Co musíte ráno vědět (20. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (20. dubna)

Jak se v pátek obchodovalo na burzách v Evropě a na Wall Street, jak může koronavirus dopadnout na ekonomiky rozvíjejících se trhů a co přináší pandemie nemoci covid-19 legendárnímu igráčkovi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek rostly díky plánům na restartování ekonomiky, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek výrazně stouply díky plánům prezidenta Donalda Trumpa na opětovné nastartování ekonomiky Spojených států a studii poukazující na účinnost antivirotika remdesivir u pacientů s nemocí covid-19. Index Dow si v pátek připsal 2,99 % na 24 242,49 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 2,68 % na 2 874,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,38 % na 8 650,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,81 % na 38,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o čtyři bazické body na 0,65 %. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 2,21 %, S&P 500 se zvýšil o 3,04 % a Nasdaq Composite vzrostl o 6,09 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily, o mnoho jasněji ale není
Americké akciové indexy v uplynulém týdnu vzrostly, S&P 500 konkrétně o 3,04 %, Nasdaq Composite dokonce o šest procent. Druhý týdenní zisk v řadě býky jistě potěšil. Před dvěma měsíci by šlo o dramatický pohyb, v současnosti ale nejde o nic překvapujícího.
10 společností z indexu S&P 500, které se letos chystají vyplácet vyšší dividendu
Dividendové tituly by měly být nedílnou součástí každého správně diverzifikovaného portfolia. Následujících deset společností oznámilo v nedávné době navýšení dividendy pro letošní rok, a investoři by tak jejich cenným papírům rozhodně měli věnovat pozornost. Již proto, že řada firem letos naopak výplaty dividend pozastavuje.

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, pomohl jim vývoj kolem léku na covid-19

Akcie na evropských trzích v pátek výrazně posílily, k růstu jim pomohl jednak slibný vývoj kolem léku na covid-19, jednak plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na postupné oživování americké ekonomiky dosud paralyzované šířením koronaviru. Téměř žádný vliv naopak neměla zpráva o propadu čínské ekonomiky, neboť se špatným výsledkem trh počítal. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se v pátek zvýšil o 2,63 % a obchodování uzavřel na 333,47 bodu. Za celý týden si tak připsal půl procenta a zaznamenal druhý týdenní nárůst za sebou. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se zvýšil o 2,82 % na 5 786,96 bodu, index burzy ve Frankfurtu DAX vzrostl o 3,15 % na 10 625,78 bodu a burza v Paříži si podle indexu CAC 40 připsala 3,42 % na 4 499,01 bodu.

Akciové nákupy po poklesech: Emerging markets určitě, USA (zatím) ne, říká stratég
Březnové propady srazily ocenění globálních akcií na úrovně, které slibují dlouhodobě atraktivní zhodnocení. Nejvíce se nám líbí rozvíjející se trhy, zejména ty asijské. Americké akcie jsou naproti tomu stále relativně drahé, říká Michal Stupavský, investiční stratég z Conseq Investment Management.
Inflace přijde. Ale co potom?
Rychlé šíření koronaviru dotlačilo vlády po celém světě k radikálním krokům. Aby nedošlo k přetížení zdravotnických zařízení a vyčerpání jejich kapacit, omezili politici volný pohyb osob, nařídili uzavření obchodů, mnohde i továren. To bude mít velký vliv mimo jiné na vývoj inflace. V delším horizontu ale dost možná přesně opačný, než se teď očekává.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, dařilo se akciím Erste a skupiny ČEZ

Pražská burza v pátek pokračovala v růstu, který byl ale slabší než ve čtvrtek. Index PX si připsal 0,82 % na 851,36 bodu. Z hlavních titulů si polepšila většina, nedařilo se ale Komerční bance, pojišťovně VIG a textilce PFNonwovens. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX stouply o 1,3 %.

High yield dluhopisy nejsou akcie aneb Stres na trhu s firemními bondy trvá
Kreditní marže neboli spready indikují pravděpodobnost defaultu emitenta korporátního dluhopisu, tedy bankrotu. Na trhu s evropskými dluhopisy spekulativního stupně došlo v posledních týdnech ke snížení těchto marží, i tak je ale vnímané riziko spojené s investicemi do nich vysoké, upozorňuje investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Primoco UAV a koronavirus: Problém máme jen s omezením cestování, výroba jede naplno, říká Ladislav Semetkovský
Omezení cestování a pohybu lidí obecně nás v současnosti brzdí, jinak ale vyrábíme bez omezení a naše letouny jsou každý den ve vzduchu. Dokonce jsme v posledních dnech zaznamenali nový rekord v délce letu, říká Ladislav Semetkovský, ředitel společnosti Primoco UAV, která vyvíjí a vyrábí bezpilotní letadla a byla jednou z prvních, které si došly pro peníze investorů na trh START pražské burzy.

4. Očekávané události

V noci na pondělí zveřejní Japonsko zprávu o mezinárodním obchodu. Ráno bude patřit německé výrobní inflaci a výsledku obchodní bilance zemí platících eurem. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjde index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky v Evropě představí Philips nebo Vivendi a v USA Halliburton či IBM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Handelsblatt: Koronavirus vrhá rozvíjející se země zpět do bídy

Rozvíjející se země, včetně některých států ve východní Evropě, budou pociťovat následky koronaviru déle než ty rozvinuté. Rostoucí zadlužení by mnohé z nich mohlo dohnat až na hranici bankrotu, píše na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.

6. Boeing začne obnovovat výrobu, kterou zastavil kvůli koronaviru

Americká strojírenská společnost Boeing v pondělí začne postupně obnovovat výrobu komerčních letadel ve státě Washington, kterou minulý měsíc pozastavila v reakci na pandemii způsobenou koronavirem. Do práce se tak vrátí zhruba 27 000 zaměstnanců, uvedla firma ve své tiskové zprávě.

7. WSJ: Pandemie může zpřetrhat vazby mezi ekonomikou Číny a USA

Nynější pandemie související s koronavirem by mohla zpřetrhat dodavatelské řetězce a vazby mezi čínskou a americkou ekonomikou. Zjistil to průzkum provedený mezi americkými firmami činnými v Číně, na který se odvolává list The Wall Street Journal.

8. Evropa bude potřebovat dalších 500 miliard eur, říká šéf ESM

Evropa bude od unijních institucí potřebovat na zotavení své ekonomiky po koronaviru dalších nejméně 500 miliard eur nad rámec již dohodnuté pomoci v objemu půl bilionu eur. V rozhovoru, který v neděli vyšel v italském listě Corriere della Sera, to řekl šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling.

9. Schillerová chce letošní schodek rozpočtu navýšit na 300 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne na pondělním jednání vlády kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 300 miliard korun. Řekla to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na konci března sněmovna kvůli pandemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard korun z původně plánovaných 40 miliard korun. Doposud nejvyšší deficit měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

10. AP: Čína se snaží oživit ekonomiku, ale spotřebitelé šetří

Čína, tedy země, z níž se v prosinci začal šířit nový typ koronaviru, jenž způsobil pandemii, se opatrně snaží znovu nastartovat ekonomiku. Není to ale snadné v situaci, kdy se miliony lidí bojí utrácet nebo ani nechtějí chodit ven. Uzavírání továren a obchodů po celém zemi začalo v lednu. Milionům rodin bylo řečeno, aby zůstaly doma a vládnoucí komunistická strana teď tvrdí, že nemoc je pod kontrolou. Dopady na životy lidí i na celou ekonomiku ale přetrvávají.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Do série igráčků s rouškami přibudou vojáci, pošťáci a popeláři

Figurky igráčků s ochrannými rouškami zaujaly, první série 20 000 kusů nestačí pokrýt poptávku. Firma Efko z Nového Veselí se proto rozhodla vyrobit další sérii těchto hraček, navíc rozšířenou o nové figurky představující vojáky, pošťáky a popeláře. Také z jejich prodeje věnuje část peněz na nákup ochranných prostředků pro záchranáře a zdravotníky bojujícím proti koronaviru.

"Ne že bychom na začátku zapomněli na vojáky, ale neměli jsme v té době nalisovaná potřebná tělíčka. Proto jsme je nemohli do první vlny zahrnout," uvedl jednatel Efka Miroslav Kotík. Připomněl, že projekt firma vymyslela a dostala do výroby během týdne. Mezitím se podle Kotíka ozývaly hlasy, že jsou opomíjeni třeba pošťáci nebo popeláři, jež ve službě také ohrožuje nákaza.

První igráčky s rouškami začaly pracovnice v závodě kompletovat 27. března. Během prvních dní od spuštění prodeje přišlo podle jednatele nečekané množství objednávek. Do začátku Velikonoc tak společnost vybrala na nákup ochranných prostředků 215 025 korun. Po dohodě s krajem za ně pořídí 500 ochranných overalů, stejné množství ochranných plášťů pro zdravotníky a roušky. "Vše jsme objednali u českých výrobců za velmi příznivé ceny," řekl Kotík.

Igráčci s rouškami se prodávají v e-shopu nebo v obchodech, které mohou mít otevřeno. Efko připravuje díly na dalších 40 000 figurek. Podmínky prodejní kampaně se s novou sérií nemění. Maloobchodní cena jedné figurky zůstává 79 korun, na prostředky proti nákaze jde z každého balení 15 korun.

Osmicentimetrové figurky igráčka jsou na trhu od roku 1976, původním výrobcem byla Igra Praha. Efko vrátilo igráčky v novější podobě na trh v roce 2010, ročně jich dodává asi 200 000.

Podnik s 50 zaměstnanci produkuje i společenské hry a kartonážní obaly. Velký podíl výroby teď podle Kotíka zabírají igráčci s rouškami a další nový výrobek zavedený s koronavirovou krizí - ochranné plastové štíty. Poptávka je po nich z různých oborů, včetně klinik, sociálních zařízení a obchodů.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
včera v 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
včera v 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
včera v 18:30

Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu práce USA

Akcie na evropských trzích v pátek od rána rostly a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla moc znát,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
včera v 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
včera v 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
včera v 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a nezaměstnanost klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
včera v 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
včera v 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo
včera v 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
včera v 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
včera v 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
včera v 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon
Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně
včera v 10:06

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 %, meziročně pak o 3,7 %. Hospodářství...
Slovensko HDP
BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců
včera v 09:54

BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců

Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců....
Auta Koronavirus