US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (18. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, kolik bude Boeing stát zastavení výroby letadel 737 MAX a jak vypadá žebříček nejmocnějších žen světa podle časopisu Forbes? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
18. 12. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Rekordní jízda amerických akcií pokračovala i v úterý, trh potěšila ekonomická statistika

Americké akcie v úterý mírně posílily, a dostaly se tak na další rekordní maxima. Překvapivě příznivé údaje o vývoji ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví totiž podpořily důvěru investorů v ekonomiku USA. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,11 % na 28 267,16 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 3 192,52 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,10 % na 8 823,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,24 % na 12,29 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 1,88 %. Ceny ropy se zvýšily o více než procento, zlato a stříbro zůstaly zhruba na pondělních hodnotách a pokračoval výprodej na trhu s kryptoměnami (bitcoin -4,9 %).

Kyle Bass: Americké akcie jsou nejlepší investice

Kyle Bass: Americké akcie jsou nejlepší investice

Akciový prosinec je v polovině. Přijde do konce roku to nejlepší?

Akciový prosinec je v polovině. Přijde do konce roku to nejlepší?

2. Evropské akcie v úterý kvůli obnoveným obavám z tvrdého brexitu zlevnily

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, a nenavázaly tak na rekordní pondělní seanci, která byla nesena optimismem z dosažení první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Investory vystrašil britský premiér Boris Johnson, který EU znovu pohrozil tvrdým brexitem, pokud do konce roku nebude dojednána dohoda o volném obchodu. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,68 % na 414,9 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 525,28 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,39 % na 5 968,26 bodu a německý DAX oslabil o 0,89 % na 13 287,83 bodu. V negativním pásmu uzavřela většina hlavních sektorů, proti trendu ale šla odvětví ropy a zemního plynu (+0,63 %) a veřejných služeb (+0,57 %).

Zlato se veze na růstové vlně, rok 2020 může být ještě lepší

Zlato se veze na růstové vlně, rok 2020 může být ještě lepší

3. Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Pražská burza zakončila úterní seanci v zelených číslech, index PX ale posílil pouze o 0,1 % na 1 101,1 bodu. Dařilo se zejména cenným papírům ČEZ, které zdražily o 0,8 % na 506 Kč. Objem obchodů byl s 422 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, jež si polepšily o 0,25 % na 804,50 Kč.

Uherík (Save & Capital): Dva trendy, které budou ovlivňovat svět investic v dalších letech

Uherík (Save & Capital): Dva trendy, které budou ovlivňovat svět investic v dalších letech

4. Očekávané události

Ve středu ráno odtajní Německo zprávu o výrobní inflaci a vyjdou rovněž indexy podnikatelské nálady Ifo pro největší evropskou ekonomiku. Spojené království zveřejní zprávu o inflaci a index cen domů od DCLG a Eurostat zprávu o inflaci a Česká národní banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí odtajní v USA společnosti Micron Technology a General Mills. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Boeing zřejmě čekají vysoké ztráty, potíže pocítí i dodavatelé

Rozhodnutí zastavit od ledna výrobu letadel 737 MAX přijde amerického výrobce letecké techniky Boeing možná až na miliardu dolarů měsíčně. Tvrdí to část analytiků, kteří poukazují na to, že firma nemá v úmyslu propouštět a patrně poskytne podporu i dodavatelům.

6. Slovenská centrální banka opět zhoršila výhled růstu HDP

Slovenská centrální banka (NBS) snížila výhled růstu ekonomiky na tento i příští dva roky, a to shodně o 0,2 procentního bodu. Důvodem je slabší zahraniční poptávka, na které je exportně orientované slovenské hospodářství závislé. NBS to v úterý uvedla ve své nové prognóze. Od loňského podzimu NBS výhled letošního vývoje slovenské ekonomiky opakovaně zhoršila.

7. Zhodnocení německých dluhopisů bude letos nejlepší za pět let

Zhodnocení německých dluhopisů by letos mohlo být nejlepší za pět let. Podle údajů společnosti Refinitiv může desetiletý dluhopis koupený začátkem roku vynést téměř šest procent. Bezpečné bondy vydané vládou největší evropské ekonomiky těžily podle agentury Reuters z nejistoty zapříčiněné dlouhou obchodní válkou, z obav z recese a z uvolněné měnové politiky centrálních bank.

8. Havlíček: Aukce kmitočtů pro 5G nebude v lednu, ale asi až v půlce roku

Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v původně avizovaném lednu příštího roku vypsaná pravděpodobně nebude. Nelze vyloučit, že by se odložila někdy na polovinu příštího roku. V rozhovoru s ČTK to v úterý řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Důvodem je podle něj úprava podmínek soutěže, která má přilákat do Česka čtvrtého operátora.

9. Mzdy ve skupině ČEZ příští rok porostou tempem mezi 3 a 5 %

Mzdy ve skupině ČEZ v příštím roce porostou tempem mezi třemi a pěti procenty. Počítá s tím dodatek kolektivní smlouvy, na kterém se vedení firmy v úterý dohodlo s odboráři. ČTK to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž a zástupci odborů. Průměrnou mzdu firma nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic.

ČEZ podepsal s EIB úvěrovou smlouvu až na 330 milionů eur

ČEZ podepsal s EIB úvěrovou smlouvu až na 330 milionů eur

10. Rusko hodlá investovat do obnovy syrského přístavu Tartús

Rusko hodlá investovat 500 milionů dolarů do obnovy syrského přístavu Tartús. Po jednání se syrským prezidentem Bašárem Asadem to v úterý oznámil místopředseda ruské vlády Jurij Borisov.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejmocnější ženou světa je podle Forbes stále Angela Merkelová

Letošní vydání žebříčku 100 nejmocnějších žen světa nepřineslo žádné výraznější překvapení. Podeváté v řadě se na první příčce umístila Angela Merkelová, která sice v posledních měsících na domácí politické scéně ani ve světě aktivitou zrovna nehýří, stále je však v čele největší evropské ekonomiky, a její první příčka se proto dala očekávat.

Za Merkelovou se umístily ženy, které se v posledních měsících objevují v záři reflektorů mnohem častěji. Druhou nejmocnější ženou světa je podle Forbesu Christine Lagardeová, jež se letos 1. listopadu stala jako vůbec první žena v historii šéfkou Evropské centrální banky, na třetí příčce se umístila šéfka dolní komory amerického parlamentu Nancy Pelosiová a na čtvrté místo vystoupala nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie