Co musíte ráno vědět (18. června)
|

Co musíte ráno vědět (18. června)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v květnu ceny průmyslových výrobců v Česku a jaký byznys rozjíždí Mike Tyson? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí posílily, investoři věří v holubičí rétoriku Fedu

Americké akcie v pondělí posílily v čele s technologickými firmami Facebook, Apple a Amazon. Investoři čekají, že zasedání měnového výboru centrální banky USA v tomto týdnu potvrdí, že Fed ještě letos sníží úrokové sazby. Index Dow stoupl o 0,09 % na 26 112,53 bodu, S&P 500 přidal 0,09 % na 2 889,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,62 % na 7 845,02 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,46 % na 15,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,09 %.

KONTEXT: Vyzývatelé si musejí počkat, dolar bude vládnout i za 10 let
Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabízí KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. Tentokrát se zaměříme na měnový systém.

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se propadly o více než 11 %

Evropské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které skončí ve středu, a monitorovali také dění ve Velké Británii, kde se řeší, kdo povede britskou vládu po Therese Mayové. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,09 % na 378,46 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,16 % na 7 357,31 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,44 % na 5 390,95 bodu a německý DAX klesl o 0,09 % na 12 085,82 bodu. Akcie německý aerolinek Lufthansa se v pondělí propadly o více než 11 %, když společnost zhoršila odhad celoročního zisku, a to zejména kvůli tlaku na snižování cen letenek v Evropě.

Užitečné lekce z tržní historie (1.)
Historie může být dobrým učitelem i špatným rádcem. Nabízíme pět lekcí z historie, které mají tak široký záběr, že je lze aplikovat na jakoukoli oblast (včetně investování) a v kterékoli době.

3. Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily akcie Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX zpevnil jen o 0,01 % na 1 051,57 bodu. Nahoru burzu táhly především akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak elektrárenské skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 233 miliony korun výrazně podprůměrný.

Investorský magazín: Česká whisky v portfoliu a celebrity posedlé sociálními sítěmi
Nakouřené tóny a zrání v dubových sudech. Whisky z České republiky je ve světě stále úspěšnější, a je i proto hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu. Prostor v něm dostávají také strategický pohled na trhy, optimistické doporučení na akcie ČEZ nebo desítka celebrit, které nejvíce plní sociální sítě. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
ČS: Červnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině června?

4. Očekávané události

V noci na úterý zveřejní Čína index cen domů. Dopoledne bude v Evropě patřit indexům ZEW pro Německo a eurozónu, zprávě o výrobní inflaci v Německu a obchodní bilanci a inflaci eurozóny. Odpoledne vyjde v USA zpráva o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Adobe. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny průmyslových výrobců v Česku v květnu zpomalily růst na 3,8 %

Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu zpomalily meziroční růst na 3,8 % z 4,3 % v dubnu. Ceny v zemědělství naopak zrychlily růst na 10,5 % a ceny ve stavebnictví na 5,5 %. Tržní služby pro podniky zdražily stejně jako v dubnu o 2,7 %. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.

6. ČNB: Čistý zisk bank v Česku stoupl v prvním čtvrtletí na 18,34 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci března činila 7,765 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 486 miliard korun.

7. Tržby firmy Huwaei podle zakladatele výrazně zaostanou za očekáváním

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který čelí obchodním restrikcím ze strany Spojených států, budou v letošním a příštím roce o 30 miliard dolarů nižší, než se předpokládalo. Uvedl to v pondělí podle agentury AP zakladatel podniku Žen Čeng-fej. Svou firmu přirovnal k těžce poškozenému letadlu.

8. Mzdové náklady v eurozóně v prvním čtvrtletí rostly rekordním tempem

Mzdové náklady v eurozóně se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,5 %. Zaznamenaly tak nejprudší růst od roku 2010, kdy statistici začali příslušné údaje shromažďovat. Vyplývá to z pondělní zprávy statistického úřadu Eurostat. V celé Evropské unii se mzdové náklady zvýšily o 2,7 % a v Česku stouply o 7,7 %.

9. Tržby H&M se v uplynulém čtvrtletí zvýšily meziročně o 11 %

Tržby společnosti Hennes & Mauritz (H&M) v jejím druhém finančním čtvrtletí podle očekávání stouply o 11 % na 57,5 miliardy švédských korun. Švédskému prodejci oděvů pomohla slabá švédská koruna a podle jeho pondělního vyjádření roste i spokojenost zákazníků.

10. Summit EU by mohl podpořit nulové emise CO2 v roce 2050

Prezidenti a premiéři zemí EU by se koncem tohoto týdne mohli v Bruselu dohodnout na tom, že unie do roku 2050 sníží čisté emise oxidu uhličitého na nulu. Jako variantu to obsahuje návrh závěrů čtvrteční vrcholné schůzky Evropské unie, který také zdůrazňuje, že unie a její členské země chtějí dodržet závazky z klimatické konference v Paříži a aby udržely růst teploty pod 1,5 °C jsou odhodlané také k novým opatřením.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mike Tyson buduje marihuanovou plantáž

Bývalý americký boxer Mike Tyson, jehož jméno se po ukončení boxerské kariéry v médiích přetřásalo spíše v souvislosti s různými skandály, se podle svých slov zklidnil a hodlá se nyní věnovat byznysu. V kalifornské poušti buduje marihuanovou plantáž, která má zároveň sloužit jako turistické letovisko.

Marihuana údajně Tysonovi změnila život a rád by její léčebné účinky dopřál každému. Přelomovým životním okamžikem pak pro Tysona podle jeho slov bylo vykouření jedu z ropuchy kolorádské. Během 15 minut se mu prý změnil celý život, ke kterému nyní hodlá přistupovat s větší pokorou.

Až nad tím dojemným příběhem vyvstává otázka, zda by taková žabí terapie neprospěla i dalším podobným celebritám.

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
18:17

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst po celém světě. Informovala o...
Japonsko Auta Asijské akcie
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
18:00

Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
17:33

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
17:18

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
17:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika