Co musíte ráno vědět (30. října)
|

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se v úterý vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, kdy by měla odstartovat primární nabídka akcií Saudi Aramco a ve kterých zemích se nejlépe podniká? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně ztratily, optimismus ohledně brzkého uzavření obchodní dohody USA s Čínou opadl

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech klesly, přestože index S&P 500 na začátku obchodování vystoupil na nový intradenní rekord. Investoři reagovali na další zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků a na nejnovější vývoj ohledně případného uzavření americko-čínské obchodní dohody, které se podle čerstvých zpráv zřejmě nepodaří uskutečnit v plánovaném termínu. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow klesl o 0,07 % na 27 071,46 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,08 % na 3 036,89 bodu a index Nasdaq Composite ztratil 0,59 % na 8 276,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,69 % na 13,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů nepatrně klesl, ale zůstal zhruba na pondělních 1,84 %. Ceny ropy mírně klesly po oznámení růstu zásob suroviny v USA, zlato a stříbro nepatrně oslabily a trh s kryptoměnami převážně rostl.

Akcie a dluhopisy: Sazby jako velká neznámá a (nejen) jejich dopady na investice
Sazby jsou stále nízké, americké vládní dluhopisy nabízejí nízké výnosy a akcie jsou z historického hlediska ohodnocené minimálně nadprůměrně. I tak jsou na historických maximech. Odhadovat další vývoj je ale mimořádně ošidné. Jestli nevěříte, zeptejte se Jamieho Dimona, šéfa JPMorgan.

2. Evropské akcie v úterý převážně zlevnily, náladu na trzích určovala výsledková sezóna a dění v britském parlamentu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování převážně v negativním pásmu, když je do mínusu poslaly horší než očekávané výsledky hospodaření několika velkých evropských firem. Investoři zároveň čekali, zda se britští poslanci dohodnou na datu předčasných voleb poté, co šéf labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že jeho strana vypsání prosincových voleb podpoří. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,16 % na 398,37 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,34 % na 7 306,26 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,17 % na 5 740,14 bodu a německý DAX uzavřel na červené nule (12 939,62 bodu). V negativním pásmu seanci zakončila většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce ztratilo telekomunikační odvětví, které oslabilo o necelá 2 %. V plusu se naopak udržel sektor základních materiálů.

KONTEXT: Lesk a bída úrokových steroidů vs. (ne)stabilní bitcoin
Evropa se vydala japonskou cestou dlouhodobě záporných sazeb, na což doplatí. Po krátkém oživení ekonomiky negativa převáží a měnová unie se dostane do komatózního stavu, varuje stále více expertů. Související znehodnocování peněz podle kryptonadšenců povede k masivní migraci k bitcoinu a spol.

3. Pražská burza v úterý nepatrně posílila, akcie CME ale zlevnily o 5,4 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si ale připsal pouze 0,06 % na 1 060,12 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,95 % na 797,50 Kč. O 5,4 % na 101,60 Kč naopak oslabily cenné papíry CME. Důvodem bylo dorovnání ceny, za kterou se akcie obchodují na americké burze Nasdaq. Tam v pondělí akcie ztrácely v reakci na nedělní oznámení prodeje CME skupině PPF. Objem obchodů byl s 563 miliony korun mírně nadprůměrný.

Recese v Německu dožene i českou ekonomiku
Veřejné i privátní instituce revidují své prognózy. Pro domácí investory a podnikatele bude velice podstatná ta, kterou představí Česká národní banka na začátku listopadu a na jejímž základu budou radní banky debatovat o úrovni úrokových sazeb v Česku. Co může hrát roli?

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní maloobchodní tržby a Austrálie na trh pošle index spotřebitelských cen. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o vývoji francouzské ekonomiky, německá nezaměstnanost, španělská inflace a indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry v eurozóně. Spojené státy se pochlubí odhadem hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Nejvíce pozornosti ale bude poutat zasedání americké centrální banky, které by mělo přinést již třetí letošní snížení úrokových sazeb, konkrétně o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,5-1,75 %. O nastavení měnové politiky bude jednat také kanadská centrální banka, od které se ale snížení úroků neočekává. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Electric, CME Group, Lyft, Facebook, MetLife, Western Digital, Starbucks, Apple, Deutsche Bank, Bayer, Total, Airbus, Erste Group Bank, Volkswagen, OMV či Credit Suisse. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aramco údajně plánuje odstartovat nabídku akcií 3. listopadu

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho plánovanou primární nabídku akcií 3. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Nabídka by mohla být největší na světě a sama firma by se mohla stát největší veřejně obchodovanou společností na světě.

6. Zisk BP kvůli nižším cenám ropy klesl o 40 %

Britské ropné společnosti BP klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez zahrnutí změny hodnoty zásob o téměř 40 % na 2,3 miliardy USD. Přispěly k tomu nižší ceny ropy a těžba, ale také mimořádné náklady související s prodejem majetku.

7. Reuters: Volkswagen hodlá do roku 2022 ročně vyrábět milion elektromobilů

Volkswagen hodlá do konce roku 2022 ročně vyrábět zhruba milion elektrovozů, vyčetla z výrobních plánů automobilky agentura Reuters. Tím by německá firma předstihla americkou Teslu, která se pokouší dosáhnout cíle vyrábět ročně půl milionu vozů. Klíčová role podle Reuters připadne Číně, kde obě společnosti dokončují nové továrny na elektromobily.

8. Spolková zpravodajská služba je kritická k čínské firmě Huawei

Spolková zpravodajská služba (BND) hledí velice kriticky na možnost, že se do výstavby mobilní sítě páté generace (5G) v Německu zapojí čínská firma Huawei. Není podle ní zcela důvěryhodná, protože je příliš závislá na čínské komunistické straně. Na veřejném slyšení ve Spolkovém sněmu to v úterý řekl šéf BND Bruno Kahl. Německá vláda navzdory varování bezpečnostních úřadů Huawei odmítla vyloučit z výstavby sítě 5G.

9. Evropská komise: Internetové firmy lépe bojují s dezinformacemi, mají ale rezervy

Velké internetové firmy zlepšily svůj přístup k boji proti dezinformacím, stále však neučinily všechny požadované kroky, které mají bránit šíření propagandy a nepravdivých tvrzení. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise hodnotící první rok fungování dobrovolného antidezinformačního kodexu.

10. Slovenská ekonomika rostla letos rychleji, ukázala revize dat

Slovenská ekonomika rostla letos oproti původně zveřejněným údajům rychleji, ve druhém čtvrtletí ale výrazněji zpomalila tempo růstu. Vyplývá to z revize údajů o vývoji hrubého domácího produktu, které nyní zveřejnil slovenský statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejlépe se podniká na Novém Zélandu, ČR je na 41. místě

Česká republika se umístila na 41. místě v hodnocení nejlepších podmínek pro podnikání. Zemí s nejlepšími podmínkami je Nový Zéland, za kterým následují Singapur a Hongkong. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business 2020, kterou zveřejnila Světová banka. Zpráva sleduje, jakým způsobem v jednotlivých zemích regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu.

Banka upozornila, že umístění z předchozí studie není na srovnatelné úrovni, a to například kvůli metodice zpracování dat nebo počtu indikátorů. Loni se ČR umístila na 35. místě. V letošní studii ovšem získala 76,3 bodu, po přepočtení tedy stejně jako loni.

Česká republika si vede dobře zejména v podmínkách pro zahraniční obchod, kde se s dalšími státy dělí o první příčku. V podmínkách pro zahájení podnikání je ale až na 134. místě a v podmínkách pro získání stavebního povolení až na 157. příčce.

Zpráva hodnotí také například podmínky pro získání dodávek elektřiny, pro registraci majetku, pro získání úvěru, pro placení daní či pro řešení platební neschopnosti.

Zpráva Doing Business zahrnuje celkem 190 států. V rámci zemí visegrádské čtyřky si nejlépe vede Polsko, kterému patří 40. místo. Slovensko obsadilo 45. příčku a Maďarsko 52. místo. Česká republika se v celkovém žebříčku drží například před Nizozemskem, Itálií nebo Lucemburskem.

Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně
před hodinou

Asijské akcie v pátek uzavřely smíšeně

Na asijských trzích přetrvává nejistota z dalších opatření proti šíření koronaviru a napětí mezi USA a Čínou. To...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu
před hodinou

Trump zakázal obchodovat s čínskými vlastníky TikToku a WeChatu

Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Čína
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu
09:50

ČR: Tržby ve službách klesly ve druhém čtvrtletí téměř o pětinu

Poskytovatelům služeb v Česku klesly ve druhém čtvrtletí tržby meziročně o 19,8 % po očištění o sezonní vlivy. Byl to...
Ekonomika Česká republika
Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl
09:11

Vývoz z Číny v červenci navzdory koronaviru a americkým clům vzrostl

Vývoz z Číny se v červenci navzdory koronaviru a americkým clům zvýšil meziročně o 7,2 %, nejrychleji za sedm měsíců....
Čína Ekonomika
ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok
09:02

ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní i příští rok

Česká národní banka očekává, že tuzemské veřejné finance letos skončí ve schodku 5,8 % hrubého domácího produktu (HDP...
Česká ekonomika Česká republika ČNB
Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %
08:24

Růst průmyslové výroby v Německu v červnu zrychlil na 8,9 %

Tempo růstu průmyslové výroby v Německu v červnu podle sezónně upravených údajů stouplo ve srovnání s předchozím...
Německo Průmysl
Uber za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy USD
08:12

Uber za druhé čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 miliardy USD

Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal za druhé čtvrtletí ztrátu 1,78 miliardy USD, protože pandemie...
Americké akcie Uber Doprava
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
07:05

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 % na 2,68 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za letošní první pololetí provozní výnosy 19,33 miliardy korun,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu
06:40

Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu

Americký softwarový gigant Microsoft se zajímá o převzetí veškerých aktivit aplikace pro sdílení krátkých videí...
Microsoft Sociální sítě Internet
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, proč se Jeff Bezos zbavuje akcií Amazonu a jak by...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11 000 bodů

Americké akcie ve čtvrtek navzdory počátečnímu poklesu posílily a index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních
včera v 20:35

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát ve čtvrtek schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky
včera v 19:50

Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ve čtvrtek zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky....
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled HDP
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou investory nepotěšila

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek uzavřely v minusu. Prognóza delšího než očekávaného ožívání ekonomiky po...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD
včera v 17:37

Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD

Generální ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos prodal v posledních dnech akcie společnosti za 3,1...
Amazon Americké akcie Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
včera v 16:55

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza ve čtvrtek po čtyřech posíleních v řadě stagnovala, index PX se zvýšil o setinu procenta na 906,52 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab
včera v 16:32

Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab

Americká alternativní taxislužba Uber se dohodla na koupi svého největšího britského konkurenta Autocab, který...
Uber Technologie