zotavení ekonomiky.
Skutečný krach akcií teprve přijde, říká investor, jehož strategie v březnu vydělala 4 144 %
Když akciový trh roste, chci mít jen velice mírné ztráty. Když ale přijde krach, chci obrovské zisky, říká Mark Spitznagel, zakladatel investiční společnosti Universa Investments. Ta v březnu dosáhla zhodnocení 4 144 %, Spitznagel je ale přesvědčený, že jeho největší chvíle slávy teprve přijde.

2. Evropské akcie v úterý posílily, hlavní index londýnské burzy ale skončil pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v úterý v plusu, londýnská burza však zisky neudržela a svezla se pod nulu. Investoři celkově kladně hodnotí začátek uvolňování restriktivních opatření v některých zemích. Index STOXX Europe 600 posílil o 0,64 % na 333,91 bodu, německý DAX přidal 1,25 % na 10 696,56 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,38 % na 4 523,91 bodu. Britský FTSE 100 naopak klesl o 0,88 % na 5 791,31 bodu.

KONTEXT: Přijde rychlý odraz ode dna, nebo čeká trhy a ekonomiku vleklejší bolest?
Část trhu propadla euforii a sází na robustní odpich ode dna, část předpovídá další (až) 30% pád. Oba tábory přitom do značné míry věští z křišťálové koule, dostupných relevantních dat je méně než roušek. V každém případě ale má smysl se ptát, jak jsme se dostali do současného stavu a kam a proč z něj můžeme zamířit.
Hra s písmeny aneb Jak může probíhat oživení po koronavirové recesi
Bude to U? Nebo V? Možná W? Předpovědi ekonomického oživení po ukončení omezení pohybu, které má zabránit šíření koronaviru, vypadají jako písmenková polévka. Litery přitom naznačují, zda očekávat rychlé, pomalé oživení, nebo dokonce opětovný pokles, píše agentura Reuters.

3. Pražská burza je nejvýše od doby před začátkem nouzového stavu, v úterý index PX přidal 1,37 %

Pražská burza se po pěti dnech růstu v úterý dostala na nejsilnější úroveň od doby před vyhlášením nouzového stavu v ČR kvůli koronaviru. Index PX stoupl o 1,37 % na 851,56 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise.

Vedení ČEZ navrhuje vyplatit dividendu 34 Kč na akcii, loni investoři dostali 24 Kč na akcii
Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu v hrubé výši 34 Kč na akcii. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář z toho získá asi 12,8 miliardy Kč. V úterý to uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle analytiků se podobná výše dividendy očekávala. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům 24 Kč na akcii, nejnižší dividendu za 12 let. Předloni byla dividenda 33 Kč na akcii.

4. Očekávané události

Ve středu se kromě informací o boji s koronavirem dozvíme něco o inflaci ve Francii, Španělsku, Itálii nebo na Slovensku. Odpoledne zaujmou investory maloobchodní tržby, průmyslová produkce a zásoby ropy v USA a kanadská centrální banka bude rozhodovat o sazbách. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Bank of America, Citigroup, US Bancorp, ASML nebo Komatsu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zahraniční dluh Ruska klesl nejníže od roku 2009

Celkový zahraniční dluh Ruska klesl v prvním čtvrtletí nejníže od roku 2009. Celkem k 1. dubnu činil dluh státu a podniků 450 miliard USD. Od začátku roku se tak snížil o 40,8 miliardy USD, hlavně kvůli přecenění po poklesu rublu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila centrální banka.

6. Vedení ČEZ navrhuje vyplatit dividendu 34 Kč na akcii, loni investoři dostali 24 Kč na akcii

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu v hrubé výši 34 Kč na akcii. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář z toho získá asi 12,8 miliardy Kč. V úterý to uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle analytiků se podobná výše dividendy očekávala. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům 24 Kč na akcii, nejnižší dividendu za 12 let. Předloni byla dividenda 33 Kč na akcii.

7. Představitelé G7 podpořili dočasné dluhové úlevy pro chudé země

Finanční představitelé skupiny hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 se shodli na potřebě zajistit finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se ekonomikám, které se potýkají s negativními dopady pandemie koronaviru. Uvedl to japonský ministr financí Taró Aso. Představitelé G7 rovněž oznámili, že jsou připraveni umožnit chudým zemím dočasné přerušení splátek dluhů v případě, že se k tomuto kroku připojí i další státy ze skupiny největších ekonomik světa G20, do které patří také například Rusko a Čína.

8. MMF letos čeká nejhlubší recesi globální ekonomiky za 90 let

Mezinárodní měnový fond kvůli pandemii koronaviru očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Ještě v lednu předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu, a to o 3,3 %. Fond to v úterý uvedl ve svém jarním výhledu globální ekonomiky. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

9. Francouzská ekonomika letos klesne o osm procent, očekává vláda

Francouzská ekonomika letos kvůli koronaviru patrně vykáže 8% propad, řekl ministr financí Bruno Le Maire. Za poslední týden již vláda zhoršila výhled podruhé, ještě před pár dny čekala celoroční pokles hrubého domácího produktu o šest procent. Ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin očekává, že deficit veřejných financí letos dosáhne rekordních 9 % HDP.

10. Čínská ekonomika letos poroste nejpomaleji za 44 let

Čínská ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru patrně vzroste jen o 2,5 %, a vykáže tak nejslabší vzestup za 44 let. Myslí si to většina analytiků, které v anketě oslovila agentura Reuters. Takový vývoj by představoval prudké zpomalení druhé největší ekonomiky světa proti loňským 6,1 % a byl by hluboko pod březnovým odhadem 5,4 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Corona

Je jasné, že pivo Corona Extra nebylo na Slovensku (a nejspíše ani v Česku) nikdy na předních příčkách prodejnosti. Ale tento docela vtipný záběr ukazuje, jak to dopadne, když lidi ovlivňuje strach, který s racionálním uvažováním nemá nic společného. Možná je to jen o tom, že to pivo je zkrátka příliš drahé a nestojí za to.

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
před 12 minutami

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
před 43 minutami

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
před hodinou

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR