Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se v úterý vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, kdy by měla odstartovat primární nabídka akcií Saudi Aramco a ve kterých zemích se nejlépe podniká? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý mírně ztratily, optimismus ohledně brzkého uzavření obchodní dohody USA s Čínou opadl
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech klesly, přestože index S&P 500 na začátku obchodování vystoupil na nový intradenní rekord. Investoři reagovali na další zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků a na nejnovější vývoj ohledně případného uzavření americko-čínské obchodní dohody, které se podle čerstvých zpráv zřejmě nepodaří uskutečnit v plánovaném termínu. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow klesl o 0,07 % na 27 071,46 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,08 % na 3 036,89 bodu a index Nasdaq Composite ztratil 0,59 % na 8 276,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,69 % na 13,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů nepatrně klesl, ale zůstal zhruba na pondělních 1,84 %. Ceny ropy mírně klesly po oznámení růstu zásob suroviny v USA, zlato a stříbro nepatrně oslabily a trh s kryptoměnami převážně rostl.
2. Evropské akcie v úterý převážně zlevnily, náladu na trzích určovala výsledková sezóna a dění v britském parlamentu
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování převážně v negativním pásmu, když je do mínusu poslaly horší než očekávané výsledky hospodaření několika velkých evropských firem. Investoři zároveň čekali, zda se britští poslanci dohodnou na datu předčasných voleb poté, co šéf labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že jeho strana vypsání prosincových voleb podpoří. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,16 % na 398,37 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,34 % na 7 306,26 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,17 % na 5 740,14 bodu a německý DAX uzavřel na červené nule (12 939,62 bodu). V negativním pásmu seanci zakončila většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce ztratilo telekomunikační odvětví, které oslabilo o necelá 2 %. V plusu se naopak udržel sektor základních materiálů.
3. Pražská burza v úterý nepatrně posílila, akcie CME ale zlevnily o 5,4 %
Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si ale připsal pouze 0,06 % na 1 060,12 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,95 % na 797,50 Kč. O 5,4 % na 101,60 Kč naopak oslabily cenné papíry CME. Důvodem bylo dorovnání ceny, za kterou se akcie obchodují na americké burze Nasdaq. Tam v pondělí akcie ztrácely v reakci na nedělní oznámení prodeje CME skupině PPF. Objem obchodů byl s 563 miliony korun mírně nadprůměrný.
4. Očekávané události
V noci na středu Japonsko zveřejní maloobchodní tržby a Austrálie na trh pošle index spotřebitelských cen. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o vývoji francouzské ekonomiky, německá nezaměstnanost, španělská inflace a indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry v eurozóně. Spojené státy se pochlubí odhadem hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Nejvíce pozornosti ale bude poutat zasedání americké centrální banky, které by mělo přinést již třetí letošní snížení úrokových sazeb, konkrétně o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,5-1,75 %. O nastavení měnové politiky bude jednat také kanadská centrální banka, od které se ale snížení úroků neočekává. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Electric, CME Group, Lyft, Facebook, MetLife, Western Digital, Starbucks, Apple, Deutsche Bank, Bayer, Total, Airbus, Erste Group Bank, Volkswagen, OMV či Credit Suisse. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Aramco údajně plánuje odstartovat nabídku akcií 3. listopadu
Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho plánovanou primární nabídku akcií 3. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Nabídka by mohla být největší na světě a sama firma by se mohla stát největší veřejně obchodovanou společností na světě.
6. Zisk BP kvůli nižším cenám ropy klesl o 40 %
Britské ropné společnosti BP klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez zahrnutí změny hodnoty zásob o téměř 40 % na 2,3 miliardy USD. Přispěly k tomu nižší ceny ropy a těžba, ale také mimořádné náklady související s prodejem majetku.
7. Reuters: Volkswagen hodlá do roku 2022 ročně vyrábět milion elektromobilů
Volkswagen hodlá do konce roku 2022 ročně vyrábět zhruba milion elektrovozů, vyčetla z výrobních plánů automobilky agentura Reuters. Tím by německá firma předstihla americkou Teslu, která se pokouší dosáhnout cíle vyrábět ročně půl milionu vozů. Klíčová role podle Reuters připadne Číně, kde obě společnosti dokončují nové továrny na elektromobily.
8. Spolková zpravodajská služba je kritická k čínské firmě Huawei
Spolková zpravodajská služba (BND) hledí velice kriticky na možnost, že se do výstavby mobilní sítě páté generace (5G) v Německu zapojí čínská firma Huawei. Není podle ní zcela důvěryhodná, protože je příliš závislá na čínské komunistické straně. Na veřejném slyšení ve Spolkovém sněmu to v úterý řekl šéf BND Bruno Kahl. Německá vláda navzdory varování bezpečnostních úřadů Huawei odmítla vyloučit z výstavby sítě 5G.
9. Evropská komise: Internetové firmy lépe bojují s dezinformacemi, mají ale rezervy
Velké internetové firmy zlepšily svůj přístup k boji proti dezinformacím, stále však neučinily všechny požadované kroky, které mají bránit šíření propagandy a nepravdivých tvrzení. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise hodnotící první rok fungování dobrovolného antidezinformačního kodexu.
10. Slovenská ekonomika rostla letos rychleji, ukázala revize dat
Slovenská ekonomika rostla letos oproti původně zveřejněným údajům rychleji, ve druhém čtvrtletí ale výrazněji zpomalila tempo růstu. Vyplývá to z revize údajů o vývoji hrubého domácího produktu, které nyní zveřejnil slovenský statistický úřad.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejlépe se podniká na Novém Zélandu, ČR je na 41. místě
Česká republika se umístila na 41. místě v hodnocení nejlepších podmínek pro podnikání. Zemí s nejlepšími podmínkami je Nový Zéland, za kterým následují Singapur a Hongkong. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business 2020, kterou zveřejnila Světová banka. Zpráva sleduje, jakým způsobem v jednotlivých zemích regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu.
Banka upozornila, že umístění z předchozí studie není na srovnatelné úrovni, a to například kvůli metodice zpracování dat nebo počtu indikátorů. Loni se ČR umístila na 35. místě. V letošní studii ovšem získala 76,3 bodu, po přepočtení tedy stejně jako loni.
Česká republika si vede dobře zejména v podmínkách pro zahraniční obchod, kde se s dalšími státy dělí o první příčku. V podmínkách pro zahájení podnikání je ale až na 134. místě a v podmínkách pro získání stavebního povolení až na 157. příčce.
Zpráva hodnotí také například podmínky pro získání dodávek elektřiny, pro registraci majetku, pro získání úvěru, pro placení daní či pro řešení platební neschopnosti.
Zpráva Doing Business zahrnuje celkem 190 států. V rámci zemí visegrádské čtyřky si nejlépe vede Polsko, kterému patří 40. místo. Slovensko obsadilo 45. příčku a Maďarsko 52. místo. Česká republika se v celkovém žebříčku drží například před Nizozemskem, Itálií nebo Lucemburskem.