Co musíte ráno vědět (18. června)
|

Co musíte ráno vědět (18. června)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v květnu ceny průmyslových výrobců v Česku a jaký byznys rozjíždí Mike Tyson? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí posílily, investoři věří v holubičí rétoriku Fedu

Americké akcie v pondělí posílily v čele s technologickými firmami Facebook, Apple a Amazon. Investoři čekají, že zasedání měnového výboru centrální banky USA v tomto týdnu potvrdí, že Fed ještě letos sníží úrokové sazby. Index Dow stoupl o 0,09 % na 26 112,53 bodu, S&P 500 přidal 0,09 % na 2 889,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,62 % na 7 845,02 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,46 % na 15,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,09 %.

KONTEXT: Vyzývatelé si musejí počkat, dolar bude vládnout i za 10 let
Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabízí KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. Tentokrát se zaměříme na měnový systém.

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se propadly o více než 11 %

Evropské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které skončí ve středu, a monitorovali také dění ve Velké Británii, kde se řeší, kdo povede britskou vládu po Therese Mayové. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,09 % na 378,46 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,16 % na 7 357,31 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,44 % na 5 390,95 bodu a německý DAX klesl o 0,09 % na 12 085,82 bodu. Akcie německý aerolinek Lufthansa se v pondělí propadly o více než 11 %, když společnost zhoršila odhad celoročního zisku, a to zejména kvůli tlaku na snižování cen letenek v Evropě.

Užitečné lekce z tržní historie (1.)
Historie může být dobrým učitelem i špatným rádcem. Nabízíme pět lekcí z historie, které mají tak široký záběr, že je lze aplikovat na jakoukoli oblast (včetně investování) a v kterékoli době.

3. Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily akcie Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX zpevnil jen o 0,01 % na 1 051,57 bodu. Nahoru burzu táhly především akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak elektrárenské skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 233 miliony korun výrazně podprůměrný.

Investorský magazín: Česká whisky v portfoliu a celebrity posedlé sociálními sítěmi
Nakouřené tóny a zrání v dubových sudech. Whisky z České republiky je ve světě stále úspěšnější, a je i proto hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu. Prostor v něm dostávají také strategický pohled na trhy, optimistické doporučení na akcie ČEZ nebo desítka celebrit, které nejvíce plní sociální sítě. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
ČS: Červnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině června?

4. Očekávané události

V noci na úterý zveřejní Čína index cen domů. Dopoledne bude v Evropě patřit indexům ZEW pro Německo a eurozónu, zprávě o výrobní inflaci v Německu a obchodní bilanci a inflaci eurozóny. Odpoledne vyjde v USA zpráva o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Adobe. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ceny průmyslových výrobců v Česku v květnu zpomalily růst na 3,8 %

Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu zpomalily meziroční růst na 3,8 % z 4,3 % v dubnu. Ceny v zemědělství naopak zrychlily růst na 10,5 % a ceny ve stavebnictví na 5,5 %. Tržní služby pro podniky zdražily stejně jako v dubnu o 2,7 %. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.

6. ČNB: Čistý zisk bank v Česku stoupl v prvním čtvrtletí na 18,34 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci března činila 7,765 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 486 miliard korun.

7. Tržby firmy Huwaei podle zakladatele výrazně zaostanou za očekáváním

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který čelí obchodním restrikcím ze strany Spojených států, budou v letošním a příštím roce o 30 miliard dolarů nižší, než se předpokládalo. Uvedl to v pondělí podle agentury AP zakladatel podniku Žen Čeng-fej. Svou firmu přirovnal k těžce poškozenému letadlu.

8. Mzdové náklady v eurozóně v prvním čtvrtletí rostly rekordním tempem

Mzdové náklady v eurozóně se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,5 %. Zaznamenaly tak nejprudší růst od roku 2010, kdy statistici začali příslušné údaje shromažďovat. Vyplývá to z pondělní zprávy statistického úřadu Eurostat. V celé Evropské unii se mzdové náklady zvýšily o 2,7 % a v Česku stouply o 7,7 %.

9. Tržby H&M se v uplynulém čtvrtletí zvýšily meziročně o 11 %

Tržby společnosti Hennes & Mauritz (H&M) v jejím druhém finančním čtvrtletí podle očekávání stouply o 11 % na 57,5 miliardy švédských korun. Švédskému prodejci oděvů pomohla slabá švédská koruna a podle jeho pondělního vyjádření roste i spokojenost zákazníků.

10. Summit EU by mohl podpořit nulové emise CO2 v roce 2050

Prezidenti a premiéři zemí EU by se koncem tohoto týdne mohli v Bruselu dohodnout na tom, že unie do roku 2050 sníží čisté emise oxidu uhličitého na nulu. Jako variantu to obsahuje návrh závěrů čtvrteční vrcholné schůzky Evropské unie, který také zdůrazňuje, že unie a její členské země chtějí dodržet závazky z klimatické konference v Paříži a aby udržely růst teploty pod 1,5 °C jsou odhodlané také k novým opatřením.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mike Tyson buduje marihuanovou plantáž

Bývalý americký boxer Mike Tyson, jehož jméno se po ukončení boxerské kariéry v médiích přetřásalo spíše v souvislosti s různými skandály, se podle svých slov zklidnil a hodlá se nyní věnovat byznysu. V kalifornské poušti buduje marihuanovou plantáž, která má zároveň sloužit jako turistické letovisko.

Marihuana údajně Tysonovi změnila život a rád by její léčebné účinky dopřál každému. Přelomovým životním okamžikem pak pro Tysona podle jeho slov bylo vykouření jedu z ropuchy kolorádské. Během 15 minut se mu prý změnil celý život, ke kterému nyní hodlá přistupovat s větší pokorou.

Až nad tím dojemným příběhem vyvstává otázka, zda by taková žabí terapie neprospěla i dalším podobným celebritám.

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
před 43 minutami

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
před hodinou

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
07:54

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět