Co musíte ráno vědět (30. října)
|

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se v úterý vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, kdy by měla odstartovat primární nabídka akcií Saudi Aramco a ve kterých zemích se nejlépe podniká? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně ztratily, optimismus ohledně brzkého uzavření obchodní dohody USA s Čínou opadl

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech klesly, přestože index S&P 500 na začátku obchodování vystoupil na nový intradenní rekord. Investoři reagovali na další zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků a na nejnovější vývoj ohledně případného uzavření americko-čínské obchodní dohody, které se podle čerstvých zpráv zřejmě nepodaří uskutečnit v plánovaném termínu. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow klesl o 0,07 % na 27 071,46 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,08 % na 3 036,89 bodu a index Nasdaq Composite ztratil 0,59 % na 8 276,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,69 % na 13,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů nepatrně klesl, ale zůstal zhruba na pondělních 1,84 %. Ceny ropy mírně klesly po oznámení růstu zásob suroviny v USA, zlato a stříbro nepatrně oslabily a trh s kryptoměnami převážně rostl.

Akcie a dluhopisy: Sazby jako velká neznámá a (nejen) jejich dopady na investice
Sazby jsou stále nízké, americké vládní dluhopisy nabízejí nízké výnosy a akcie jsou z historického hlediska ohodnocené minimálně nadprůměrně. I tak jsou na historických maximech. Odhadovat další vývoj je ale mimořádně ošidné. Jestli nevěříte, zeptejte se Jamieho Dimona, šéfa JPMorgan.

2. Evropské akcie v úterý převážně zlevnily, náladu na trzích určovala výsledková sezóna a dění v britském parlamentu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování převážně v negativním pásmu, když je do mínusu poslaly horší než očekávané výsledky hospodaření několika velkých evropských firem. Investoři zároveň čekali, zda se britští poslanci dohodnou na datu předčasných voleb poté, co šéf labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že jeho strana vypsání prosincových voleb podpoří. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,16 % na 398,37 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,34 % na 7 306,26 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,17 % na 5 740,14 bodu a německý DAX uzavřel na červené nule (12 939,62 bodu). V negativním pásmu seanci zakončila většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce ztratilo telekomunikační odvětví, které oslabilo o necelá 2 %. V plusu se naopak udržel sektor základních materiálů.

KONTEXT: Lesk a bída úrokových steroidů vs. (ne)stabilní bitcoin
Evropa se vydala japonskou cestou dlouhodobě záporných sazeb, na což doplatí. Po krátkém oživení ekonomiky negativa převáží a měnová unie se dostane do komatózního stavu, varuje stále více expertů. Související znehodnocování peněz podle kryptonadšenců povede k masivní migraci k bitcoinu a spol.

3. Pražská burza v úterý nepatrně posílila, akcie CME ale zlevnily o 5,4 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si ale připsal pouze 0,06 % na 1 060,12 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,95 % na 797,50 Kč. O 5,4 % na 101,60 Kč naopak oslabily cenné papíry CME. Důvodem bylo dorovnání ceny, za kterou se akcie obchodují na americké burze Nasdaq. Tam v pondělí akcie ztrácely v reakci na nedělní oznámení prodeje CME skupině PPF. Objem obchodů byl s 563 miliony korun mírně nadprůměrný.

Recese v Německu dožene i českou ekonomiku
Veřejné i privátní instituce revidují své prognózy. Pro domácí investory a podnikatele bude velice podstatná ta, kterou představí Česká národní banka na začátku listopadu a na jejímž základu budou radní banky debatovat o úrovni úrokových sazeb v Česku. Co může hrát roli?

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní maloobchodní tržby a Austrálie na trh pošle index spotřebitelských cen. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o vývoji francouzské ekonomiky, německá nezaměstnanost, španělská inflace a indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry v eurozóně. Spojené státy se pochlubí odhadem hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Nejvíce pozornosti ale bude poutat zasedání americké centrální banky, které by mělo přinést již třetí letošní snížení úrokových sazeb, konkrétně o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,5-1,75 %. O nastavení měnové politiky bude jednat také kanadská centrální banka, od které se ale snížení úroků neočekává. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Electric, CME Group, Lyft, Facebook, MetLife, Western Digital, Starbucks, Apple, Deutsche Bank, Bayer, Total, Airbus, Erste Group Bank, Volkswagen, OMV či Credit Suisse. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aramco údajně plánuje odstartovat nabídku akcií 3. listopadu

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho plánovanou primární nabídku akcií 3. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Nabídka by mohla být největší na světě a sama firma by se mohla stát největší veřejně obchodovanou společností na světě.

6. Zisk BP kvůli nižším cenám ropy klesl o 40 %

Britské ropné společnosti BP klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez zahrnutí změny hodnoty zásob o téměř 40 % na 2,3 miliardy USD. Přispěly k tomu nižší ceny ropy a těžba, ale také mimořádné náklady související s prodejem majetku.

7. Reuters: Volkswagen hodlá do roku 2022 ročně vyrábět milion elektromobilů

Volkswagen hodlá do konce roku 2022 ročně vyrábět zhruba milion elektrovozů, vyčetla z výrobních plánů automobilky agentura Reuters. Tím by německá firma předstihla americkou Teslu, která se pokouší dosáhnout cíle vyrábět ročně půl milionu vozů. Klíčová role podle Reuters připadne Číně, kde obě společnosti dokončují nové továrny na elektromobily.

8. Spolková zpravodajská služba je kritická k čínské firmě Huawei

Spolková zpravodajská služba (BND) hledí velice kriticky na možnost, že se do výstavby mobilní sítě páté generace (5G) v Německu zapojí čínská firma Huawei. Není podle ní zcela důvěryhodná, protože je příliš závislá na čínské komunistické straně. Na veřejném slyšení ve Spolkovém sněmu to v úterý řekl šéf BND Bruno Kahl. Německá vláda navzdory varování bezpečnostních úřadů Huawei odmítla vyloučit z výstavby sítě 5G.

9. Evropská komise: Internetové firmy lépe bojují s dezinformacemi, mají ale rezervy

Velké internetové firmy zlepšily svůj přístup k boji proti dezinformacím, stále však neučinily všechny požadované kroky, které mají bránit šíření propagandy a nepravdivých tvrzení. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise hodnotící první rok fungování dobrovolného antidezinformačního kodexu.

10. Slovenská ekonomika rostla letos rychleji, ukázala revize dat

Slovenská ekonomika rostla letos oproti původně zveřejněným údajům rychleji, ve druhém čtvrtletí ale výrazněji zpomalila tempo růstu. Vyplývá to z revize údajů o vývoji hrubého domácího produktu, které nyní zveřejnil slovenský statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejlépe se podniká na Novém Zélandu, ČR je na 41. místě

Česká republika se umístila na 41. místě v hodnocení nejlepších podmínek pro podnikání. Zemí s nejlepšími podmínkami je Nový Zéland, za kterým následují Singapur a Hongkong. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business 2020, kterou zveřejnila Světová banka. Zpráva sleduje, jakým způsobem v jednotlivých zemích regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu.

Banka upozornila, že umístění z předchozí studie není na srovnatelné úrovni, a to například kvůli metodice zpracování dat nebo počtu indikátorů. Loni se ČR umístila na 35. místě. V letošní studii ovšem získala 76,3 bodu, po přepočtení tedy stejně jako loni.

Česká republika si vede dobře zejména v podmínkách pro zahraniční obchod, kde se s dalšími státy dělí o první příčku. V podmínkách pro zahájení podnikání je ale až na 134. místě a v podmínkách pro získání stavebního povolení až na 157. příčce.

Zpráva hodnotí také například podmínky pro získání dodávek elektřiny, pro registraci majetku, pro získání úvěru, pro placení daní či pro řešení platební neschopnosti.

Zpráva Doing Business zahrnuje celkem 190 států. V rámci zemí visegrádské čtyřky si nejlépe vede Polsko, kterému patří 40. místo. Slovensko obsadilo 45. příčku a Maďarsko 52. místo. Česká republika se v celkovém žebříčku drží například před Nizozemskem, Itálií nebo Lucemburskem.

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
včera v 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
včera v 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
včera v 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
včera v 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
včera v 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
včera v 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
včera v 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
včera v 14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším…
včera v 14:14

OPEC a další významní producenti ropy se dohodli na výraznějším snížení těžby

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další významní producenti černého zlata se na jednání ve Vídni dohodli na...
OPEC Ropa Těžba
Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing
včera v 13:41

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

České aerolinie a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých...
Doprava
Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží
včera v 13:22

Libanon požádal spojence o pomoc při řešení ekonomických potíží

Dosluhující libanonský premiér Saad Harírí v pátek požádal spojenecké státy o pomoc při řešení hlubokých ekonomických...
Blízký a Střední východ
Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou
včera v 13:02

Analytici: Češi mají chuť utrácet, na konci roku šetřit nebudou

Důvěra spotřebitelů sice podle analytiků pozvolna slábne, ale vzhledem k nízké nezaměstnanosti a růstu mezd mají Češi...
Česká republika Spotřebitelé
Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě
včera v 12:05

Slovenská policie obvinila exprezidenta Kisku kvůli jeho firmě

Slovenská policie obvinila bývalého prezidenta Andreje Kisku z daňového podvodu, jehož se podle ní dopustila jeho...
Slovensko Politika