Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se zřejmě rozroste MONETA Money Bank a jak se za 30 let změnily bankomaty v Česku? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek oslabily kvůli sporu kolem Hongkongu, za celý týden ale skončily v plusu
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám, že diplomatický spor kolem demonstrací v Hongkongu bude mít negativní dopad na obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou. Akcie maloobchodních řetězců se navíc dostaly pod tlak kvůli známkám toho, že Američané během Black Friday utrácejí spíše v internetových než v kamenných obchodech. Index Dow ztratil 0,4 % a obchodování zakončil na 28 051,41 bodu, širší S&P 500 klesl rovněž o 0,4 % na 3 140,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,46 % na 8 665,47 bodu. Obchodní seance byla zkrácená kvůli čtvrtečním oslavám Dne díkůvzdání. Index volatility VIX v pátek vyskočil o 7,4 % na 12,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o jeden bazický bod na 1,78 %. Za celý uplynulý týden index Dow stoupl o 0,63 %, S&P 500 se zvýšil o 0,99 % a Nasdaq Composite posílil o 1,71 %.
2. Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zpevnily o necelé procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje obchodních jednání mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek znovu vystupňoval napětí mezi zeměmi, když podepsal zákon na podporu demonstrantů v Hongkongu. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,44 % na 407,43 bodu, za celý týden ale získal 0,85 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,94 % na 7 346,53 bodu (týden: +0,27 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,13 % na 5 905,17 bodu (týden: +0,2 %) a německý DAX se snížil o 0,07 % na 13 236,38 bodu (týden: +0,55 %).
3. Pražská burza zakončila páteční seanci v minusu, za celý týden odepsala 0,1 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odevzdal 0,28 % na 1 080,75 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 3,02 % na 77 Kč, proti trendu šly cenné papíry elektrárenské skupiny ČEZ (+0,59 % na 513,50 Kč) a Komerční banky (+0,44 % na 794 Kč). Zobchodovaný objem čítal 281 milionů korun. Od pondělí 2. prosince přechází pražská burza na nový obchodní systém, což bylo důvodem zkrácení páteční seance o dvě hodiny.
4. Očekávané události
Pondělí bude dnem finálních listopadových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V Česku vyjde ještě bilance státního rozpočtu a ve Spojených státech se trh zaměří i na zprávu o stavebních výdajích. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MONETA Money Bank jedná o koupi skupiny Wüstenrot v ČR
MONETA Money Bank zřejmě koupí v Česku Wüstenrot stavební spořitelnu a Wüstenrot hypoteční banku. Oznámila to v tiskové zprávě. MONETA plánuje podepsat kupní smlouvu do konce letošního roku. Vypořádání transakce plánuje na 1. dubna 2020 nebo co nejdříve poté. Kupní cenu a ostatní podmínky transakce zveřejní MONETA Money Bank po podpisu kupní smlouvy. Transakce podléhá souhlasu ČNB a antimonopolního úřadu.
6. Aktivita čínských továren se v listopadu po půl roce nečekaně vrátila k růstu
Aktivita čínských továren se v listopadu překvapivě vrátila k růstu poté, co šest měsíců v řadě klesala. Vyplývá to z výsledků průzkumu čínského statistického úřadu mezi nákupními manažery. Index aktivity zpracovatelského sektoru se v listopadu zvýšil na 50,2 bodu z říjnových 49,3 bodu. Dostal se tak zpět nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici přitom v anketě agentury Reuters hodnotu indexu odhadovali pouze na 49,5 bodu.
7. Japonsko chce utratit deset bilionů jenů na podporu ekonomiky
Japonská vláda zvažuje rozsáhlý program na podporu ekonomiky, jejíž zotavení brzdí americko-čínská obchodní válka. Utratit za něj podle sobotního vydání listu Nikkei hodlá přes deset bilionů jenů (2,1 bilionu Kč). Část stimulačního balíčku chce pokrýt vydáním dalších dluhopisů, které by měly pokrýt výpadky z daňových příjmů.
8. Evropská komise zaslala do Česka audit k dotacím skupině Agrofert
Evropská komise v pátek zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. Sdělila to mluvčí komise. Obsah zprávy komise označila za důvěrný a nechce ho komentovat. Stálé zastoupení ČR při Evropské unii následně potvrdilo, že audit obdrželo a předalo ministerstvu pro místní rozvoj.
9. Brusel vyšetřuje americkou firmu Google kvůli sběru dat
Evropská komise vyšetřuje, jakým způsobem a za jakým účelem americká internetová společnost Google shromažďuje údaje. Komise, která již americký podnik v minulosti několikrát pokutovala, to v sobotu sdělila agentuře Reuters.
10. Fiat Chrysler v USA dosáhl předběžné dohody o kolektivní smlouvě
Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles sjednala se zástupci amerického odborového svazu United Auto Workers (UAW) předběžnou dohodu o nové čtyřleté kolektivní smlouvě. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Dohodu ještě musí schválit členská základna UAW.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
30 let bankomatů v Česku: Z prvního off-line přístroje mohli lidé vybírat nejvýše 1 000 Kčs denně
Z prvního bankomatu v tehdejším Československu mohli lidé vybírat pouze 1 000 Kčs denně. Vydával bankovky v nominální hodnotě 50 a 100 Kčs. Spuštěn byl 1. prosince 1989 v pražské pobočce České státní spořitelny na Václavském náměstí. Zaměstnanci banky ho testovali od poloviny ledna 1989, připomněl mluvčí spořitelny Lukáš Kropík.
Instalací prvního bankomatu v Československu začala nová éra, kdy mohou klienti vybírat hotovost i jiným způsobem než na přepážce banky. Tehdejší přístroj se ale lišil od strojů, které fungují dnes.
Na konci každého pracovního dne musel zaměstnanec banky udělat takzvanou uzávěrku bankomatu. Přepočítal a odnesl hotovost, doplnil bankovky a vyměnil datovou disketu za novou s nahranými zákazy pro výběry. "U každé uzávěrky se tiskl na jehličkové tiskárně i deset metrů dlouhý žurnál s přehledem transakcí a dělala se manuální kontrola," popsal David Novotný, který má v České spořitelně na starosti rozvoj bankomatové sítě.
Na první bankomat, který byl on-line propojen se systémy banky, si museli klienti počkat do 19. února 1992. První stroj, který umožnil nejen vydávat hotovost, ale díky přímému spojení s bankou také ukázat zůstatek, byl zprovozněn v Praze Na Příkopě Komerční bankou. V červenci 1992 zprovoznila on-line bankomat také Česká spořitelna v tehdejším pražském hotelu Atrium a v následujícím roce měla do svých systémů připojeny všechny přístroje.
Počet bankomatů v Československu a později v Česku rychle rostl. V roce 2000 jich bylo okolo 1 600 a o 10 let později přes 3 200. Podle Sdružení pro bankovní karty jich je po celé republice v současnosti okolo 5 500.
Vedle nejvíce dostupných bankomatů, které dnes umožňují nejen výběry, ale i řadu dalších funkcí jako zadání platby, trvalý příkaz, dobití kreditu u mobilního operátora či změnu PIN, jsou na trhu i bezhotovostní transakční terminály, u kterých lze naskenovat složenku či platební příkaz, a vkladové bankomaty, díky kterým lze vložit hotovost na účet. Řada strojů dnes tyto funkce kombinuje, tedy umí vklady i výběry.
"Nyní testujeme tzv. recyklační bankomat, který bude umět vydávat peníze, které do něj klienti zároveň vloží. Bankomat je postaven na technologii se speciálními senzory, které dokážou rozpoznat všechny ochranné prvky bankovek a umí zadržet poškozené nebo podezřelé bankovky," doplnil Jakub Otáhal, který se v České spořitelně stará o softwarové inovace v bankomatech.